• شنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 98052612363
  • خبرنگار : 71603

مرکز هدایت ماموریت "بازگشت انسان به ماه" انتخاب شد

مرکز هدایت ماموریت "بازگشت انسان به ماه" انتخاب شد

"جیم برایدنستاین"(Jim Bridenstine) مدیر ناسا، مرکز هدایت ماموریت بازگشت انسان به ماه موسوم به "آرتمیس" را انتخاب کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، "جیم برایدنستاین" مدیر ناسا اعلام کرد که "مرکز پروازهای فضایی مارشال"(Marshall Space Flight Center) در ایالت "آلاباما"(Alabama) آمریکا، به عنوان مرکز اصلی پروژه "آرتمیس" برای ساخت فضاپیما انتخاب شده است.

قرار است در پروژه "آرتمیس" انسان‌ها در سال ۲۰۲۴ میلادی به ماه بازگردند.

این واگذاری به معنای وجود مشاغل بالقوه در آلاباما است.

سیستم فرود فضاپیمای پروژه آرتمیس در این مرکز فضایی ساخته خواهد شد.

مدیر ناسا ادامه داد، این تصمیم به آسانی اتخاذ نشده است. تاریخچه مرکز فضایی مارشال در راه‌اندازی فضاپیمای پروژه "آپولو" در نیم قرن گذشته هم در این انتخاب موثر بوده است.

این در حالی است که قانون‌گذاران ایالت تگزاس تمایل داشتند که "مرکز فضایی لیندون بی جانسون" در شهر "هیوستون" تگزاس برای هدایت ماموریت "آرتمیس" انتخاب شود.

البته باید گفت شرکت‌هایی از جمله "بلو اوریجین"(Blue Origin) متعلق به "جف بزوس"، "اسپیس ایکس"(SpaceX) متعلق به "ایلان ماسک"، و "لاکهید مارتین "(Lockheed Martin) هم در حال ساخت و توسعه تجهیزات برای فرودگرهای قمری هستند و بر سر بودجه ناسا برای انجام این پروژه تا اواخر سال جاری با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

البته باید گفت که برایدنستاین پیش از این بودجه لازم برای انجام پروژه بازگشت انسان به ماه را حدوداً ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار طی پنج سال آینده اعلام کرده بود.

انتهای پیام