• یکشنبه / ۲۸ مهر ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۶
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 98072820610
  • خبرنگار : 71606

آغاز عملیات پاکسازی سواحل برزیل از آلودگی نفتی

نشت نفت ساحل دریا برزیل

هزاران نفر از مردم برزیل در عملیات پاکسازی بزرگ برای زدودن آلودگی نفت و قیر از سواحل شمال شرقی این کشور شرکت کردند.

به گزارش ایسنا، داوطلبان و هم‌چنین کارمندان دولت برزیل برای زدودن لایه‌های ضخیم نفت خام و قیر روی ماسه‌ها و آب‌ها از چرخ‌های دستی، بیل‌ها و دستکش‌های پلاستیکی استفاده کردند.

منبع نشت نفت خام که برای نخستین بار در تاریخ دوم سپتامبر مشاهده شد، هنوز به صورت یک معما باقی مانده است.

کارشناسان می‌گویند که این واقعه می‌تواند بدترین فاجعه برای صخره‌های مرجانی منطقه باشد. این واقعه حیات وحش و سواحل محبوب بسیاری را در برزیل تحت تأثیر قرار داده است.

طبق اعلام یک آژانس محیط زیست در برزیل دست‌کم لاشه‌های ۱۵ لاک پشت دریایی، دو پرنده دریایی و یک ماهی در این سواحل یافت شده است.

هنوز مشخص نیست حجم نفت نشت شده رو به افزایش یا کاهش است و این معضل که ۱۸۷ منطقه در ۹ ایالت را تحت تأثیر قرار داده تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

روز پنج‌شنبه "انستیتوی محیط زیست و منابع طبیعی تجدیدپذیر برزیل" (IBAMA) اعلام کرد که آزمایش‌ها نشان می‌دهد نفت خام نشت شده در سواحل برزیل تولید کشور ونزوئلا بوده اما مقامات برزیل قادر به شناسایی کشتی مسوول این مورد نشتی نشدند.

این انستیتو با "بی سابقه" خواندن این واقعه اعلام کرده بود: این بدان معنا نیست که ونزوئلا مسئول نشت بوده است.

با این حال ونزوئلا هیچ گونه مسوولیتی در قبال این نشت نفت قبول نکرد.

این حادثه از نشتی نفت معمولی بسیار چالش برانگیزتر است، چرا که نفت خام متراکم بر سطح آب شناور نمی‌شود و فقط هنگامی پدیدار خواهد شد که با جریان آب به سمت ساحل آورده شود. به طور مثال در این موارد موانع شناور که معمولا برای جلوگیری از شست‌وشوی نفت خام به سمت ساحل استفاده می‌شوند تأثیر کمی دارند و بنابراین عملیات پاکسازی روی تمیز کردن نفت خام هنگام رسیدن به ساحل متمرکز شده است.

تنها در ایالت "پرنامبوکو" و تنها در روز گذشته (شنبه) ۳۰ تُن نفت خام از سواحل جمع‌آوری شد.

بنا بر گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی،‌ در همین حال دادستان‌های فدرال برزیل، دولت فدرال این کشور را به عدم پاسخگویی سازمان‌دهی شده متهم کرده و اعلام کرده‌اند این نشتی باعث خسارت‌های زیست محیطی در منطقه‌ای به طول ۲۱۰۰ کیلومتر شده است.

انتهای پیام