• سه‌شنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۰
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 97112312087
  • خبرنگار : 71038

برگزاری مراسم چهلمین سالگرد انقلاب در نخجوان

کنسول ایران در نخجوان: انقلاب ایران الگویی متفاوت برای برون رفت از بن بست‌های جهان پر آشوب است

کنسول ایران در نخجوان: انقلاب ایران الگویی متفاوت برای برون رفت از بن بست‌های جهان پر آشوب است

به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مراسمی در جمهوری خودمختار نخجوان با حضور مقامات، دانشگاهیان و هنرمندان نخجوان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم که «واصف طالب اف» رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان، معاون اول مجلس، نخست وزیر، وزرای دولت، رؤسای دانشگاه‌ها، چهره‌های هنری – فرهنگی، رسانه‌ای و ورزشی نخجوان و سرکنسول و دیپلمات‌های کشور ترکیه حضور داشتند، «منصور آیرم» سرکنسول کشورمان ضمن خوشامدگویی به میهمانان، انقلاب ایران را الگویی متفاوت برای برون رفت از بن بست‌های جهان پر آشوب بر مبنای نفی سلطه پذیری و حفظ استقلال دانست.

وی با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تاکید کرد: ایران نه از اصول خود در رعایت قواعد بین المللی عدول کرده و نه اجازه خواهد داد که دیگران اراده ناصواب خود را بر ملت ایران تحمیل کنند.

سرکنسول کشورمان تاکید کرد : به دلیل حقانیت موضع جمهوری اسلامی ایران، امروز ایالات متحده آمریکا در مسیر تحریم غیر قانونی، ظالمانه و تهدید، به جز معدودی از کشورها، همراه دیگری ندارد و حتی اتحادیه اروپا نیز با ایجاد کانال مالی مستقل برای تجارت با ایران (SPV) نشان داد که این کشور را در مسیر اشتباه خود همراهی نخواهد کرد.

سرکنسول کشورمان تصریح کرد: با وجود دشمنی‌های بیهوده آمریکا و تحریم‌های غیر قانونی و غیر اخلاقی اعمال شده از سوی این کشور، امروز توسعه ایران در عرصه‌های مختلفی مانند علوم فضایی، فن آوری های پیشرفته، تجهیزات پیشرفته نظامی، پزشکی، هسته‌ای و کشاورزی نه تنها متوقف نگردیده است، بلکه دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است.

آیرم با اشاره به سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به نخجوان و میزبانی رئیس مجلس عالی از او، این رویداد را تداوم بخش روابط نزدیک در همه زمینه‌ها دانست و از سفر معاون وزیر فرهنگ ایران به نخجوان و شرکت در مراسم افتتاحیه رویداد نخجوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی، برگزاری دو نشست گمرکی در جلفا و نخجوان با حضور رؤسای گمرکات دو کشور، تبادل هیأت‌های متعدد تجاری، فرهنگی و علمی، برگزاری نمایشگاه‌های هنری و دو نشست مشترک پزشکی در ارومیه و نخجوان به عنوان برنامه‌های مهم اجرا شده در بستر تعاملات جاری دو طرف نام برد.

واصف طالب اف رئیس مجلس عالی نخجوان نیز در این مراسم با تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران برای مردم و دولت ایران توسعه و ترقی آرزو کرد.

وی سفر رسمی مرحوم حیدر علی اف در سال ۱۹۹۳ به ایران را آغاز پیشرفت روابط دوجانبه در زمینه‌های مختلف دانست.

طالب اف با اشاره به همجواری نخجوان با دو استان ایران، همکاری‌های شکل گرفته در زمینه بهداشت، ترانزیت، گردشگری، و انرژی را در روابط دوجانبه مهم دانست.

با برنامه‌ریزی وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان، مجموعه‌ای از عکس‌های دوران انقلاب اسلامی و زندگی حضرت امام خمینی (ره) و همچنین آثار هنری، صنایع دستی و کتاب و فیلم‌های مختلف تولید کشورمان در حاشیه این مراسم به نمایش گذاشته شد.

همچنین در این مراسم سرکنسول کشورمان در سخنانی با تشکر از حمایت‌ها و خدمات رئیس مجلس عالی نخجوان در جهت توسعه مناسبات دو جانبه، با اهدای تابلویی نفیس از آثار هنرمند ایرانی «غلامرضا رهپیما» از وی قدردانی کرد.

انتهای پیام