• دوشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۸ / ۰۷:۰۶
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98072920769
  • خبرنگار : 71145

نیویورک تایمز: ترامپ می‌خواهد ۲۰۰ سرباز در سوریه نگه دارد

سرباز آمریکایی

روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد، رئیس‌جمهوری آمریکا تمایل دارد ۲۰۰ سرباز آمریکایی را در شمال شرق سوریه نگه دارد.

به گزارش ایسنا، به نوشته این رونامه، هدف دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پس این اقدام ادامه جنگ با داعش در کنار ممانعت از نزدیک شدن نظام سوریه و روسیه به منطقه دربرگیرنده چاه‌ها و میادین نفتی است.

یک مقام ارشد آمریکایی گفت، دونالد ترامپ تمایل دارد گروه کوچکی از سربازان آمریکایی را در شرق سوریه به بهانه مقابله با داعش نگه دارد.

نیویور تایمز به نقل از این مقام مسؤول نوشت: ترامپ از یک هفته پیش در فکر نگه داشتن ۲۰۰ نیروی کماندو در شمال شرق سوریه است.

به گفته این مسؤول، نیروهای آمریکایی در صورت ماندن بر طول مرزهای مشترک سوریه و عراق متمرکز خواهند بود و طبق توافق رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه و مایک پنس معاون ترامپ در ۱۷ اکتبر در خارج از منطقه امن شمال سوریه فعالیت خواهند داشت.

طبق این گزارش، با موافقت ترامپ درباره باقی ماندن صدها نظامی در شرق سوریه می‌توان گفت حالت دومی در سوریه از ابتدای سال به وجود خواهد آمد آن هم زمانی که ترامپ فرمان ویژه خود درباره خروج تمام نیروهای آمریکایی از سوریه را لغو می‌کند.

به نوشته این روزنامه، هدف اصلی از این کار ممانعت از بازگشت داعش به سوریه و عراق و مهم‌تر از آن برای آمریکا ارائه کمک لازم به کردهای سوریه برای حفظ کنترل بر میادین نفتی شرق این کشور است. آمریکا حدود ۱۲۵ نیرو در منطقه التنف سوریه در مثلث مرزی با عراق و اردن دارد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه تاکید کرد، انتظار می‌رود ۱۰۰۰ سرباز ترکیه از شمال سوریه به غرب عراق منتقل شوند.

یک مسؤول آمریکایی نیز اشاره کرد، نیروهای آمریکایی که به غرب عراق می‌روند بر دفاع از عراق و مبارزه با داعش متمرکز خواهند شد.

همچنین شاهدان عینی به رویترز امروز (دوشنبه) گفتند، نیروهای آمریکایی از طریق گذرگاه سحیله در استان دهوک از مرزهای سوریه به سمت عراق عبور کردند.

این خبرگزاری افزود، خودروهای زرهی حامل نیروهایی در چارچوب خروج از سوریه وارد خاک عراق شدند. بیش از ۱۰۰ خودرو از مرزهای سوریه و عراق عبور کردند.

یک منبع امنیتی عراق گفت، نیروهای عراقی از مرزها عبور کرده و وارد اقلیم کردستان شدند.

انتهای پیام