• یکشنبه / ۲ تیر ۱۳۹۸ / ۱۳:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 98040200996
  • منبع : نمایندگی خراسان جنوبی

بخش ویژه روشندلان در کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند

بخش ویژه روشندلان در کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند

ایسنا/خراسان جنوبی رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند با بیان اینکه کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند بخشی برای روشندلان داشته و مجهز به سه سیستم برجسته نگار است، گفت: این کتابخانه با بیش از 140 هزار منبع چاپی و 72 پایگاه اطلاعاتی به جامعه دانشگاهی خدمت رسانی می‌کند.

لیلی سیفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند در سال ۵۶ تاسیس شد و هم‌اکنون با بیش از 140 هزار منبع چاپی و 72 پایگاه اطلاعاتی به جامعه دانشگاهی خدمت‌رسانی می‌کند.

وی با اشاره به ارائه خدمات تخصصی کتابخانه مرکزی، اظهار کرد:در راستای ارتقاء مهارت‌های سواد اطلاعاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی جدیدالورود از مهر 96 اقدام به برگزاری کارگاه‌های آموزشی متمرکز می‌کند و تاکنون بیش از 80 کارگاه آموزشی برگزار شده است.

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند بیان کرد: طرح غدیر نیز ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت علمی دانشگاه به صورت رایگان اجرا می‌شود که افرادی که عضو طرح شوند، می‌توانند از تمامی خدمات و منابع چاپی این طرح در سراسر ایران استفاده کنند.   

سیفی تصریح کرد: خدماتی نظیر اعتبارسنجی نشریات، تحویل مدرک و پرسش از کتابدار به صورت غیرحضوری برای کاربران کتابخانه مرکزی ارائه می‌شود.

وی افزود: این کتابخانه بخشی برای روشندلان داشته و مجهز به سه سیستم برجسته نگار است که در ماه حدود شش تا هفت دانشجوی روشندل از خدمات این بخش استفاده می‌کنند و کتاب‌های صوتی را نیز در اختیار آنان می‌گذاریم.    

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند بیان کرد: در راستای پیشگیری از سرقت علمی از آبان 96 سامانه همانندجو از طریق کتابخانه مرکزی اجرا و   بکار گیری می‌شود.

وی تصریح کرد: اعضاء هیئت علمی و دانشجویان با ورود به سامانه همانندجو می‌توانند پایان‌نامه‌ها را در راستای جلوگیری از سرقت علمی همانندجو کنند.    

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند بیان کرد: بخش مرجع تعاملی نیز راه‌اندازی شده است که کلاس‌های روش تحقیق و نیاز به مرجع را پوشش می‌دهد که خدمات به دانشکده‌های مختلف ارائه می‌دهد.  

سیفی ادامه داد: همچنین در راستای تبدیل کتابخانه مرکزی به مرکز تعاملی یادگیری بخش اتاق پژوهش ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضاء هیات علمی راه‌اندازی شده است و بر آن هستیم تا کتابخانه مرکزی را به مرکز یادگیری تعاملی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به تجهیز سالن‌های اطلاع رسانی، تصریح کرد: این سالن‌ها خدماتی را از جمله پایگاه‌های اطلاعاتی و جستجو و تحویل مدرک، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و پوشش کلاس‌های  تخصصی دانشکده ارائه می‌دهد. 

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند بیان کرد: سالن‌های اطلاع رسانی کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند یکی از مجهزترین سالن‌ها با بیش از 110 سیستم در بین کتابخانه‌های دانشگاهی ملی است.   

سیفی با اشاره به اتاق مشاوره گروهی برای انجام درس‌های گروهی، افزود: با هدف استفاده بهینه از فضا و منابع کتابخانه‌ای، کتابخانه مرکز مشاوره بهداشت و درمان، کتابخانه های حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی و کتابخانه کتب مذهبی غدیر نهاد رهبری در کتابخانه مرکزی و مرکز اطلاع رسانی دکتر محمد حسن گنجی دانشگاه بیرجند تجمیع شدند.

وی با بیان اینکه تیراژ پایین کتاب‌ها و گرانی کاغذ یک سری چالش‌ها را ایجاد کرده است، تصریح کرد: ظرفیت سالن‌های مطالعه را دو برابر کرده‌ایم و اکنون این سالن‌ها با ظرفیت بیش از  400 نفر خدمات می‌دهند.

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند با اشاره به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی ، یادآور شد: جلسات کافه کتاب نیز با حضور اساتید دانشگاه به صورت ماهانه در کتابخانه مرکزی برگزار می‌شود.


 

انتهای پیام