• شنبه / ۴ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۷
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98030401540
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۴ خرداد بخوانید؛

رفتار نامتعادل آمریکا در برابر ایران/رد هرگونه مذاکره با آمریکا/آمادگی برای هر وضعیتی و...

رفتار نامتعادل آمریکا در برابر ایران/رد هرگونه مذاکره با آمریکا/آمادگی برای هر وضعیتی و...

توضیحی برای دیدار اخیر محمد جواد ظریف با یکی از سناتورهای آمریکایی، احضار رییس پیشین اسکودا به دادسرا، ریش‌سفیدانی برای روز مبادا، واکنش نوبخت به انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز شنبه، چهارم خرداد ماه ۱۳۹۸ است.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت در توییتی با استقبال از انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت گفت: این نخستین بار است که سخنگوی دولت تمام وقت به این وظیفه خواهد پرداخت و سمت دیگری در کابینه ندارد.

ریش‌سفیدانی برای روز مبادا

نگاهی گذرا به تاریخ ایران نشان می‌دهد که حکومت‌های پدرسالارانه (پاتریمونیال) و ریش‌سفیدان در سیاست این سرزمین جایگاه ویژه‌ای داشته‌اند. گویی مردمان این دیار همیشه به دنبال فردی بوده‌اند که کلام آخر را او برایشان بزند. این نوع نگاه در سیاست‌ورزی امروز ایران هم دیده می‌شود. ریش‌سفیدی و شیخوخیت بزرگان در میان گروه‌های سیاسی نقش مهمی در سیاست به سبک ایرانی بازی می‌کند.

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تشریح آنچه که دولت برای سامان دادن به بازار خودرو باید انجام دهد، گفت: سامان بازار خودرو با خروج وزارت صنعت، معدن و تجارت از گردونه بنگاه‌داری در این صنعت و ورود به عرصه رگولاتوری خودرو پیوند خورده است. سعید باستانی با اشاره به تاثیر واردات خودروهای دست دوم وارداتی بر بازار خودرو، گفت: برای سر و سامان دادن به بازار خودرو، دولت باید وارد عرصه رگولاتوری(تنطیم چیزی و یا رفتاری به قصد اصلاح و رسیدن به حد مطلوب) در صنعت خودرو شود اما پیش‌شرط این کار خروج دولت و وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت از گردونه بنگاه‌داری این صنعت است.

درهمین رابطه یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه طرح ساماندهی بازار خودرو می‌تواند موجب ایجاد آرامش در بازار خودرو شود، بر ضرورت کوتاه کردن دست دلالان و قیمت‌گذاری شفاف برای کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا درباره راهکار گفت‌وگوی دیپلماتیک برای حل بحران‌های میان آمریکا و ایران اظهار کرده است که این امکان وجود ندارد. وی همچنین از لحن توهین‌آمیز پمپئو علیه خود انتقاد کرد و گفت: پمپئو هر بار که درباره ایران صحبت می‌کند، به من توهین می‌کند. چرا باید به تماس تلفنی او پاسخ بدهم؟

همچنین مجید تخت روانچی هم در مقاله‌ای که در واشنگتن پست منتشر شد با اشاره به سه مانع عمده در پیش رو پیشنهاد ایالات متحده در مورد گفت‌وگو با ایران، نوشت: با شرایط موجود، کدام ملت عاقلی به پیشنهاد آمریکا برای گفت‌وگو اعتماد می‌کند؟

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دیدار اخیر محمد جواد ظریف با یکی از سناتورهای آمریکایی توضیحاتی ارائه کرد و گفت: بیش از دو دهه است که در جهت روشنگری و تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی با نخبگان سیاسی غیردولتی آمریکا شامل اعضای کنگره (که مقام دولتی محسوب نمی‌شوند) گفت‌وگو و تبادل نظر می‌شود. این افراد نه مقام دولتی هستند و نه اختیار مذاکره دارند و نه مسئولین ایران با آنها مذاکره کرده و یا خواهند کرد.

معاون وزیر خارجه کویت گفت: به نظر می‌رسد که مذاکرات آغاز شده است زیرا ما شاهد تحرکات و تماس‌هایی هستیم. سفر وزیر خارجه عمان به تهران و ارتباطات میان مسقط و آمریکا نشان دهنده وجود تلاش‌هایی برای کاهش تنش و مذاکرات است. الجارالله همچنین افزود: کویت از هر تلاش برای کاهش تنش‌های منطقه استقبال می‌کند.

همچنین نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در دیدار با رئیس پارلمان عراق در رابطه با آخرین تحولات منطقه در سایه تنش به وجود آمده میان آمریکا و جمهوری اسلامی ایران بحث و تبادل نظر کردند. نوری المالکی دراین دیدار با بیان اینکه ایران خواهان جنگ نیست، تاکید کرد: موضع بی طرفی دیگر مورد قبول نیست و باید موضعی علیه طرف خواهان جنگ اتخاذ کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا پیش از سفر خود به ژاپن، دیروز در کاخ سفید اظهاراتی ضد و نقیض درباره تنش‌های اخیر واشنگتن و تهران داشت و گفت: این هزار و پانصد نیروی نظامی «تا حد زیادی نقش حفاظتی خواهند داشت» و [این اقدام] برای پاسخ به تهدیدی که آمریکا می‌گوید از سوی ایران وجود دارد و به دنبال «تقویت قوا» که در ماه جاری به راه افتاد انجام می‌شود.

این در حالیست که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم  با توجه به تنش‌های اخیر میان آمریکا و ایران و در ادامه اظهارات متناقض مقامات این کشور علیه ایران، تاکید کرد که نه من  و نه هیچ کسی دیگر در دولت آمریکا ترامپ خواهان جنگ با ایران نیست.

خالد قدومی نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) و ناصر ابو شریف، نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در آستانه فرا رسیدن روز جهانی قدس در خبرگزاری ایسنا حضور یافته و ضمن انجام گفت‌وگو و بررسی تحولات اخیر در غزه و فلسطین ، از بخش‌های مختلف خبری این خبرگزاری نیز بازدید کردند.

نعمت احمدی از احضار رییس پیشین اسکودا به دادسرا خبر داد.وکیل مدافع علی مندنی‌پور -رییس پیشین اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) - گفت که موکلش با شکایت شکایت دفتر حقوقی و قوانین شورای نگهبان به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است. وی در این باره اظهار کرد: دکتر علی مندنی پور حقوقدان، جامعه شناس و فعال مدنی در پی شکایت دفتر حقوقی و قوانین شورای نگهبان به اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به شعبه ۴ بازپرسی دادسرای رسانه احضار شد.

 سیدعلی مجتهدزاده در توئیتر اعلام کرد: همین امروز با مساعدت مسئولان عالی قضائی و بالاخص سرپرست محترم دادسرای فرهنگ و رسانه دستور رفع توقیف هفته نامه صدا صادر شد و تفهیم اتهام تبلیغ علیه نظام در سی و هشت بند به جناب راعی مدیرمسئول هفته نامه انجام شد. شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه ۲۱ اردیبهشت ماه توقیف هفته‌نامه صدا را ابلاغ کرده بود.

* مهمترین اخبار، مصوبات و دستور کارهای  امروز (شنبه) چهارم خرداد ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی را نیز می‌توانید اینجا دنبال کنید.

انتهای پیام