• شنبه / ۴ اسفند ۱۳۹۷ / ۱۹:۵۴
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 97120401925
  • خبرنگار : 71553

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مطرح کرد

تنها راه مقابله با قاچاق کالاهای اساسی

کالای قاچاق

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت تنها راه برون‌رفت از بخش زیادی از قاچاق کالاهای اساسی و وارداتی مستلزم راه‌اندازی سامانه‌ها است.

به گزارش ایسنا، علی مویدی در جمع خبرنگاران و در حاشیه یکصد و بیست و سومین جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که عصر امروز در وزارت کشور برگزار شد، اظهار کرد: ده‌ها و صدها سامانه فعال داریم و تکالیفی که به عهده دستگاه‌ها در بحث سامانه گذاشته شده بود، ۷۵ بند بود که حدود ۶۰ بند آن عملیاتی نشد.

وی ادامه داد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال جاری اولویت کاری خود را به عنوان کار ویژه در راستای دستور رئیس‌جمهور، تمرکز بر بحث سامانه‌ها گذاشته است که البته پیشرفت‌های قابل توجهی هم داشته‌ایم. اما به لحاظ شرایط اقتصادی کشور ضرورت دارد در تکمیل این سامانه‌ها دستگاه‌ها تا پایان سال اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه صدها سامانه در حال حاضر فعال هستند اما تعدادی نیز مستلزم زمان بیشتری هستند، گفت: امیدواریم با تلاشی که می‌شود دستگاه‌ها حساسیت و اهمیت آن را درک کنند و بتوانیم تا پایان سال و اوایل سال آینده اقدامات عملیاتی نشده را عملیاتی کنیم.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پاسخ به اینکه آیا مشکلی در اتصال سامانه‌ها وجود دارد یا خیر، گفت: سامانه یک فرایند فنی، تخصصی، پیچیده و زمان‌بر است و بسیاری از این سامانه‌ها در طول یکی دو سال عملیاتی نمی‌شود و بایستی بسترهای لازم توسط وزارت ارتباطات فراهم شود که البته بخشی از آن فراهم شده اما نیازمند توسعه بیشتر است.

وی ادامه داد: ما برای چرخه تجارت حتماً می‌بایست شفاف‌سازی داشته باشیم. اگر سامانه‌ها عملیاتی نشوند شفاف‌سازی به دست نمی‌آید. بنابراین تنها راه برون‌رفت از بخش اعظمی از قاچاق کالاهای اساسی و وارداتی مستلزم راه‌اندازی سامانه‌ها است. این سامانه‌ها رانت، دستکاری، افراد فرصت‌طلب را افشا می‌کنند و با این سامانه‌ها می‌توانیم به یک تجارت شفاف و سالم و درخور نظام و جامعه برسیم.

وی همچنین در خصوص سامانه‌های گمرکی نیز گفت: امروز نمایندگان گمرک هم متعهد شدند که پنجره واحد گمرکی را که بخش‌هایی از آن باقی مانده است، عملیاتی کنند.

مویدی در رابطه با قاچاق پوشاک نیز گفت: یکی از اقدامات خوبی که در سال جاری اتفاق افتاد، برخورد با برندهای قاچاق بود که این موضوع در تهران انجام شده است و در استان‌های دیگر هم شروع شده است و تلاش می‌کنیم در مدت زمان کوتاهی در استان‌هایی که برند قاچاق وجود دارد، تابلو جمع‌آوری شود که بخشی از این اقدام نیز انجام شده است.

انتهای پیام