• شنبه / ۶ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۰۲
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98070603880
  • منبع : دویچه وله

نگرانی آمریکا و سازمان ملل از بازداشت معترضان در مصر

مصر

رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، از دستگیری گسترده شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های ضددولتی در مصر ابراز نگرانی کرد. یک مقام دولت آمریکا نیز خواهان احترام دولت مصر به حق تظاهرات شهروندان شده است.

به گزارش ایسنا، میچل باچله، رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل دستگیری گسترده شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های ضددولتی در مصررا مایه نگرانی خواند. او روز جمعه دولت مصر را فراخواند تا همه آنهایی را که صرفا از حق خود برای اعتراض و تظاهرات استفاده کرده‌اند، بی‌درنگ آزاد کند.

باچله هم‌چنین از دولت عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر خواست در روش خود در برخورد با تظاهرات آتی شهروندان تغییر اساسی دهد و مانع آزادی بیان آنها در شبکه‌های اجتماعی نشود.

همزمان یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرده است، کشورش از حق مصریان برای بیان آزاد دیدگاه‌های سیاسی‌شان حمایت می‌کند.

خبرگزاری فرانسه بدون ذکر هویت این مقام ارشد آمریکایی به نقل از او نوشته است: «ایالات متحده از مصر می‌خواهد که به اعتراضات مسالمت آمیز مردم احترام بگذارد. ما از دولت مصر می‌خواهیم تا از توانایی شهروندان خود برای استفاده آزاد از این حقوق محافظت کند.»

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل ضمن دیدار با عبدالفتاح سیسی، او را "رهبر بزرگ" مصر خوانده بود.

بنا بر داده‌های دیده‌بان حقوق بشر در تظاهرات هفته گذشته علیه دولت عبدالفتاح السیسی  حدود دو هزار نفر از معترضان بازداشت شده‌اند. این سازمان حقوق بشری با استناد به گفته وکلای شماری از بازداشت‌شدگان گفته است که بسیاری از این بازداشت‌ها به این خاطر بوده که بازداشت‌شدگان به طور تصادفی "در زمان نادرست در مکانی نادرست" بوده‌اند.

به دنبال اعتراضات روزهای گذشته رد مناطق مختلف مصر، پلیس رفت و آمد در معابر را به دقت زیر نظر دارد و از جمله گوشی‌های رهگذران را بازرسی می‌کند که عکس یا خبری در ارتباط با تظاهرات در آنها نباشد.

هفته‌گذشته در شهرهای قاهره، اسکندریه، سوئز و منصوره صدها نفر به خیابان‌ها ریخته و علیه دولت تظاهرات کردند. 

در این راستا احمد حافظ، سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر با اظهارات باچله مخالفت کرد و گفت: صدور چنین بیانیه‌هایی از سوی چنین نهادی که باید دقت لازم را به خرج دهد غیرقابل قبول است. بیانیه این سازمان براساس اطلاعات غیرموثق است.

وی گفت: شهروندی در مصر نیست که به دلیل یک فعالیت قانونی یا انتقاد از دولت مصر بازداشت یا محاکمه شود. بلکه تنها به خاطر جنایت‌ها براساس قانون مجازات می‌شود. حق تظاهرات مسالمت‌آمیز براساس قانون اساسی برای شهروندان محفوظ است اما باید از این حق براساس قانون استفاده کرد تا به ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان و نقض آزادی دیگران منجر نشود.

انتهای پیام