• دوشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۷ / ۰۱:۱۵
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97082813628
  • خبرنگار : 71049

در نشست کمیسیون مبارزه با موادمخدر سازمان ملل

نماینده ایران: مبارزه با مواد مخدر مسوولیت مشترک بین المللی است

نماینده ایران: مبارزه با مواد مخدر مسوولیت مشترک بین المللی است

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سخنرانی با اشاره به این که اجلاس شصت و دوم کمیسیون که در سطح وزرا و در اسفندماه ١٣٩٧ برگزار می شود از اهمیت ویژه ای در تعیین سیاست های آتی در این حوزه برخوردار است، مواضع کشورمان را در رابطه با مواردی که باید در سند نهایی این نشست مدنظر قرار گیرد، تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی، در نشست کمیسیون مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل با تشریح سیاست جامع ایران در حوزه مواد مخدر شامل مقابله، پیشگیری و درمان، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران تا کنون هزینه های سنگین مالی و انسانی در این مسیر پرداخته است؛ نظیر شهادت بیش از چهار هزار و مجروحیت بیش از دوازده هزار نفر از عوامل نیروی انتظامی و آسیب های اجتماعی عدیده برای خانواده ها.

وی با اشاره به این که ایران در امر مبارزه با مواد مخدر جلودار است و علاوه بر کشف انواع مواد مخدر دیگر، بیش از ٧٥ درصد کشف مواد مخدر در ایران روی می دهد، از عدم برخورداری از همکاری های بین المللی در این مسیر ابراز تاسف و تاکید کرد که مواد مخدر یک معضل جهانی و مبارزه با آن نیز یک مسوولیت جهانی است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در این چارچوب با اشاره به این که برخی کشورها برای برآوردن نیازهای داخلی و در نقص تعهدات بین المللی مبادرت به قانونی کردن برخی انواع مواد مخدر کرده اند، از این اقدامات انتقاد و این کشورها را به پایبندی به تعهدات خود فراخواند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران در کنار بسیاری از کشورهای دیگر، تضعیف کنوانسیون های بین المللی مقابله با موادمخدر را نمی پذیرد.

غریب آبادی در ادامه برخی محورهای سیاست آتی در این زمینه را این گونه برشمرد:

- تاکید بر کنوانسیون های سه گانه مبارزه با موادمخدر به عنوان سنگ بنای نظام بین المللی کنترل موادمخدر؛

-تاکید بر تعهدات موجود کشورها در بیانیه سیاسی ٢٠٠٩، بیانیه مشترک وزرا در ٢٠١٤، و سند ٢٠١٦ مجمع عمومی سازمان ملل در حوزه مقابله با موادمخدر و ضرورت اجرای سریع آن ها؛

- تاکید بر نقش محوری و سیاستگذاری کمیسیون مبارزه با موادمخدر و عدم انحراف به سمت نهادهای سیاسی و غیرمرتبط با موضوع؛

- ایجاد سازوکاری برای پیگیری اجرای تعهدات کشورها در حوزه مقابله و گزارش پیشرفت ها بعد از سال ٢٠١٩؛

- اهمیت تمهید ابزارهای لازم برای اجرای تعهدات کشورها، نظیر کمک های فنی و مالی؛

- تاکید بر ارتقاء و تقویت همکاری های بین المللی در مقابله با موادمخدر.

انتهای پیام