• چهارشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۸
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98070302526
  • خبرنگار : 50108

/گزارشی از دانشجویان جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد/

پای صحبت پزشکان آینده

ثبت نام دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علم و صنعت

ایسنا/خراسان رضوی دانشجویان جدید دانشگاه علوم پزشکی مشهد از حال و هوایشان می‌گویند.

به گزارش ایسنا،  ثبت‌نام حضوری دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از روز یکشنبه هفته جاری آغاز شده و امروز به پایان می‌رسد. در طول این مدت که دو روز اول آن برای ثبت‌نام آقایان و دو روز انتهایی برای خانم‌ها در نظر گرفته شده بود، به  سراغ این دانشجویان جدید رفتیم و از اهدافشان برای آینده و سختی‌هایی راهی که طی کردند، پرسیدیم.

در قسمت ورودی سالن ورزشی پردیس  دانشگاه علوم پزشکی مشهد که محل ثبت نام است، نماینده یکی از اپراتورهای تلفن همراه به دانشجویان خط تلفن دانشجویی می‌دهد. دانشجویان زیادی با خانواده‌های خود وارد سالن می‌شوند که نگهبان در بدو ورود خانواده‌ها را به سمت سکوهای سالن راهنمایی می‌کند. در بعضی از قسمت‌های ثبت‌نام، جمعیت زیادی منتظر هستند. نسبت به تعداد دانشجویان، نیروی انسانی کافی در قسمت‌های مختلف ثبت‌نام  وجود ندارد. افراد زیادی در صف انتظار برای کپی گرفتن هستند.تنها دو دستگاه فتوکپی درنظر گرفتند و بر روی دیوار سالن نوشته شده «فرم معاینه پزشکی 2000 تومان و هر برگ کپی و پرینت 1000 تومان»

به سراغ پسری می‌روم که به همراه دوستانش در یکی از قسمت‌های ثبت نام در صف انتظار است. امیر در کنکور تجربی امسال رتبه 7000 کنکور تجربی را کسب کرده و در رشته پرستاری قبول شده. او در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: روزی 8 الی 9 ساعت درروز درس می‌خواندم. در سال آخر در آزمون‌های یک موسسه آموزشی  شرکت کردم. من تصور می‌کردم، یکی از دانشگاه‌های تهران را قبول شوم اما اینجا پذیرفته شدم. سال‌های گذشته با این رتبه من، دانشگاه‌های تهران به راحتی پرستاری قبول می‌شدند اما باز هم خوشحالم که دانشگاه علوم پزشکی مشهد پذیرفته شدم.

وی ادامه می‌دهد: مشهد شهر بزرگی است و برای انجام کارهایم اذیت شدم. براساس تحقیقاتی که انجام دادم، خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ایران بهترین هستند.

برای پزشکی، دوباره در کنکور تجربی شرکت می‌کنم

پسری که با بی میلی بر روی یکی از صندلی‌های سالن نشسته بود و فرم ثبت‌نام را تکمیل می‌کرد، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: روزی 6 ساعت و به مدت یک‌سال درس می‌خواندم. من با رتبه 18 هزار، مهندسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد قبول شدم. دوست داشتم، پزشکی قبول شوم اما از نتیجه فعلی نیز راضی هستم.

وی در مورد اهدافش برای آینده عنوان می‌کند: در حال حاضر هدف خاصی ندارم و می‌خواهم چندسال دیگر دوباره در کنکور شرکت کنم و پزشکی قبول شوم.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهترین خوابگاه و سلف را در ایران دارد

 امیررضا فروغی‌نیا که قوچانی است و با رتبه 1125 منطقه دو کنکور تجربی  رشته داروسازی قبول شده، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: من به پزشکی دانشگاه تهران فکر می‌کردم اما بعد از نتایج اولیه متوجه شدم که به دارو علاقه بیشتری دارم. داروسازی تهران قبول می‌شدم اما راه تهران دور است. از تابستان برای درس‌خواندن شروع کردم. درروزهای مدرسه 6 ساعت و در روزهای تعطیل 12 ساعت درس ‌می‌خواندم. دوست دارم داروساز شوم و در شرکت‌های دانش‌بنیان دارو کار کنم. 

وی ادامه می‌دهد: روند ثبت‌نام در دانشگاه خوب است اما مرحله فرم‌های سربازی به‌کندی پیش می‌رود. در حال حاضر فرایند ثبت‌نام برای خوابگاه را انجام دادم و برای تایید باید به خوابگاه مراجعه کنم. تعریف‌های زیادی از خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد شنیده‌ام و می‌گویند دانشگاه علوم پزشکی مشهد بهترین خوابگاه‌ها و سلف ایران را دارد. 

دو مادر بر روی پله‌های سالن نشسته‌اند و از چهره‌هایشان خستگی سفر مشخص است. یکی از آن‌ها که بعدا متوجه می‌شوم فرهنگی است در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: از اینکه نگذاشتند وارد سالن ثبت‌نام شوم ناراحت هستم. دخترم هنوز وارد جامعه نشده  و برای ثبت نام نیاز به کمک دارد. ما از بابل به اینجا آمدیم.  ساک و چمدان دارم و جایی نیست که این‌ وسایل را در آن‌جا بگذارم و برای نشستن به سکوهای سالن ورزشی بروم. 12 ساعت در راه بودیم و مجبورم بر روی همین روی پله بنشینم. از فرایند ثبت نام راضی نیستم و مجبورم بر روی همین پله بنشینم تا دخترم بعد از ثبت نام بیاید.

وی ادامه می‌دهد: دخترم، دیپلم نظام قدیم است و چندین سال پشت کنکور بود. الان بینایی سنجی قبول شده اما به نظر من حق او ضایع شده است. پارسال با رتبه 3000 و درصدهایی که دخترم زده بود، پزشکی قبول می‌شد. برای گرفتن حق دخترم به سازمان سنجش رفتیم و شکایت کردیم. آنها به ما گفتند پارسال با امسال تفاوت دارد. امسال خیلی حق‌کشی شد.

این مادر اذعان می‌کند: سهمیه‌ها باعث شد که کسانی که سطح علمی بالایی دارند، پایین بیایند. باید براساس درصدهای دروس و سطح علمی داوطلبین، دانشجو پذیرفته شود. من فرهنگی هستم و بدون علم و آگاهی در این زمینه صحبت نمی‌کنم. همسر من پزشک است، زمانی که کارنامه آمده بود متعجب بودیم که چطور ممکن است با این درصدها و تراز علمی، داوطلبی چنین رتبه‌ای داشته باشد و پزشکی قبول نشود.

در وسط سالن چند نفر از دختران به صورت دایره در صف رزرو غذا حضور دارند، آن‌ها در گفت‌وگو با ایسنا می‌گویند: ما پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی قبول شدیم و انتظار همین رشته‌ها و دانشگاه را نیز داشتیم. ما در مدرسه فرزانگان یک درس می‌خواندیم و جو رقابتی مدرسه در قبولی کنکور تاثیرگذار بود.

یکی از آن‌ها در خصوص روند ثبت نامش، عنوان می‌کند: در مراحل ثبت نام سیستم قطع شده بود و مجبور شدم حدود 30 دقیقه در صف بمانم تا سیستم درست شود. مدرسه‌ها اکثرا فرم ریز نمرات را در پرونده به ما نداده بود.

تروریستی  نگاهم می‌کردند، انگار که با خود بمب آورده‌ام

یکی دیگر از این دانشجویان که چهره آرام و مهربانی دارد می‌گوید: وقتی عکس‌هایم را برای ثبت نام تحویل دادم به من گفتند این عکس‌ها تو نیستی! و با یک‌دیگر در خصوص من پچ پچ می کردند. یک جور تروریستی به من نگاه می‌کردند، انگار که من با خود بمب آورده‌ام. 

سید امیرحسین حسن‌زاده چمنی با  رتبه 106 در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده و در گفت‌وگو با ایسنا عنوان می‌کند: از ابتدا هدف من، دندانپزشکی بود و برای انتخاب شهر مشهد نیز تحقیق کردم و نتیجه گرفتم در اینجا درس بخوانم. دانشکده دندانپزشکی مشهد از لحاظ علمی سطح بالایی دارد و به دلیل گردشگری بودن شهرمشهد، بیماران زیای به کلینیک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: برای هدفم بین 8 تا 12 ساعت درس می‌خواندم. دانش آموز مدرسه نمونه دولتی مصلی نژاد بودم و آزمون‌های یک موسسه را شرکت می‌کردم. در روند ثبت‌نام سختی زیادی کشیدم. به دلیل عدم اطلاع‌رسانی درخصوص مدارک ثبت‌نام، هربار برای هر کپی دوباره به ته صف می‌روم. اگر مدارک لازم را به صورت یک برگه در اختیار دانشجویان قرار می‌داند، مشکلی پیش نمی‌آمد.

دانشجوی دیگری که کرمانی است در گفت‌وگو با ایسنا بیان می‌کند: با رتبه 10 هزار و سهمیه 25 درصد ایثارگری رشته کاردرمانی پذیرفته شدم. دوست داشتم فیزیوتراپی قبول شوم. هدفم این است که بعد از اتمام درس با چند نفر از متخصصان گفتاردرمانی، فیزویوتراپی و... کلینیک بزنم. سطح دانشگاه مشهد بالاست و خوشحالم از اینکه در اینجا قبول شدم.

وی ادامه می‌دهد: مراحل ثبت‌نام  دانشگاه کمی گیج‌کننده است، اگر راهنمایی بیشتری در اول کار صورت می‌گرفت بهتر بود.  فرم تعهد محضری خوابگاه را باید در شهر خودمان می‌گرفتیم و ما نمی‌دانستیم. البته کارکنان دانشگاه علوم پزشکی قول همکاری دادند. 

دخترم را برای تحصیل در رشته پزشکی به خارج از کشور می‌برم

مادر یکی دیگر از دانشجوها که با رتبه 5000 رشته اتاق عمل قبول شده  در گفت‌وگو با ایسنا عنوان می‌کند: دخترم سال دوم بود که در کنکور تجربی شرکت می‌کرد. پارسال رتبه 3000 گرفت و انتخاب رشته نکرد. دخترم دوست دارد پزشک شود. قرار است فعلا در همین رشته درس بخواند اما به دنبال کارهای او هستم تا برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی او را به خارج از کشور ببرم.

دانشجوی دیگری که در رشته داروسازی پذیرفته شده، در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: با سهمیه 25 درصد ایثارگران،  رتبه 1600 را در کنکور گرفتم. داروسازی مشهد اولویت اول من بود. در زمان درس خواندن، تمام تمرکزم بر روی معدل بود. دانش‌آموز مدرسه نمونه دولتی بودم. دوست داشتم در کنار خانواده‌ام و در شاهرود درس بخوانم اما بعد از ورود به دانشگاه علوم پزشکی مشهد، نظرم تغییر کرد.  طرز برخورد کارکنان دانشگاه فوق العاده محترم بود و از خوابگاه‌ نیز بازدید کردم، اتاق‌هایی فوق‌العاده تمیز بودند.

پدر این دانشجو به ایسنا می‌گوید: به خاطر یک پیامک اشتباهی دانشگاه مبنی بر اینکه آخرین مهلت ثبت نام الکترونیکی جمعه (98/6/29)است،  از چهارشنبه (98/6/27)  شب از شاهرود به سمت مشهد حرکت کردم. صبح پنجشنبه به بنیاد رفتم تا نامه تخفیف شهریه را بگیرم. بعد از آن خودم را به دانشگاه رساندم و به من گفتند که دانشگاه پنجشنبه‌ها تعطیل است. من دو روز زودتر بیخود و بی‌جهت به اینجا آمدم. باتوجه به شرایط جسمانی من و جانباز 70 درصد در ثبت نام من را خیلی دواندند.

وی ادامه می‌دهد: سایت و دانشگاه اطلاع‌رسانی در خصوص مدارک مورد نیاز انجام نداده بود و یک فرم از مدارک ثبت نام کم است و به من تا 7 روز مهلت دادند تا این فرم را به دانشگاه بیاورم. در این مدت باید سریع به شاهرود بروم و تا فرم را گرفتم خودم را به مشهد برسانم. فکر می‌کردم کارهای ثبت نام در یک روز انجام شود اما من 4 یا 5 روز در اینجا هستم و هنوز ثبت نام انجام نگرفته است.

این پدر عنوان می‌کند: براساس قانون خانواده جانباز 25 درصد به بالاتر از تخفیف شهریه 50 درصد برخوردار هستند، اما درزمان ثبت نام غیرحضوری و زمان پرداخت شهریه هیچ تخفیفی اعلام نشد و 12 میلیون کامل از ما گرفته شد و هنوز مازاد گرفته شده به ما برگردانده نشده است. قول دادند که یک ماهه این پول را برگردانند. دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بهترین است و انتظار می‌رود در این موضوعات بهتر عمل کند.

انتهای پیام