• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۰۹:۲۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 98062511660
  • منبع : نمایندگی لرستان

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

ریشه مشکلات در توسعه، فقدان حکومت قانون است

مرتضی نبوی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ریشه مشکلات در توسعه، فقدان حکومت قانون یا عدم توسعه حقوقی است.

به گزارش ایسنا، سیدمرتضی نبوی در دومین دوره آموزشی تشکیلاتی طرح شهید شهریاری، اظهار کرد: سال‌هاست که در ابعادی از جمله فرهنگی و اقتصادی مشکلاتی وجود دارد.

وی با اشاره به اشکالات اقتصاد متکی به نفت، گفت: تعیین سیاسی قیمت نفت در دنیا موجب شده رشد تولید ناخالص داخلی کشور با نوسان همراه باشد و این در حالی بوده که نوسانات اقتصادی متاثر از نوسانات قیمت نفت، ضد توسعه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مدل مفهومی الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی در دانشگاه آزاد در حوزه ریشه‌یابی و ارائه راهکارها در حوزه اقتصادی تدوین شده است.

نبوی خاطرنشان کرد: در این مدل سیر نظریه‌ها، حرکت‌های اقتصادی و نوسانات سیاسی کشور بررسی شده و علاوه بر ریشه‌یابی عقب‌ماندگی‌ها و دوران افول توسعه ایران و سیر نظرات توسعه، مدل مفهومی برای پیشرفت اسلامی ایرانی ارائه شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ریشه مشکلات در توسعه فقدان حکومت قانون و یا عدم توسعه حقوقی است؛ به طوری‌که امروزه ریشه مشکلات به حکومت قانون برمی‌گردد، به گونه‌ای که قوه مقننه آن‌طور که باید قوانین حساب شده و کارآمدی را تصویب نکرده و بسیاری از قوانین با فوریت و بدون مطالعات مفصل در مجلس به تصویب می‌رسند.

نبوی اضافه کرد: تغییر سریع قوانین در کشور، وجود قوانین پراکنده و گاه تعارض و کسرت قوانین مشکلاتی را ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: تدوین و تنقیح قوانین انجام نشده و علاوه بر وضع شتاب‌زده قوانین، اجرای قانون نیز آن‌چنان در بین مجریان مهم نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: این‌ها همه در حالی است که‌ قانون باید منسجم، یکپارچه و بدون تعارض باشد، همچنین در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حالی سرمایه‌های زیادی برای ایجاد زیرساخت‌های الکترونیکی انجام شده که آن‌گونه که باید کارآمد و موفق نبوده است.

انتهای پیام