• دوشنبه / ۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۲
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98070806126
  • خبرنگار : 71415

انتقاد سندرز از دیدار پامپئو با کیسینجر

انتقاد سندرز از دیدار پامپئو با کیسینجر

سناتور برنی سندرز به هنری کیسینجر تاخته و از نشستی که اخیرا مایک پامپئو با این مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه اسبق آمریکا داشته انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه هیل، سناتور برنی سندرز در توئیتی از آنچه که میراث "مخرب" هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق و مشاور امنیت ملی دولت اسبق آمریکا خواند، انتقاد کرد.

سندرز در پاسخ به یک توئیت متعلق به مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که در آن گفته بود "همواره قدردان گفت‌وگو با کیسینجر" است نوشت: هنری کیسینجر یکی از مخرب ترین وزیر خارجه های تاریخ این کشور است.

سندرز خاطر نشان کرد: دولت تحت رهبری برنی سندرز از هنری کیسینجر مشورت نخواهد گرفت.

کیسینجر که سابقه خدمت در دولتهای نیکسون و فورد، روسای جمهور اسبق آمریکا را دارد، بارها به خاطر نقشی که در کودتای نظامی هدایت شده توسط سازمان سیا در سال 1973 در شیلی برای روی کار آوردن آگوستو پینوشه دیکتاتور، ایفا کرده، از سوی فعالان حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است.

کیسینجر همچنین نقشی کلیدی در بمباران کامبوج توسط آمریکا در زمان جنگ ویتنام که هزاران غیرنظامی در آن کشته شدند و همچنین نقشی مهم در پشتیبانی آمریکا از ارتش پاکستان در عملیات بی‌رحمانه سال 1971 این ارتش علیه بنگال‌ها داشته است.

سندرز پیش از این نیز از سوابق کیسینجر انتقاد کرده بود. او یک بار در زمان رقابت درون حزبی دموکراتها برای تعیین نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 با انتقاد از رابطه نزدیک هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی آن زمانش با هنری کیسینجر گفته بود: من افتخار می‌کنم به این که بگویم کیسینجر دوست من نیست. من از هنری کیسینجر مشورت نمی‌گیرم.

انتهای پیام