• سه‌شنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۱
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 98042513203
  • خبرنگار : 71542

راه اندازی سامانه هواشناسی هوانوردی فرودگاه پیام

راه اندازی سامانه هواشناسی هوانوردی فرودگاه پیام

امروز در جریان پنجاه وچهارمین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور با حضور وزیر راه برگزار شد از برخی پروژه‌های سازمان هواشناسی مانند سنجنده دریایی استان گلستان و سامانه هواشناسی هوانوردی فرودگاه پیام رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، امروز از طریق ویدئو کنفرانس از راه‌اندازی سنجنده دریایی استان گلستان، سامانه هواشناسی هوانوردی فرودگاه پیام ، مرکز پیش‌بینی استان لرستان و اپلیکیشن موبایلی اختصاصی سازمان هواشناسی رونمایی شد.

سامانه هواشناسی هوانوردی فرودگاه پیام با اعتباری بیش از ۳ میلیارد تومان راه اندازی شده است. این سامانه هواشناسی هوانوردی امکان تامین سلامت پروازها، ارتقای ایمنی و پایش پدیده‌های جوی را امکان‌پذیر می‌کند همچنین بنا به گفته‌ مدیر کل هواشناسی استان البرز سطح فرودگاه پیام را از نظر بین‌المللی افزایش داده است و موجب قرارگیری این فرودگاه در سطح دو می‌شود. این سامانه دارای دو سنسور تشخیص دید در دو طول باند، سنسور تشخیص سمت و سرعت باد است که به ارائه گزارش‌های درست در مواقع اضطرای به خلبان کمک می‌کند.

به گزارش ایسنا، در جریان پنجاه و چهارمین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور ازطریق ویدیو کنفرانس ایستگاه و سکوی سنجنده دریایی استان گلستان افتتاح شد. به گفته داداشی - مدیرکل هواشناسی استان گلستان - راه اندازی سنجنده دریایی در استان گلستان منجر به ارائه گزارش‌های مفید به کاربران دریا در حوزه‌ آب و هوا و شرایط جوی می‌شود که با توجه به تغییر اقلیم در دریای خزر، وجود چنین سنجنده‌ای برای استان گلستان بسیار کاربردی است.

وی افزود: در چند سال اخیر استان گلستان شاهد نوسانات تراز آب است که این مساله مشکلات بسیاری در حوزه‌های اقتصادی و محیط زیست ایجاد می‌کند. همچنین در سال‌های اخیر صنعت شیلات در استان گلستان توسعه بیشتری یافته است. با توجه به این شرایط لازم است که خدمات دهی بهتر در زمینه داده‌های هواشناسی و تراز آب خزر صورت گیرد که این مهم از طریق سکوی سنجنده دریایی محقق شده است که امکان توسعه فعالیت‌های آبزی پروری و تشخیص نوسانات تراز آب خزر را فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، امروز همچنین از مرکز پیش بینی استان لرستان از طریق ویدیو کنفرانس رونمایی شد. نعمتی - مدیرکل هواشناسی استان لرستان - گفت: این مرکز با اعتبار ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال راه اندازی شده است که در راستای حفظ محیط زیست انرژی مورد نیاز این مرکز از طریق پانل‌های خورشیدی تامین می‌شود.

به گزارش ایسنا، در جریان پنجاه و چهارمین نشست شورای مدیران سازمان هواشناسی کشور که با حضور وزیر راه برگزار شد از تعدادی از کارشناسان برتر سازمان هواشناسی و دارندگان ایده‌های نو تقدیر شد.

انتهای پیام