• شنبه / ۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۰۷
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 98040100440
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

جراحی زنان و زایمان، بیشترین قصور پزشکی در خراسان شمالی

جراحی زنان و زایمان، بیشترین قصور پزشکی در خراسان شمالی

ایسنا/خراسان شمالی ‌مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی گفت: جراحی زنان و زایمان، بیشترین قصور پزشکی را در استان به خود اختصاص داده است.

‌به گزارش ایسنا، دکتر بابک سلحشور در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قوه قضائیه با اشاره به اینکه جراحی زنان و زایمان، جراحی چشم و جراحی عمومی بیشترین قصور پزشکی را در استان در سال ۹۷ به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: در سال ۹۷، ۱۰۱ پرونده به پزشکی قانونی بابت قصور پزشکی ارجاع داده شده است که ۴۶ پروند به محکومیت و ۵۵ پرونده به تبرئه ختم شده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۲ مورد فوتی براثر حوادث کار داشته‌ایم، ادامه داد: این آمار نسبت به سال ۹۶ رشد ۶۵ درصدی داشته است و تعداد مصدومین حوادث کار ۳۰۵ نفر بوده است که کاهش دو درصدی نسبت به سال ۹۶ را نشان می‌دهد.

سلحشور عنوان کرد: خراسان شمالی نسبت به کاهش آمار تصادفات فوتی رتبه اول کشوری را دارا است.

وی در رابطه با پرونده‌های بررسی شده کمیسیون‌های پزشکی عنوان کرد: ۱۹۱ پرونده در سال گذشته در کمیسیون پزشکی بررسی شده است که بیشترین شکایات در رابطه با قصور پزشکی و اعتراض به نظریات پزشکی قانونی بوده است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان شمالی با بیان اینکه ۱۲۹ نفر برای دریافت مجوز سقط جنین مراجعه کرده‌اند، تصریح کرد: ۱۰۳ نفر مجوز سقط درمانی را دریافت کردند که از این تعداد چهار مورد مربوط به بیماری مادر و ۹۹ مورد هم مربوط به بیماری جنینی بوده است.

به گفته وی ۸۲۹ پرونده همسرآزاری به پزشکی قانونی استان ارجاع شده است که از این تعداد ۱۶ مورد از طرف خانم‌ها به آقایان بوده است و نسبت به سال ۹۶ رشد منفی در این حوزه وجود داشته است.

سلحشور افزود: تعداد ۹ پرونده بابت تصادفات ساختگی بررسی شده است که اکثر این پرونده‌ها مربوط به افراد خارج از استان بوده است و یک پرونده دیگر در حال برسسی است و اگر به نتیجه قطعی بابت ساختگی بودن برسد، مربوط به استان خودمان است.

وی در رابطه با بانک هویت ژنتیک بیان کرد: در کل کشور ۹۰ هزار نمونه خون گرفته شده است که در سال ۹۶ در استان ۲۵۰ مورد و سال ۹۷، ۵۰۰ مورد نمونه خون جهت تهیه پروفایل ژنتیکی گرفته شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی تصریح کرد: در موضوع خودکشی رتبه ۱۹ کشوری را دارا هستیم و رتبه قابل قبولی است.

وی در رابطه با حادثه چند روز اخیر مبنی بر خودکشی دختری در بجنورد، تاکید کرد: باید تشخیص خودکشی بودن این حادثه از طرف پزشکی قانونی اعلام شود اما تاکنون هیچ پرونده‌ای از طرف مراجع قضائی به پزشک قانونی ارجاع داده نشده است و نمی‌توانیم در رابطه با این حادثه اطلاعاتی را ارائه دهیم.

سلحشور خاطر نشان کرد: پزشکی قانونی اداره جدیدی است و تاکنون نتوانسته تمام پست‌ها را در نظر بگیرد و به علت کار سختی که در این حوزه انجام می‌شود علاقه‌مندی برای نیروی‌های جدید نیز کم است و در استان نیز ۲۵ پست رسمی وجود دارد که چهار پزشک بورسیه شده‌اند و از تعداد این آمار کاسته می‌شود.

وی در رابطه با پروژه‌های پزشکی قانونی استان، اظهار کرد: پروژه‌های شهرستان جاجرم و شیروان از سال ۹۰ شروع شده است اما به علت کمبود اعتبار تاکنون به طول انجامیده است.

به گفته وی پروژه شهرستان اسفراین نیز در ۹۶ شروع شده است و از محل اعتبارات ملی تأمین اعتبار می‌شود و تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که تلاش بر این است تا پایان سال ۹۸ این پروژه‌ها به اتمام برسد و شهرستان‌های استان از خدمات پزشکی قانونی در شهرستان خود بهره مند شوند.

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی در رابطه با آزمایشگاه‌های سم شناسی و آسیب‌شناسی استان، تصریح کرد: اعلام استقلال از خراسان رضوی موجب شد تا پاسخگویی به پرونده‌های ارجاع شده کاهش پیدا کرده و از شش ماه به ۳۵ روز مدت رسیدگی کاهش پیدا کند.


انتهای پیام