• دوشنبه / ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۹
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 98012610765
  • خبرنگار : 71573

انتشار مجموعه شعری از مفتون امینی

مفتون امینی

یدالله مفتون امینی از انتشار مجموعه شعر جدید خود با عنوان «مستقیم تا نرسیده به صبح» خبر داد.

این شاعر پیشکسوت با اعلام این خبر به ایسنا گفت: این مجموعه شعر در حدود ۱۰۰ صفحه در انتشارات کوله‌پشتی منتشر می‌شود و با توجه به کمبود کاغذ، در ۵۰۰ نسخه عرضه خواهد شد.

او درباره مجموعه جدیدش توضیح داد: این کتاب هم شعر فارسی و هم شعر آذری دارد و شامل شعر سپید، رباعی، یک غزل و تعدادی شعر تک‌سطری است؛ تقریباً یک‌سوم مجموعه شعر سپید است. یک غزل با عنوان «غزل نودسالگی» دارد، که به اصطلاح پست‌مدرن است و با تمام غزل‌های من متفاوت است. حدود ۱۵ رباعی نو هم دارد و تعدادی هم شعر تک‌سطری. اما تکیه این مجموعه بر شعر سپید است. یکی دو ضرب‌المثل‌ هم ساخته‌ام که در شعرهای تک‌سطری جای گرفته است.

مفتون امینی سپس با طرح انتقادی گفت: کتاب شعر فقط در تهران مشتری دارد، اما کتاب به مراکز استان‌ها مانند شیراز، همدان و مشهد نمی‌رود. در تبریز هم شعر فارسی خریدار ندارد و بعد از شهریار من تاحدودی شعر ترکی و فارسی را ادامه دادم. البته آقای یونان هم شعر ترکی آذری و فارسی می‌گوید و شاعر خوبی است.

او همچنین درباره وضعیت کتاب‌هایش در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: من برای حضور کتاب‌هایم در نمایشگاه دخالتی ندارم. اگر ناشر شرکت کند کتاب‌های من را هم می‌برد. آخرین کتابم با انتشارات کوله‌پشتی بوده است و نمی‌دانم اصلاً این انتشارات در نمایشگاه حضور دارد یا نه.

مفتون امینی که سال گذشته مجموعه شعر ترکی «آجی چای» را منتشر کرده بود، درباره این‌که آیا مجموعه شعر دیگری هم در دست دارد یا خیر، گفت: بعد از این ممکن است گزیده‌ای از شعرهایم را منتشر کنم. البته در سال‌های ۹۰-۹۱ انتشارات مروارید برگزیده‌ای از شعرهایم را منتشر کرد. برای انتشار کلیاتم نیز با آقای رئیس‌دانایی (مدیر انتشارات نگاه) دچار اختلاف هستیم. او ترتیبی را که من می‌گویم قبول ندارد. من می‌گویم به ترتیب قالب‌ها کتاب را چاپ کنیم و شعرهای کلاسیک، نیمایی و سپید در دفترهای جداگانه چاپ شوند، که قبول ندارد و می‌گوید به ترتیب کتاب‌ها چاپ شود.

یدالله مفتون امینی متولد ۲۵ خرداد سال ۱۳۰۵ است. مجموعه‌های شعر «دریاچه»، «کولاک»، «انارستان»، «عاشیقلی کروان»، «فصل پنهان»، «یک تاکستان احتمال»، «سپیدخوانی روز»، «عصرانه در باغ رصدخانه»، «شب ۱۰۰۲»، «من و خزان و تو» و «اکنون‌های دور» از جمله آثار منتشرشده این شاعرند.

انتهای پیام