• یکشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۹
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 98061708516
  • منبع : نمایندگی مرکزی

طرح توسعه آرامگاه پروفسور حسابی درگیر اختلاف نظرها

طرح توسعه آرامگاه پروفسور حسابی درگیر اختلاف نظرها

ایسنا/مرکزی رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفرش با اشاره به این‌که مگر چند پروفسور حسابی در کشور وجود دارد؟ گفت: متاسفانه اجرای طرح و آزادسازی حریم گرفتار اختلاف دیدگاه و تفسیر متفاوت از بندهای قانونی اجرای طرح شده است.

به گزارش ایسنا، اواخر نیمه نخست سال 1395 بود که بهسازی، نوسازی و اجرای طرح توسعه آرامگاه پروفسور حسابی در تفرش مطرح شد و مسئولان یکی پس از دیگری خبر از این اقدام دادند، اما با گذشته سه سال از این موضوع طرح هم‌چنان بلاتکلیف باقی مانده است.

در این طرح توسعه 4 پلاک شخصی، اداره مخابرات، پمپ بنزین وجود دارد که باید تملک شود، اما ظاهرا تاکنون تملک قابل قبولی جهت اجرای طرح صورت نگرفته است و حتی تهیه طرح توسعه آرامگاه نیز راهگشایی برای تسریع در روند کار نبوده است.

سیدمهدی رحیمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اجرای طرح توسعه آرامگاه پروفسور حسابی بیان کرد: اجرای این طرح توسعه طی چند سال اخیر در دستور کار بوده است، اما فرمانداری تفرش، میراث فرهنگی، اداره ارشاد و راه و شهرسازی شهرستان به نتیجه مشخص و قابل قبول نرسیده‌اند.

وی با بیان این‌که در اجرای این طرح 4 پلاک شخصی وجود دارد که باید برای آزادسازی حریم طرح، تملک شود که تملک آن در صورت تامین اعتبار بر عده میراث فرهنگی است، افزود: اداره کل میراث فرهنگی 500 میلیون تومان برای آزادسازی این پلاک ها تخصیص داد که براساس آن پلاک روبروی اداره ارشاد شهرستان خریداری و محوطه آزاد شد، اما هنوز آزادسازی 3 پلاک دیگر، پمپ بنزین و مخابرات باقی مانده است.

رحیمی تصریح کرد: در جلسه‌ای پیرامون این طرح در دفتر فنی استانداری مرکزی، به ماده 91 استناد کرد و گفت که اداره راه و شهرسازی تفرش موظف است بررسی لازم را برای اراضی مورد درخواست اجرای طرح انجام دهد و اراضی اطراف مقبره که در حال حاضر دارای مالک و مسکونی است را با اراضی در اختیار خود تهاتر کند.

وی با بیان این‌که مردم تاکنون همراهی و همکاری مناسبی با مجموعه میراث فرهنگی داشته‌اند، اما تاکنون آزادسازی حریم انجام نگرفته است، گفت: طرح این پروژه کاملا آماده است، یک پلاک تملک و تحویل شده است و درخواست اداره کل میراث فرهنگی استان و شهرستان تفرش این است که راه و شهرسازی اراضی دولتی در اختیار خود را جهت تهاتر و یا معوض و آزادسازی حریم استفاده کند.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان تفرش با اشاره به این‌که تفسیر های متفاوتی از بندهای قانونی صورت گرفته است و در واقع این طرح توسعه آرامگاه پروفسور حسابی درگیری اختلاف دیدگاه شده است، گفت: انتظار می‌رود همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط در این طرح وظایف قانونی خود را به انجام برسانند، مگر چند پروفسور حسابی در کشور وجود دارد؟ مسلما اگر دستگاه‌های اجرایی وظیفه‌مند در این پروژه اقدامات خود را به انجام برسانند این پروژه چندساله بالاخره به سرانجام می‌رسد.

رحیمی بیان کرد: میراث فرهنگی اقدامات لازم را دنبال کرده است و امسال 850 میلیون تومان بودجه برای طرح توسعه آرامگاه اختصاص داده است، حتی میلگردها و تجهیزات مورد نیاز اجرای طرح را نیز تهیه کرده است، اما حریم آزادسازی نشده است.

انتهای پیام