• چهارشنبه / ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ / ۱۵:۴۱
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98032914288
  • خبرنگار : 71415

خشم سناتورهای آمریکایی از کناره‌گیری ناگهانی شاناهان از وزارت دفاع

خشم سناتورهای آمریکایی از کناره‌گیری ناگهانی شاناهان از وزارت دفاع

کناره‌گیری پاتریک شاناهان از سرپرستی وزارت دفاع آمریکا باز هم تعیین وزیر دفاع دائمی برای پنتاگون را با اما و اگر رو به رو کرد و از طرفی اعلام این کناره‌گیری باعث خشم سناتورهای آمریکایی شد که چرا در جریان بسیاری از جزئیات مربوط به سوابق و گذشته شاناهان قرار نگرفته‌اند و این در حالی بوده که او پیشتر برای انتصاب به عنوان معاون وزیر دفاع فرآیند تأیید در سنا را طی کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه هیل، کناره‌گیری شاناهان از وزارت دفاع آمریکا همزمان با انتشار گزارشهایی در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر اینکه او چندین سال پیش پرونده‌هایی را از بابت اختلاف با همسر سابقش نزد اف بی ای داشته و یکی از این پرونده‌ها مربوط به ضرب و شتم شدید میان او و همسرش بوده رخ داده است.

سناتور ریچارد بلومنتال یک عضو کمیته خدمات مسلح سنای آمریکا گفت: من احساس می‌کنم که این بار احتمالاً یک پنهانکاری عمدی صورت گرفته است وباید بازرس کل وزارت دفاع آمریکا در این مورد تحقیق کند و یک تحقیقات جامع باید نسبت به کل این روند صورت بگیرد چرا که احتمالاً نقض قوانین کیفری رخ داده است.

سناتور جک رید دموکرات ارشد کمیته خدمات مسلح سنا نیز گفت که در زمان فرآیند تأیید پاتریک شاناهان به عنوان معاون وزیر دفاع از اینکه او یک طلاق پرمناقشه را تجربه کرده بود باخبر شده اما جزئیاتی که اخیراً در مورد پرونده اختلافات او با همسر سابق منتشر شده کاملاً جدید است.

بعد از آنکه دونالد ترامپ در توییتی کناره‌گیری شاناهان از وزارت دفاع را اعلام کرد شاناهان در بیانیه‌ای چند ساعت بعد از آن اعلام کرد: علت کناره‌گیری او این بوده که نمی‌خواسته فرزندانش "یک فصل وحشت آور" را در زندگی خود تجربه کنند.

او نوشت: این بسیار تأسف برانگیز است که یک موضوع شخصی خانوادگی مربوط به خیلی وقت پیش مطرح شده و در طی این فرآیند به شکلی ناقص و گمراه کننده ارائه شده است. من از فرصتم برای اینکه وزیر دفاع باشم استقبال می‌کردم اما نه به قیمت اینکه پدر خوبی نباشم.

شاناهان همچنین گفت که از معاونت وزیر دفاع که از ژوئیه ۲۰۱۷ در اختیار داشت کناره گیری می‌کند.

کاخ سفید در ماه مه اعلام کرده بود که ترامپ قصد دارد شاناهان را به عنوان وزیر دفاع دائمی معرفی کند اما اعلام نامزدی او از سوی ترامپ هرگز رسماً به سنا فرستاده نشد.

پرسشهایی در خصوص نارضایتی احتمالی ترامپ از شاناهان مطرح شده است و شایعاتی مطرح شده مبنی بر اینکه یک مشکل مربوط به طلاق او از همسر سابقش در روند بررسی سوابق او از جانب اف‌بی‌ای اخلال ایجاد کرده است.

براساس گزارش دو رسانه آمریکایی شامل یو اس دی تودی و واشنگتن پست شاناهان در اوت ۲۰۱۰ با همسر سابقش کیمبرلی جوردین سون دعوای شدیدی در نیمه شب پیدا کرده که در نهایت به درگیری فیزیکی شدید میان آنها کشیده شد. طبق این گزارش جوردینسون به پلیس اعلام کرده بود که خودش شروع کننده دعوا بوده و ۱۰ الی ۲۰ بار شاناهان را با مشت مضروب کرده و شاناهان نیز با مشت به شکم او کوبیده است در ادامه جوردینسون به اتهام خشونت خانگی بازداشت شد اما بعداً دادستان‌ها اتهامات او را به دلیل فقدان مدارک کافی لغو کردند. همچنین در سال ۲۰۱۱ نیز شاناهان به همراه پسرش با یک چوب بیسبال جوردینسون را مضروب کردند و او را بیهوش ساختند. و بعداً شاناهان تلاش کرد تا از پسر خود دفاع کرده و کار او را عملی ناشی از دفاع شخصی بخواند.

ترامپ روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که اولین بار دوشنبه از این اتهامات اطلاع پیدا کرده اما شاناهان را مجبور به کناره گیری نکرده است.

در همین حال جیمز اینهوف رئیس کمیته خدمات مسلح سنا روز سه شنبه گفت: ظاهراً دریافته که ترامپ در تماسی با شاناهان از او خواسته که کاندیداتوری خود را پس بگیرد.

اینهوف گفت: ظاهراً ترامپ نگران بوده که اتهامات شاناهان از بابت خشونت خانوادگی برای فرآیند تأیید او به عنوان وزیر دفاع اخلال ایجاد کند.

وی همچنین بر ضرورت تعیین یک وزیر دفاع دائمی از سوی ترامپ تاکید کرده و گفت: انتصاب او به عنوان وزیر دفاع موقت باعث کاهش تأخیر عمل شما در صحنه جهانی می‌شود و این مسئله به ویژه حالا و با اتفاقات میان آمریکا و ایران اهمیت خاصی پیدا می‌کند.

در عین حال سناتور لیندسی گراهام همپیمان ترامپ و جمهوری خواه سرشناس سنا در حوزه دفاعی گفت: تصمیم شاناهان برای کنار کشیدن احتمالاً یک تصمیم خوب است و من فکر می‌کنم او کارش را خوب انجام داده و مسائلی که در مقابل او ظاهر شدند احتمالاً فرآیند تأیید او را دشوار می‌ساختند.

سناتور چارلز شومر رهبر اقلیت دموکرات سنا گفت: اتفاقات رخ داده برای شاناهان بار دیگر وجود آشوب در دولت ترامپ را پررنگ می‌کند.

او خاطر نشان کرد: این اتفاق همچنین نشان می‌دهد که ما نیاز به انجام بررسی سوابق داریم در حالی که آنها دوست ندارند سوابق همه معاون‌های وزرا را بررسی کنند هنوز مشخص نیست که ترامپ چه کسی را برای تصدی دائمی وزارت دفاع معرفی می‌کند.

انتهای پیام