• شنبه / ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۱:۰۸
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98061608016
  • منبع : نمایندگی همدان

بی مهری بازار به"مهر"

بی مهری بازار به"مهر"

ایسنا/همدان مستأصل و درمانده مغازه‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذراند و هربار نا امیدتر از قبل سرافکنده به سراغ مغازه بعدی می‌رود، در دلش خدا خدا می‌کند که ای کاش مغازه بعدی قیمت‌‎های کمتری داشته باشد در حالی که این فقط یک احتمال و یا شاید یک آرزو باشد زیرا همه اجناس یک صنف در قیمت مقرر و مشخص خاصی به بازار وارد و عرضه می‌شود.

به‌گزارش ایسنا، منطقه همدان، در مغازه‌ای کنارش می‌ایستم و میپرسم جنس خاصی مد نظرت هست که از تمام مغازه‌ها با وسواس و حساسیت گذر می‌کنی و چشم می‌چرخانی؟ و او که زنی حدوداً ۴۰ ساله است و چین و چروک زیادی در چهره دارد با تعجب نگاهم می‌کند! لبخند تلخی می‌زند و می‌گوید، ای دختر جان جنس خاص چی؟دنبال لوازم التحریر ارزان می‌گردم تا شاید بتوانم برای بچه‌هایم بخرم! 

میپرسم مگه چندتا بچه داری؟ تلخ‌تر از قبل می‌گوید سه تا بچه مدرسه‌ای دارم که پسرم کلاس اول، دختر وسطی کلاس سوم و دختر بزرگم کلاس هفتم هستند. 

ادامه می‌دهد شوهرم کارگر ساختمانی است درآمد آنچنانی ندارد چون ساخت‌و سازی نیست که بخواهد سرکار برود و من مجبورم با پس انداز چندماهه خودم برای بچه‌ها کیف و کتاب بخرم ولی هرچی می‌گردم کمتر به نتیجه می‌رسم و آخر مجبور میشوم مثل سال‌های قبل به اندک دفتر و مدادی بسنده کنم.

 چادرش را روی سر تنظیم می کند و ادامه می‌دهد: سال‌های قبل دخترا بخاطر ساده بودن دفترهای مدرسه و خودکار مداداشون شاکی بودن و هرروز بهم غُر می‌زدند که چرا مثل بقیه دوستانمان ما دفتر کتاب قشنگ و فانتزی نداریم ولی خبر ندارند که امسال همان دفتر و مداد ساده هم نمی‌توانم بخرم.

 پشیمان از سوألی که پرسیدم از مادر درمانده خداحافظی می‌کنم و بقیه خریداران را ازنظر می‌گذرانم، اغلب بچه‌ها به همراه پدر و مادرانشان لوازم‌التحریر رنگارنگ و متنوع را انتخاب می‌کنند و اغلب والدین در برابر خواست فرزندان مقاومت می‌کنند زیرا برای خرید لوازم مورد نظر فرزندان مجبورند نیمی از حقوق یک ماهه خود را بپردازند.

با توجه به نزدیک شدن ماه مهر؛ ذوق و شوق خرید لوازم مدرسه در دانش‌آموزان دیده می‌شود و بازار لوازم‌التحریر همچنان داغ بوده و دانش‌آموزان و والدینشان در تب‌و تاب خرید هستند.

 تکاپوی مردم برای خرید لوازم‌التحریر هر سال همزمان با بازگشایی مدارس افزایش می‌یابد و این در حالی است که به دلیل گرانی‌های اخیر، امکان خرید برای بسیاری از خانواده‌ها وجود ندارد.

 دانش آموزان همدانی در حالی آماده بازگشایی مدارس می‌شوند که رقابت محصولات ایرانی و خارجی در بازار لوازم‌التحریر داغ بوده و در این رقابت طرح‌های غربی جلوه‌ بیشتری دارند. 

در شهر همدان بازار معروف صحافخانه مرکز خرید لوازم‌التحریر بوده و با قدم زدن در این راسته می‌توان متوجه شد که بازار خرید بسیار داغ شده است و پیاده روها مملو از دانش‌آموزانی است که وسایل تحصیل خود را خریداری کرده‌اند.

 امسال نیز رد پای گرانی‌ها در بازار لوازم‌التحریر مشهود بوده و این بی‌مهری کام والدین دانش‌آموزان را در ابتدای ماه مهر تلخ کرده است.

کاهش قیمت لوازم‌التحریر در هفته‌های آینده

 رئیس اتحادیه نوشت افزار و لوازم‌التحریر استان همدان از کاهش قیمت لوازم التحریر در هفته‌های آینده خبر داد و گفت: افزایش قیمت نوشت افزار در ماه‌های گذشته ضربه بزرگی به بازار زده و رونق بازار را از بین برده است که کاهش تدریجی قیمت‌ها در روزهای آینده شاید کمک کوچکی به رونق بازار کند. 

عباس ستاره در گفت و گو با ایسنا خاطرنشان کرد: گرانی بیش از حد لوازم‌التحریر باعث شده تا بعضی از کسبه حتی درآمد اندک هم‌نداشته و رسماً تعطیل باشند.

 وی افزود: بیش از ۴۰ عضو در صنف لوازم‌التحریر در همدان باعث شده تا مانند نمایشگاه باهم به رقابت بپردازند و برای فروش از سود حداقلی بهره ببرند. 

وی افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها را مربوط به آغاز سال ۹۷ دانست و تصریح کرد: قیمت نوشت‌افزار در سال ۹۸ در مقایسه با شهریور سال گذشته رشد ۴۰ درصدی داشته و دو برابر شدن قیمت‌ها از اردیبهشت ۹۷ بر بازار اعمال شده است.

 وی کاهش قیمت کاغذ را عامل کاهش سایر لوازم التحریر اعلام کرد و گفت: با کاهش قیمت کاغذ قیمت دفاتر و برگه‌های کلاسور نیز کاهش یافته و توان خرید مردم بالا می‌رود که در این گرانی‌ها ما نگران و شرمنده مردم هستیم.

 ستاره اذعان داشت: امسال برخلاف سال‌های گذشته رقابت در خرید لوازم‌التحریر ایرانی بیشتر بوده و تمایل مردم نیز به خزید کالای ایرانی بیش از پیش است.

بیش از70 درصد لوازم‌التحریرها ایرانی است

 وی در ادامه افزود: بیش از ۷۰ درصد کالاها ایرانی بوده و ۳۰ درصد باقی مانده که شامل ابزاری چون ماشین دوخت، تراش های رومیزی و برخی ماژیک‌های هایلایتر وارداتی هستند. 

اما با گشت و گذاری در بازار و جویا شدن قیمت‌ها دریافتیم سایه سنگین گرانی قصد کنار رفتن از سر بازار لوازم‌التحریر نداشته و همچنان مهمان جیب خانواده‌ها است.

 یکی از والدین که برای خرید لوازم پیش دبستانی فرزندش به بازار آمده بود لیستی در دست داشت که نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان هزینه تهیه آن برای یک مرکز دولتی بود و از عدم توان تهیه لیست گلایه‌مند بود. 

به گزارش ایسنا؛ قیمت دفاتر بین ۹ تا ۱۵ هزار تومان بوده و هر عدد خودکار معمولی بین ۵ تا ۸ هزارتومان در بازار همدان خرید و فروش می‌شد این درحالیست که این اقلام از ضروری‌ترین لوازمی است که هر دانش آموز باید تهیه کند.

 گزارش از: هانیه امیرکهریزی؛ خبرنگار ایسنا _منطقه همدان