• یکشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۷ / ۰۲:۰۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 97102915785
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

رخ‌نمایی مسجد و محراب زیر گنبد نظام الملک مسجد جامع اصفهان+فیلم

رخ‌نمایی مسجد و محراب زیر گنبد نظام الملک مسجد جامع اصفهان+فیلم

ایسنا/اصفهان از آن به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایران یاد می‌شود، بنایی که مجموعه‌ای از معماری دوران‌های مختلف را در جای جای خود قرار داده است و امروز گنبدهایی از قبیل نظام الملک، تاج الملک و محراب الجایتو در آن وجود دارد که هر کدام نیز متعلق به یک دوره تاریخی هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، گفته می‌شود مسجد جامع اصفهان بر روی خرابه‌های مسجدی قدیمی‌تر که متعلق به قرن دوم هجری بوده ساخته شده است. هرچند که مسجد اولیه نیز بر روی خرابه‌های یک عبادتگاه مربوط به اواخر دوره ساسانی بنا شده است. 

طی روزهای اخیر خبری منتشر شد که قسمتی از مسجد و محراب زیر گنبد نظام الملک پیدا شده است، اما سید مهدی موسوی سرپرست پایگاه جهانی مسجد جامع اصفهان معتقد است که این محوطه از مسجد پیدا نشده است بلکه قبل از انقلاب گروه کاوش ایزمئو به سرپرستی "گالدیری" کاوش‌هایی از نظر تاریخ‌شناسی و معماری در مسجد جامع اصفهان انجام داده‌اند و همچنین پروفسور شراتو باستان‌شناسی این محوطه را به عهده داشته است.

او بر این باور است طبق این باستان شناسی‌ها مسجد اولیه که متعلق به سال 156 هـ.ق است آن روزها کاوش شده است و امروز مجدد توسط میراث فرهنگی این قسمت که در بحبوحه انقلاب توسط این کاوشگران مسدود شده بود، امروز بازگشایی شده تا هوایی بخورد و آخرین وضعیت آن نیز بررسی شود و چیزی پیدا نشده بلکه این قسمت پس از 40 سال بازگشایی شده است.

سرپرست پایگاه جهانی مسجد جامع اصفهان اعلام می‌کند که محراب مکانی که در حال حاضر باز شده است 18 درجه از نظر زاویه قبله با محراب‌های دیگر فرق دارد و نشان می‌دهد اولین محراب مسجد بوده است.

موسوی با گلایه از این  که با وجود ثبت جهانی مسجد جامع اصفهان، این مسجد چندان مورد توجه نیست، از مشکلاتی که سرویس‌های بهداشتی این مسجد پیدا کرده‌اند می‌گوید. او معتقد است که باید سرویس‌های بهداشتی جابه‌جا شوند، زیرا نه تنها بازدید کنندگان و نمارگزاران از این سرویس ها استفاده می کنند، بلکه کسبه و عابرین نیز از این سرویس ها استفاده می نمایند، که حجم بالای استفاده کنندگان باعث ایجاد چالش برای مسجد شده است.

سرپرست پایگاه جهانی مسجد جامع اصفهان می‌گوید: جلوخان مسجد جامع آن چنان با قوت پیش نمی‌رود و در حال حاضر "سرای خیار" در حال ساخت است که امیدواریم سرویس‌‎های بهداشتی در این سرا تعبیه شده و بار این موضوع از سر مسجد جامع کم شود. 


 

انتهای پیام