• شنبه / ۱ تیر ۱۳۹۸ / ۱۵:۲۱
  • دسته‌بندی: مازندران
  • کد خبر: 98040100459
  • منبع : نمایندگی مازندران

آتشی که حاصلخیزی خاک را کاهش می دهد

آتشی که حاصلخیزی خاک را کاهش می دهد

ایسنا/مازندران رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر گفت: آتش زدن علف های هرز بعد از برداشت محصول باعث کاهش حاصلخیزی خاک می شود.

کیوان وریج کاظمی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه آتش زدن علف های هرز بعد از برداشت محصول باعث از بین رفتن میکروارگانیسم های خاک و رطوبت آن می شود، اظهار کرد: آتش زدن علف های هرز بعد از برداشت محصول به ساختمان خاک ضربه زیادی  وارد می کند.

وی تصریح کرد: برخی از کشاورزان بقایای زراعی زمین خود برای کاشت راحت تر محصول در فصل بعدی می سوزانند که اگر این آتش سوزی کنترل نشود به جنگل و مرتع آسیب وارد می کند.

رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی نوشهر با اشاره به اینکه علوفه یک نعمت خدادای است که طبیعت به رایگان در اختیار بشر با ارزش اقتصادی زیادی قرار داده است، گفت: مرتع داران به عنوان گمنامان بی ادعا در منابع طبیعی هستند و بدون مشارکت مردم معنا پیدا نمی کند.

وریج کاظمی با بیان اینکه سطح مراتع نوشهر 197 هزار و 154 هکتار است، خاطرنشان کرد: در این عرصه بیش از 360 هزار واحد دامی در طول 90 تا صد روز به استفاده و بهره برداری می پردازند.

وی با اشاره به اینکه تعداد سامانه های حوزه نوشهر 303 مرتع ییلاقی تابستانه است که بیش از سه هزار و 480 دامدار و بهره بردار دارد، افزود: اگر حداقل میزان تولید در هر هکتار 350 کیلو برآورد شود با توجه به قیمت اعلامی علوفه مرتعی از سوی سازمان جنگل ها که به ازای هر کیلو هزار و 50 تومان است بیش از 70 میلیارد تومان ارزش این میزان علوفه در غرب مازندران است که طبیعت به رایگان در اختیار دامداران و بهره برداران قرار داده است.

رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر ادامه داد: با ارزش افزوده این میزان  مرتع که به تولید پروتئین منجر می شود بیش از 200 میلیارد تومان گردش اقتصادی بوجود می آورد.

وریج کاظمی با اشاره به اینکه بارش مناسب باران امسال باعث افزایش 30 درصدی تولید علوفه در مراتع غرب مازندران شده است بیان کرد: این افزایش تولید 30 میلیارد تومان برارزش علوفه امسال افزوده شد.

وی ورود زود هنگام دام، دام مازاد بر ظرفیت و عدم رعایت زمان خروج دام را سه عامل مهم آسیب به مراتع عنوان کرد و گفت: عدم رعایت زمان ورود دام  بزرگترین خسارتی است که باعث آسیب به سیکل فنولوژیکی گیاهان مرتعی می شود و آن ها را  دچار مخاطره می کند.

رییس  مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر تصریح کرد: از دامداران درخواست می شود در این موضوع مهم با اداره کل منابع طبیعی همکاری لازم را داشته باشند و دام را قبل از به بذر نشستن و زمان گل دهی پوشش گیاهی وارد مرتع نکنند این مرتع به عنوان سرمایه عظیم باید حفظ شود.

وریج کاظمی خاطر نشان کرد: سطح مراتع تنکابن و چالوس بیشترین سطح مراتع در غرب مازندران را دارد و کمترین سطح متعلق به حوزه اداره منابع طبیعی نوشهر است که اداره منابع طبیعی کجور ازآن منفک شد و عباس آباد نیز دارای کمترین مرتع است.


انتهای پیام