• پنجشنبه / ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ / ۲۰:۲۱
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 98033014783
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون زراعت جهاد کشاورزی: نابسامانی‌هایی در بازار وجود دارد

میوه و تره بار

ایسنا/اصفهان معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: وضعیت تولید خوب است، اما نابسامانی‌هایی در بازار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در گلپایگان، عباس کشاورز امروز (پنجشنبه) در حاشیه بازدید از مزارع شهرستان گلپایگان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی وضعیت زراعت کشور خوب است و با توجه به بارش‌ها سال زراعی جاری خوبی را داشتیم، البته خسارت‌هایی را هم به صورت منطقه‌ای شاهد بودیم. این بارندگی‌ها به شرایط تالاب‌ها، آب‌های زیرزمینی و آب‌های سطحی کمک شایانی کرد.

وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که امسال در محصولاتی همچون گندم، جو و… با افزایش تولید مواجه خواهیم بود. همچنین امسال در تولید کلزا رکورد خواهیم زد و علیرغم خسارت‌هایی که در مناطق سیل زده داشتیم در تولید این محصول در سال جاری به ۵۰۰ هزار تن خواهیم رسید.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: وضعیت تولید خوب است، اما نابسامانی‌هایی در بازار وجود دارد. برای سبزی و صیفی جات هر ساله برنامه تهیه و ابلاغ می‌کنیم، خواهش ما این است که کشاورزان این برنامه را رعایت کنند، چرا که در مرحله اول به نفع کشاورز است. وقتی تولید بیشتر از عرضه باشد گاهاً امکان نگهداری نداریم ضمن اینکه مداخله دولت در این گونه موارد به جز مشکل آفرینی اثر مثبتی ندارد، گرچه ممکن است مشکل کشاورزی در یک منطقه حل شود، اما در سطح ملی کار مناسبی نیست.

کشاورز خاطر نشان کرد: در شهرستان گلپایگان و مناطق مرکزی کشور آب یک مشکل جدی است، گرچه بارش‌های اخیر اندکی از نگرانی‌ها را کم کرده، اما دلمان می‌خواهد به صورت پایدار دارای کسب و کار و تولید باشیم، بنابراین اولین خواهش ما این است که هر محصولی را به صورت نشایی بکارید تا مصرف آب و هزینه‌ها به اندازه چشمگیری کاهش و تولید افزایش یابد.

وی تصریح کرد: گلپایگان یک منطقه دامپروری است، بنابراین توصیه می‌کنم محصولات علوفه‌ای کم آب بَر ترویج شود، در این منطقه باید دامپروری توسعه یابد و الگوی علوفه اصلاح شود.

معاون امور زراعت وزیر جهادکشاورزی اضافه کرد: سطح زیر کشت کلزا در کشور در سال جاری و قبل از خسارت‌های اخیر حدود ۲۵۰ هزار هکتار بود. بعد از خسارتی که سیل به مزارع وارد کرد، در تولید گندم شاهد افزایش ۱.۲ میلیون تن و در جو بیش از ۷۰۰ هزار تن هستیم. حدود دو میلیون هکتار از اراضی کشور زیر کشت گندم آبی و حدود چهار میلیون هکتار زیر کشت گندم دیم است.

کشاورز یادآورشد: به کشت گیاهان گلخانه‌ای توجه بیشتری شود، این نوع کشت دارای اشتغالزایی، بهره وری آب و ارز آوری است. بانک کشاورزی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان برای کشت گلخانه‌ای اعتبار پیش بینی کرده است.


انتهای پیام