• یکشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98061708644
  • منبع : نمایندگی همدان

روایتی از عشق زنان مریانجی در کارگاه دوخت و بسته‌بندی مجمع شیرخوارگان حسینی

روایتی از عشق زنان مریانجی در کارگاه دوخت و بسته‌بندی مجمع شیرخوارگان حسینی

ایسنا/همدان چند سالی است که کارگاه‌های دوخت‌ و آماده سازی همایش شیرخوارگان حسینی در سطح شهرهای مختلف ایجاد و مشغول به فعالیت هستند یکی از همین کارگاه‌ها، کارگاه مردمی شهر مریانج است.


به گزارش ایسنا، مردم شهر مریانج در استان همدان شهره به ولایتمداری و عشق به اهل بیت هستند اینبار نیز در کارگاه دوخت لباس همایش شیرخوارگان زنان این شهر به صورت خودجوش و با استقبال گسترده‌ای از این امر جلوه دیگری از این دینداری خود را به نمایش گذاشته‌اند.
کارگاه شهر مریانج هرساله به واسطه پتانسیل بالای خود در خیاطی و آماده سازی بسته‌ها بیشترین ظرفیت دوخت این لباس‌ها با کمک زنان مریانجی به خود اختصاص داده است.
برای آشنایی بیشتر و درک حس و حال این فضا به سراغ این کارگاه در شهرمریانج رفتم تا از نزدیک بیننده این حضور مردمی باشم.
وارد کارگاه که می‌شوی برخی مشغول سردوزی لباسها و سربندها هستند و برخی دیگر نیز مشغول آماده سازی لباس‌ها و نذرنامه‌ها  برای بسته بندی آن.
مادران و بانوان حاضر در این جا فارغ از هرچیز با عشق، دعا و روضه در فضایی معنوی مشغول به خدمت رسانی در این دستگاه هستند؛ دو زن بالای مجلس مشغول قرائت زیارت عاشورا و روضه‌اند و هرزگاهی مادری از انتهای سالن برای پیشرفت روند کار با صدای بلند صلوات می‌فرستد و عطر اسفند، چایی تازه دم و آش نذری است که مسئول کارگاه در بین این خادمین پخش می‌کند، فضا را معنوی‌تر کرده است.
زنانی که با اشک و بغض لباس ها را بسته بندی و زیر لب برای برآورده شدن حاجت خود دعا می‌کنند و صحنه‌ای که شاید از هر بیننده‌ای دل ببرد حضور بچه‌هایی کوچکی بود که به کمک مادرانشان و با دست‌های کوچک خود و نیت خالصانه در بسته بندی لباس‌ها کمک می کردند، اصرار به کمک کردن دارند؛ از کجا می‌توان این مقدار شوق و خالص بودن را دریافت کرد؟
بعضی‌ها با فرزندان کوچک خود آمده‌اند، از مادری که نوزاد چند ماهه خود را در کنارش خوابنده علت حضورش را جویا شدم، می‌گوید: در دستگاه امام حسین(ع) هر کس هرکاری که میتواند باید انجام دهد از کودکی با عشق به امام حسین(ع) بزرگ شدم و فرزندم را نیز آورده‌ام تا او نیز در این فضا و با همین عشق بزرگ و روزی از سربازان امام زمان(عج) شود.
در ادامه با بغض می‌گوید: چند سالی بعد از ازدواجم متوجه شدیم که صاحب فرزند نخواهیم شد، سال پیش همراه با مادرهمسرم به این مراسم بسته‌بندی آمدیم و یکی از همین بسته‌ها را به نیت فرزنددار شدنم همراه خود آوردم، امسال به لطف امام حسین(ع) و به برکت آن با پسرم به اینجا آمدیم.

با خانمی هم صحبت می‌شوم؛ می‌گوید: دو دخترم سنشان بالا رفته بود اما هنوز ازدواج نکرده بودند در همین مراسم نذری برای ازدواجشان کردم و هردو الان صاحب فرزندانی زیبا و سالم هستند و این از لطف شش ماهه امام حسین(ع) است.

زنی دیگر می‌گفت: بیشتر کسانی که با این عشق اینجا هستند معجزه‌ای از این سفره دیده‌اند و به مشکل گشایی این خانواده ایمان دارند، خود من حسرت دیدار کربلا داشتم و از حضرت علی اصغر(ع) برات این سفر را خواستم و اربعین همان سال به عتبات مشرف شدم.

در کنار یکی از روضه خوان‌ها می‌نشینم اشک گوشه چشمش را پاک، به سختی بغضش را فرو می‌برد ومی‌گوید: مظلومیت حضرت علی اصغر(ع) مرز ندارد و اگر قصه آن را تمام دنیا بدانند حقانیت این خانواده بر همه روشن خواهد شد، امام حسین (ع) با فدا کردن حضرت علی اصغر(ع)، یاران و اسارت خانواده‌اش به ما ثابت کردند که باید در برابر ظلم بیاستیم و دین اسلام را در همه حال زنده نگه داریم.

آماده سازی ۱۰ هزار دست لباس در کارگاه دوخت شهر مریانج

اصغر رسولی، مسئول مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، بیان کرد: حدود 15 هزار بسته لباس مخصوص شیرخوارگان از سوی مجمع جهانی حضرت علی اصغر(ع) استان همدان در شهر مریانج و برخی شهرهای استان دوخته و بسته بندی شده و در 200 نقطه استان در اختیار مادران همدانی در روز مراسم قرار داده شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته در استان حدود 24 هزار دست لباس دوخته شد اما امسال به دلیل گرانی پارچه و نوسانات ارزی این تعداد به 15 هزار لباس تقلیل پیدا کرد، ادامه داد: 10 هزار دست از این لباس‌ها در مریانج و مابقی نیز در سطح استان همدان آماده شده است.

مسئول مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی همدان ابراز کرد: تمام دوخت، سردوزی و آماده سازی لباس‌ها در کارگاه شهرمریانج صورت گرفته و در جهت گسترش فرهنگ روضه خوانی، همراهی بیشتر مردم سعی داشتیم این کار به صورت مردمی و با حضور حداکثر خود بانوان شهر صورت بگیرد تا انحصاری نباشد.

رسولی افزود: خیاط‌هایی که کار سردوزی لباس‌ها و سربندها را انجام دادند 40 نفر بودند و همچنین در مراسم بسته بندی نیز به صورت خودجوش 500 نفر از بانوان مریانجی شرکت کردند.

وی ابراز کرد: در حال حاضر مریانج در تهیه و دوخت لباس‌های مجمع شیرخوارگان تبدیل به قطب خیاطی و دوخت لباس شده و تنها کارگاهیست که این کار را در استان از سوی مجمع انجام می دهد و کل کار دوخت استان در کارگاه شهر مریانج صورت می‌گیرد.

مسئول مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی همدان ادامه داد: در مراسم بسته بندی و مراسم مجمع شیرخوارگان افراد زیادی حاجت گرفتند و این حرکت به یک کار ارزشی تبدیل شده به همین دلیل نذورات زیادی برای این مراسم صورت می‌گیرد اما این نذورات و کمک‌های مردمی هدفمند صورت نمی‌گیرد افرادی که قصد کمک‌ دارند سعی کنند نذورات خود را قبل از مراسم به دست مسئولین مجمع برسانند.

رسولی با بیان اینکه کارگاه خیاطی شهرمریانج پتانسیل و ظرفیت دوخت لباس ها با ظرفیت‌های بالا را دارد، ابراز کرد: استان‌هایی که در بحث دوخت و سردوزی لباس‌ها مشکل دارند یا تجهیزات آماده سازی مورد نیاز را ندارد می‌توانند دوخت لباس‌های خود را به این کارگاه بسپارند.

وی با اشاره به اینکه این برنامه شاید یک روزه باشد اما گره‌ها ومشکلات زیادی را حل کرده و مردم بسیاری چشم امید به این مراسم دارند، اعلام کرد: استان همدان برای اولین در کشور در نظر دارد را در امتداد مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی "پویش سربازان در گهواره" برگزار کند.

مسئول مجمع جهانی شیرخوارگان حسینی همدان افزود: این پویش در جهت ارتباط مستمر با خانوادها به خصوص مادران شکل خواهد گرفت و از طریق کانال‌های در فضای مجازی و برگزاری همایش و کارگاه های تربیتی و اخلاقی در استان صورت می‌گیرد.

وی در پایان گفت: طیف مختلفی از برنامه‌های تربیت مهدوی با حضور اساتید صاحب نظر این حوزه پس از دهه محرم آغاز و این محتواهای تربیتی به خانواده‌ها ارائه خواهد شد.


گزارش از: زهرا قاسمی نیما ، خبرنگار ایسنا- منطقه همدانانتهای پیام