• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۲۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98060200503
  • منبع : نمایندگی همدان

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا:

نیاز به اکوسیستم اخلاقی و خودانتقادی جدی داریم

نیاز به اکوسیستم اخلاقی و خودانتقادی جدی داریم

رئیس دانشگاه بوعلی سینا گفت: ما نیازمند اکوسیستم اخلاقی هستیم چرا که هدف را گم کرده‌ایم و اگر به دامان بوعلی سینا بازگردیم بخشی از مسیر را پیدا می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، دکتر یعقوب محمدی فر در همایش ملی «اخلاق علمی و اخلاق کاربردی» با محوریت اندیشه های دانشمند حکیم شیخ الرئیس بوعلی سینا به میزبانی دانشگاه بوعلی سینا، اظهار کرد: روز یکم شهریور "روز همدان" در ورای بزرگداشت "روز پزشک" پنهان مانده است.

وی با بیان اینکه همدان در پس تاریخ خود محل اجتماع دانشمندان و محققان زیادی بوده و همواره در تاریخ نقش تأثیرگذارش را در فرهنگ این مرز و بوم داشته است، وضعیت اخلاقی دنیا را بغرنج توصیف کرد و ادامه داد: یکی از گرفتاری های بشر در عرصه های مختلف اخلاق کاربردی است که روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود.

محمدی فر تأکید کرد: وقتی صحبت از اخلاق می شود صداقت و راست کرداری، شفافیت، رازداری، بی طرفی، احترام، قانون و وفاداری مطرح می شود که همه اینها فاکتورهای زندگی ما هستند که فراموش شده‌اند.

وی با طرح این سوال که احترام و جایگاه انسان ها را چقدر نگهداشته ایم؟ عنوان کرد: دروغ بلایی است که برسر ملت ها افتاده به طوریکه پیمان‌نامه های زیادی توسط دولت ها بر باد می رود و کسی جوابگو نیست و این نشان می دهد که مشکلات اخلاق جدی است.

رئیس همایش اخلاق علمی و اخلاق کاربردی تصریح کرد: کمیت گرایی مشکلی است که دانشگاه‌های ما مبتلا شده‌اند، به نحوی که در مواردی فقط به فکر کمبود و یا افزایش مقالات خود هستند.

وی با بیان اینکه اخلاق بخشی فردی و بخش عمده آن به زندگی اجتماعی بازمی گردد و ما نیاز داریم رجعتی به خویشتن داشته باشیم، اظهار کرد: کمیت گرایی یکی از آسیب های جدی در حوزه آموزش است و امیدواریم از پایه این موضوع حل شود. در حوزه اخلاق نیز نیاز به خودانتقادی جدی داریم و نباید از نقد بترسیم چرا که دانشگاه جای نقد است.


انتهای پیام