• دوشنبه / ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۰:۵۳
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98062511751
  • خبرنگار : 71516

ائتلاف آمریکا از پیشرفت چشمگیری درباره منطقه امن در شمال سوریه خبر داد

ائتلاف آمریکا از پیشرفت چشمگیری درباره منطقه امن در شمال سوریه خبر داد

ائتلاف آمریکا از پیشرفت چشمگیری درباره منطقه امن در شمال سوریه در مرزهای ترکیه خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، ائتلاف آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما در مرحله اول مکانیزم امنیتی منطقه امن در شمال سوریه شاهد پیشرفت بزرگی هستیم. نیروهای ائتلاف و نیروهای سوریه دموکراتیک چندین گشت را انجام دادند تا نگرانی ترکیه را از بین ببرند. همچنین نیروهای آمریکا و ترکیه چهار عملیات پرواز انجام دادند.

جزئیاتی درباره منطقه امن یا روش فعالیت آن منتشر نشده هرچند که آنکارا می‌گوید که پست‌های دیده‌بانی و گشت‌های مشترکی وجود دارند. ما به مذاکرات خود و هماهنگی با ترکیه برای بررسی جزئیات اضافی درباره فعالیت‌های مکانیزم امنیتی ادامه خواهیم داد.

ترکیه و آمریکا اخیرا با "مکانیزم امنیتی" برای ایجاد منطقه امن در مرزهای ترکیه و سوریه موافقت کردند. آمریکا و ترکیه اولین گشت‌های مشترک خود را در مناطق مرزی در هشتم سپتامبر به راه انداختند اما آنکارا به انتقاد خود از واشنگتن درباره جدیت ایجاد منطقه امن ادامه داد.

ریاض الخمیس، رئیس مشترک شورای نظامی تل ابیض گفت: مرحله اول شامل از بین بردن خندق‌ها و خاکریزها و بعد از آن عقب‌نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک بود. طی روزهای آتی گشت‌های مشترکی به خاطر امنیت مرزها و منطقه انجام خواهد شد. این گشت‌ها بین ائتلاف یا آمریکا و ترکیه و با هماهنگی ما خواهد بود.

وی افزود: ما از ائتلاف برای آموزش نیرویی که جدیدا تشکیل شده و ائتلاف بر آن نظارت خواهد داشت حمایت خواهیم کرد. ائتلاف به آموزش نظامیانی که از نظر لجستیکی از ساکنان این منطقه هستند وعده داده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به اتخاذ اقداماتی در صورت عدم ایجاد منطقه امن تا پایان سپتامبر تهدید کرده بود.

انتهای پیام