• سه‌شنبه / ۲۳ مهر ۱۳۹۸ / ۱۶:۳۶
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 98072317857
  • خبرنگار : 50152

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم خبر داد

بهره‌برداری از ۱۸ طرح گردشگری قم تا پایان سال

گردشگری

ایسنا/قم مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: امسال ۱۸ طرح گردشگری با هدف رونق تولید در قم به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش ایسنا، حمید یزدانی امروز در بیست و سومین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استانداری قم بیان کرد: ۲ دستور مهم را در این کارگروه مورد توجه قرار دادیم که شامل توسعه بازار فروش محصولات صنایع‌دستی و مصرف کالای ایرانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم افزود: امسال ۱۸ طرح گردشگری با هدف رونق تولید در قم به بهره‌برداری می رسد، تاکنون ۸ پروژه به اتمام رسیده و تا هفته آینده افتتاح می‌شود، ۱۰ پروژه باقی مانده نیز با اعتبار ۶۰ میلیارد تومان تا دهه فجر تکمیل خواهد شد.

وی اظهار کرد: ۸ نقطه برای بازارچه‌های دائمی و محلی عرضه صنایع دستی در قم، جانمایی کرده‌ایم و منتظر واگذاری زمین هستیم اما هنوز شورای اسلامی شهر پاسخی در جهت واگذاری اراضی نداده است و این طرح‌ها معطل مانده‌اند.

عدم واگذاری زمین برای احداث بازارچه صنایع دستی

یزدانی عنوان کرد: به طور کلی عدم واگذاری زمین از سوی شورای اسلامی شهر قم و تولیت جمکران، موانع زیادی در احداث بازارچه‌های صنایع دستی ایجاد کرده است که باید با همراهی دستگاه‌های اجرایی رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: مرمت و بازسازی بازار کهنه و توسعه بازارچه‌هایی در عرضه صنایع دستی یکی از طرح‌های مهم گردشگری است که با رایزنی‌های انجام شده ۷.۵ میلیارد تومان در قالب مشارکت از وزارت تخصیص یافت و استانداری قم باید معادل این رقم را برای اجرای طرح مصوب کند.

مدیرکل میراث فرهنگی قم بیان کرد: اگر بودجه استانی در اجرای این طرح به تصویب نرسد نمی‌توانیم از سهم مشارکت خودمان در اجرای پروژه استفاده کنیم در حالی که اجرای این پروژه به نفع مردم و رونق تولید است.

وی در مورد تسهیلات حوزه گردشگری در رونق تولید گفت: از ابتدای شهریورماه ۵ پرونده به ارزش ۲۰ میلیارد تومان به بانکهای استان قم معرفی شده است همچنین از سال قبل پرونده‌ای انتقالی در گردشگری به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان در دست اقدام برای جذب تسهیلات است.