• جمعه / ۳ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۱۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98030301031
  • خبرنگار : 71145

جزئیات سفر ترامپ به پایگاه عین الاسد و عدم دیدار با عبدالمهدی از زبان وزیر خارجه عراق

وزیر خارجه عراق

وزیر خارجه عراق از جزئیات سفر دونالد ترامپ به پایگاه عین الاسد در عراق در جریان جشن‌های سال نوی میلادی خبر داد و تاکید کرد، عادل عبدالمهدی کسی بود که دیدار با ترامپ را در آن روز رد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز عراق، محمد الحکیم، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با برنامه "حق الرد" که از این شبکه ماهواره‌ای پخش می‌شود، گفت: سفر دونالد ترامپ به عراق اعلام نشده بود و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق ساعت ۱۰ صبح همان روز سفر ترامپ را به من اطلاع داد و گفت دونالد ترامپ به پایگاه عین الاسد خواهد رفت تا با سربازان آمریکایی مستقر در آنجا سال نوی میلادی را جشن بگیرد. عادل عبدالمهدی نیز من را مامور کرد این سفر را به رئیس‌جمهوری اطلاع دهم.

حکیم افزود: بعد از آن شروع به بررسی سازوکار استقبال، برگزاری نشست و نحوه استفاده از این سفر کردیم و با سفارت آمریکا در بغداد تماس گرفتیم تا این مسائل را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: قرار بود نخست وزیر به استقبال ترامپ در پایگاه برود و همچنین قرار بود این سفر سه ساعته باشد اما طرف آمریکایی به ما اطلاع داد سفر تنها دو ساعت خواهد بود و زمان مقرر برای دیدار عبدالمهدی و ترامپ ۱۵ دقیقه است.

وزیر خارجه عراق افزود، عبدالمهدی نیز بعد از رایزنی با مشاورانش ایده دیدار با ترامپ را رد کرد. مشاوران به او گفتند، ۱۵ دقیقه برای نشست دور یک میز و بررسی مسائل و طرح‌ها با رئیس‌جمهوری آمریکا کافی نیست.

وی افزود،‌تصمیم عبدالمهدی برای نرفتن به پایگاه عین الاسد در جهت حفظ حاکمیت عراق بود.

الحکیم تصریح کرد: بعد از آن با طرف آمریکایی توافق شد تماس تلفنی بین عبدالمهدی و ترامپ برقرار شود و این تماس انجام شد و هشت دقیقه مدت تماس تلفنی بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق خاطرنشان کرد، ترامپ بعد از ستودن عراق و دولت جدید این کشور به عبدالمهدی گفت، منتظر او در واشنگتن است.

انتهای پیام