• چهارشنبه / ۸ اسفند ۱۳۹۷ / ۰۹:۰۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 97120804028
  • منبع : نمایندگی همدان

یک مسئول عنوان کرد:

فرار مالیاتی 21 بازرگان و 3 فعال اقتصادی در همدان ‌طی 11 ماهه امسال‌

فرار مالیاتی 21 بازرگان و 3 فعال اقتصادی در همدان ‌طی 11 ماهه امسال‌

ایسنا/همدان مدیرکل امور مالیاتی استان همدان با بیان اینکه 84 درصد درآمدهای استان مربوط به مالیات‌هاست، گفت: در 11 ماهه امسال 92 درصد از مالیات‌های استان تحقق یافته است.

محمد دلشادی در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید براینکه کل درآمدهای سالجاری استان همدان 655 میلیارد و 900 میلیون تومان است، اظهارکرد: درسالجاری باید 549 میلیارد تومان مالیات در استان همدان وصول شود که تا پایان 11 ماهه 483 میلیارد و 600 میلیون تومان تحقق یافته است.

وی با اشاره به افزایش وصول مالیات در سالجاری، تصریح کرد: در 11 ماهه سال گذشته 395 میلیارد تومان تحقق یافته بود که امسال 23 درصد افزایش یافته است.

دلشادی یادآورشد: بخشی از مالیات‌های تحقق نیافته مربوط به شماره‌گذاری خودرو بوده، به‌طوری که مالیات شماره‌‎گذاری خودرو 85 درصد کاهش داشته است.

تحقق 110 درصدی وصول مالیات نقل و انتقالات املاک

وی با بیان اینکه در مشاغل 83 درصد وصول مالیات داشته‌ایم، افزود: امسال 30هزار اظهارنامه مالیاتی مشاغل در استان همدان برای نخستین بار پذیرفتیم که 13 هزار آن با 5 درصد افزایش بوده است.

وی با اشاره به اینکه پذیرش این تعداد اظهارنامه مالیاتی مشاغل باعث کاهش هزینه‌های رسیدگی و هزینه‌های مردم کاهش یابد، یادآور شد: این اقدام اگرچه باعث کاهش وصول مالیات می‌شود اما ارزش اعتمادسازی را دارد.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان از افزایش وصول مالیات در بخش نقل و انتقالات املاک خبر داد و تأکید کرد: در11 ماهه امسال مالیات نقل و انتقالات املاک 8 میلیارد تومان وصول که 110 درصد تحقق داشته است.

دلشادی با بیان اینکه وصول مالیات در بخش مستقلات و اجاره کاهش یافته است، عنوان کرد: در سالجاری 6 میلیارد و 400 میلیون تومان مالیات از بخش مستقلات وصول شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 33 درصدی دارد.

افزایش 88 درصدی وصول معوقات مالیاتی

وی با بیان اینکه املاک مسکونی تا 200 مترمربع معاف از مالیات هستند که در استان همدان 99 درصد شامل این معافیت می‌شوند، ادامه داد: مالیات سرقفلی مغازه ها نیز افزایش  داشته به‌طوریکه 11 میلیارد تومان از این بخش وصول شده است.

وی یکی از دلایل افزایش وصول مالیات استان را افزایش تعرفه خروج از کشور دانست و ادامه داد: در سالجاری یک میلیارد و 800 میلیون تومان مالیات خروج از کشور در استان همدان وصول شده که نسبت به سال گذشته رشد خوبی دارد.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان وصول معوقات را از دلایل اصلی افزایش میزان وصول مالیات در سالجاری دانست و تصریح کرد: به غیر از تولیدی‌ها به شدت به دنبال وصول معوقات هستیم چراکه عمده افزایش وصول مالیات به وصول معوقات سالهای گذشته برمی‌گردد، به‌طوریکه میزان وصول معوقات نسبت به سال گذشته 88 درصد افزایش یافته است.

واریز 1217 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان

وی از واریز 1217 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان خبرداد و خاطرنشان کرد: توزیع سهم عوارض شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از خدمات امور مالیاتی است که در این راستا سال گذشته 118 میلیارد تومان و امسال 127 میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز شده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان با اشاره به اجرای طرح جامع امور مالیاتی، گفت: طرح جامع امور مالیاتی در استان همدان اجرایی شده و اظهارنامه‌ها 100 درصد به صورت الکترونیک است.

وی افزود: ثبت اظهارنامه‌ مالیاتی به صورت الکترونیک از هر جاری دنیا امکان‌پذیر است و به دنبال سیستمی کردن ابلاغ‌ها هستیم و اعتراض الکترونیک در استان انجام می‌شود.

فرارهای مالیاتی اسفند و فروردین به خزانه بازمی‌گردد

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان با بیان اینکه فرار مالیاتی 21 بازرگان در استان همدان شناسایی شده است، یادآور شد: این افراد با سوء استفاده از برخی افراد ناآگاه همدانی اقدام به گرفتن کارت بازرگانی کرده‌اند که شناسایی شده و پلیس به جاهای خوبی درباره این افراد رسیده است.

دلشادی با تأکید براینکه میزان فرار مالیاتی این افراد 35 میلیارد تومان است، گفت: پیش‌‎بینی می‌شود در اسفند و فروردین این مبالغ وصول و به خزانه دولت واریز شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان گفت در هیچ‌جای دنیا فرار مالیاتی وجود ندارد، تصریح کرد: فرار مالیاتی در استان همدان به مراتب پایین‌تر از سایر استان‌هاست.

از فعالان اقتصادی همدان راضی هستیم

وی با اشاره به اینکه فرارهای مالیاتی و شرکت‌هایث سوری به شدت سیر نزولی دارد، بیان کرد: از فعالان اقتصادی همدان راضی هستیم.

مدیرکل امور مالیاتی استان همدان با اشاره به شناسایی فرار مالیاتی 3 فعال اقتصادی استان همدان، گفت: 3 فعال اقتصادی که درآمدهای بالایی داشته و اظهارنامه مالیاتی ارائه نکردند توسط  سازمان امور مالیاتی و پولشویی شناسایی و خوانده شدند که در حال رسیدگی است و ممکن است این تعداد  افزایش یابد.

پزشکان همدان فرار مالیاتی ندارند

دلشادی درباره فرار مالیاتی پزشکان همدانی بیان کرد: با توجه به اینکه 90 درصد مردم استان بیمه هستند، میزان درآمد پزشکان از طریق بیمه مشخص می‌شود و به راحتی می‌توان میزان مالیات پزشکان را مشخص کرد.

وی با تأکید براینکه پزشکان همدان فرار مالیاتی ندارند، خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی با پزشکان ارتباط کاملی دارد و براساس بیمه درآمد پزشکان مشخص است، بنابراین راه فرار مالیاتی ندارند.

انتهای پیام