• سه‌شنبه / ۴ تیر ۱۳۹۸ / ۱۰:۳۰
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98040402119
  • خبرنگار : 71402

بازگشت حق رای روسیه در شورای اروپا

لاوروف

روسیه حمایت مجمع شورای اروپا برای بازگشت به این نهاد را به دست آورده است. حق رای مسکو پنج سال پیش بابت الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین تعلیق شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری دویچه وله، مجمع پارلمانی شورای اروپا به نفع احیای حق رای روسیه رای داد. شورای اروپا شامگاه دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این نهاد بر حق کشورهای عضو برای "رای دادن، صحبت کردن و داشتن نمایندگی در این مجمع و نهادهای آن تاکید می‌کند." این تصمیم با ۱۱۸ رای موافق، ۶۲ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع مواجه شد.

ولودیمیر آریف، رئیس هیات اوکراینی گفت این تصمیم "حامل پیام بسیار بدی" برای مسکو و دیگران است. او افزود: هر کاری می‌خواهید انجام دهید، سرزمین کشور دیگری را الحاق کنید، مردم آنجا را بکشید و هنوز با همه داشته‌هایتان زندگی کنید.

برخی از ناظران استدلال می‌کنند، اخراج روسیه از این شورا که نهاد سرشناس حوزه حقوق بشر در اروپاست، برای عملیات سازمان‌هایی که در  این کشور فعال هستند، فاجعه‌بار است. روسیه تهدید کرده بود چنانچه اجازه نداشته باشد در نشست فردا چهارشنبه برای تعیین دبیرکل جدید شرکت کند، این نهاد را ترک می‌کند.  

"کمیته هلسینکی هلند" که سازمانی غیر دولتی است، دسامبر در بیانیه‌ای اعلام کرد: تاثیر فوری خروج روسیه از این شورا نه از سوی کرملین بلکه عمدتا از سوی مردم روسیه درک می‌شود. خروج روسیه از این شورا رد حفاظت از شهروندان روسیه و عدالت است و وضعیت حقوق بشری را در این کشور وخیم می‌کند.

انتهای پیام