• یکشنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۸ / ۱۳:۲۹
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 98072115791
  • منبع : نمایندگی خوزستان

پایان فصل پنجم کاوش در جوبجی/ انتقال آخرین تابوت مکشوف به محل امن

پایان فصل پنجم کاوش در جوبجی/ انتقال آخرین تابوت مکشوف به محل امن

ایسنا/خوزستان معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: با انتقال آخرین تابوت بدست‎ آمده از پنجمین فصل کاوش در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه بسته شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمدرضا حسینی‎بروجنی اظهار کرد: آخرین تابوت حاصل از عملیات کاوش و نجات‎بخشی سال 97 در محوطه تاریخی جوبجی رامهرمز، پس از مرمت اولیه و حفاظت، توسط کارگروه انتقال اشیای تاریخی، زیر نظر معاونت میراث فرهنگی خوزستان و با نظارت کارشناس اموال تاریخی و تیمی زبده با حضور کارشناسان ارشد باستان‎شناس و کارشناس ارشد مرمت اشیای تاریخی انجام شد.

وی با اشاره به مراحل استحکام‎بخشی و انتقال این تابوت، تصریح کرد: طی هفت روز کار سخت و طاقت‎فرسا ابتدا تثبیت نهایی بقایای انسانی درون تابوت با دقت و ظرافت خاص صورت گرفت و پس از آن، با جداسازی مرحله به مرحله تابوت از بستر خاک، نسبت به استحکام‎بخشی و تثبیت آن اقدام شد.

معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ادامه داد: پس از بانداژ و مفتول‎کشی این اثر ارزشمند، عملیات بلوک‎برداری و تثبیت قسمت زیرین تابوت نیز به اتمام رسید و در پایان این اثر به منظور طی مراحل نهایی نجات‎بخشی و مرمت، به محل امنی انتقال داده شد.

وی از راه‎اندازی موزه باستان‎شناسی رامهرمز در عمارت تاریخی صمیمی این شهر در آتیه‎ای نزدیک خبر داد و افزود: براساس پیش‎بینی کارشناس امور موزه‎های استان، موزه تاریخی رامهرمز در طبقه بالاییِ کوشک میانی عمارت طراحی خواهد شد و طبقه زیرین عمارت به سایت اداری و پژوهشی و بزرگترین آزمایشگاه مرمت اشیای تاریخی فرهنگی شرق خوزستان تبدیل خواهد شد.

حسینی‎بروجنی بیان کرد: با نظر مساعد مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، یکی از پنج مخزن امن و استاندارد اشیای تاریخی استان قرار است در شهرستان تاریخی رامهرمز احداث شود.

وی یادآور شد: با پایان انتقال آخرین تابوت حاصل از کاوش و نجات‎بخشی جوبجی، پرونده این فصل از کاوش میدانی محوطه باستانی جوبجی بسته شد و با تامین اعتبار، ادامه عملیات کاوش و نجات‎بخشی به‎زودی از سر گرفته می‎شود.

فصل پنجم عملیات کاوش و نجات‎بخشی در محوطه باستانی جوبجی رامهرمز، پاییز سال 1397 به همت پژوهشگاه میراث‌فرهنگی آغاز که طی این کاوش‎ها، تیرماه امسال سه عدد تابوت سفالی در این منطقه کشف شد.

انتهای پیام