• چهارشنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۴
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98071713238
  • خبرنگار : 50037

چگونه "طرح 724" بیماران سکته مغزی را نجات می‌دهد؟

چگونه "طرح 724" بیماران سکته مغزی را نجات می‌دهد؟

ایسنا/همدان معاون درمان دانشکده علوم پزشکی اسدآباد با اشاره به جزئیات طرح 724 ویژه بیماران سکته مغزی، از راه‌اندازی کد 724 در این شهرستان خبر داد.

دکتر سعید شفیقیان  در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه سکته مغزی یکی از معضلات بسیار جدی در جامعه ما است، اظهار کرد: با توجه به این‌که این عارضه موجب بروز عوارض جسمانی، روانی و حتی بار مالی شدید به ویژه در خانواده‌های ضعیف می‌شود، طرح بسیار موثر 724 توسط وزارت بهداشت در کشور طراحی و آغاز شد که طی ماه گذشته این طرح نیز در شهرستان شروع شده است.

وی افزود: در طرح 724، بیماران مشکوک به سکته مغزی که دارای علائم سکته مغزی مانند اختلال در بینایی و سرگیجه ناگهانی و شدید می‌شوند، در فرایندی تعریف‌ شده مستقیماً به سیستم درمان وارد  شده  و با دریافت داروهای خاص که منجر به باز شدن عروق مغزی می‌شود ، از عوارض سکته مغزی و فلج شدن نجات می‌یابند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی اسدآباد ‌ فلج شدن در پی سکته مغزی  را یکی  از معضلات اصلی سکته مغزی برشمرد و گفت: فردی که تا سه ساعت پس از بروز علائم سکته مغزی این داروها را دریافت کند، به جای دچار شدن به عوارض شدید سکته مغزی یعنی فلج شدن دست‌ها و پاها، تنها دچار ضعف می‌شوند.

شفیقیان خاطر نشان کرد:در طرح 724، در 7 روز هفته به صورت 24 ساعته آماده خدمات‌رسانی به این بیماران هستیم.

وی با بیان اینکه افرادی که مشکوک به سکته مغزی هستند برای دریافت این نوع داروها سه ساعت زمان طلایی دارند و باید سریعا با اورژانس 115 تماس بگیرند، یاد آور شد: اورژانس‌های ویژه‌ای برای این طرح طراحی شده که این نوع بیماران را جهت دریافت داروهای خاص و قرار گرفتن در سیر درمان به بیمارستان‌ها اعزام می‌کند.

انتهای پیام