• دوشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۸ / ۱۴:۲۳
  • دسته‌بندی: گلستان
  • کد خبر: 98072921298
  • خبرنگار : 50049

برگزاری آخرین جلسه دادگاه پرهام/ صدور رأی نهایی تا ۱۵ روز آینده

نخستین جلسه علنی رسیدگی به پرونده پرهام آزادشهر

ایسنا/گلستان آخرین جلسه دادگاه لیزینگ خودرو معروف به پرهام آزادشهر امروز در گرگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری گلستان، قاضی مزیدی در این جلسه پس از اخذ اظهارات شاکیان، متهمان و دفاعیات وکلای آن ها اعلام کرد: دادگاه با درخواست وکلای متهمان مبنی بر مهلت یک هفته ای برای ارائه آخرین دفاعیات در قالب لایحه موافقت کرد.

حجت الاسلام مزیدی افزود: دادگاه یک هفته پس از تاریخ دریافت دفاعیه وکلا، رای خود را صادر و از طریق رسانه ها اعلام می کند.

در پنجمین و آخرین جلسه دادگاه هم اتهامات هر سه متهم جداگانه به آنان تفهیم و از آنان خواسته شد آخرین دفاعیات خود را به دادگاه ارائه دهند.

در این جلسه متهم ردیف اول احمد میرمحمدی، اتهام اخلال در نظام اقتصادی را رد کرد و گفت: با مردم مراوده مالی در قالب کار اقتصادی داشتم و از هیچ بانکی اعتبار و وجهی دریافت نکردم و به ازای مبالغی که از مردم دریافت کردم مبالغی هم پرداخت کردم.

متهم ردیف دوم مهدی قوانلو هم اتهامات خود را رد کرد و گفت: این اتهام را به هیچ عنوان قبول ندارم چون اگر قصدم فریب مردم بود تا آخرین روز به تعهداتم عمل نمی کردم. از هیچ وام دولتی و تبصره استفاده نکردیم یک کار قراردادی بین ما و مشتریان بوده و انگیزه ای بابت این که حقی از مردم ضایع شود نبوده و زمانی که میرمحمدی از کشور خارج شدند با مشکل مواجه شدیم.

در ادامه متهم ردیف سوم نادر قوانلو هم اتهام خود مبنی بر مشارکت در حیف و میل کردن اموال مردم از طریق وصول وجوه کلان تحت عنوان پیش فروش خود رو به همراه دو متهم دیگر پرونده را رد کرد و گفت: درستی بیش از حد ما سبب شد مردم به ما اعتماد کنند، نیت ما خالص بود و همیشه به دنبال این بودیم که به مردم خیر برسانیم.

در این جلسه باز هم متهمان، به موضوع اختلاف حساب های بین خود اشاره کردند و از دادگاه خواستند به این موضوع ورود کند که قاضی مزیدی گفت: موضوع دادگاه احقاق حق مردم و بازگشت پول آنان است و به اختلاف حساب شما نمی توانیم رسیدگی کنیم. شما باید پاسخگوی مردم باشید.

در ادامه جلسه دادگاه یکی از شاکیان پرونده با قدردانی از سرعت رسیدگی به پرونده در گلستان از طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده گفت که قاضی گفت: نظریه کارشناسی زمان بر بود و ماهیت پرونده هم با توجه به حجم زیاد آن و تعداد شاکیان نیاز به بررسی و تحقیق و بررسی اسناد و مدارک داشت که همین عوامل سبب طولانی شدن آن شده است.

در ادامه قاضی مزیدی ختم جلسه رسیدگی را اعلام کرد.

*صدور رأی نهایی دادگاه پرهام تا ۱۵ روز آینده

دادستان عمومی و انقلاب مرکز گلستان در حاشیه برگزاری پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال‌گران نظام اقتصادی موسوم به «پرهام» با اشاره به شناسایی بخشی از اموال متهمان این پرونده گفت: پس از رأی دادگاه این اموال به مزایده گذاشته می‌شود، در صورتی که کفاف مبالغ همه شکات را کند به همه پرداخت می‌شود اما در غیر این صورت باید تقسیم‌بندی شود و کسانی که تا به حال از متهمان پولی دریافت نکرده‌اند در اولویت قرار می‌گیرند و کسانی هم که بخشی از پول خود را دریافت کرده‌اند در نوبت‌های بعدی قرار می‌گیرند.

حجت‌الاسلام سیدرضا سیدحسینی درباره شکایت حقوقی برخی از شاکیان پرونده پرهام نیز گفت: کسانی که دنبال خسارت تأخیر باشند باید شکایت خود را در دادگاه حقوقی پیگیری کنند.

وی ادامه داد: دادگاه و دادسرا با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نامه‌نگاری کرده‌اند و اسامی بستگان متهمان نیز به آنها اعلام شده تا در صورت شناسایی اموال، توقیف شود.

دادستان سیدحسینی گفت: تا کنون هم بخش زیادی از اموال متهمان شناسایی شده است و اگر شکات اموالی را از متهمان سراغ دارند در مرحله اجرای حکم هم می‌توانند به دادگاه معرفی کنند.

سیدحسینی درباره زمان صدور رأی این پرونده نیز بیان داشت: پس از اخذ آخرین دفاعیه متهمان دادگاه در مدت یک هفته رأی خود را اعلام می‌کند اما با توجه به درخواست وکلای متهمان برای تقدیم لایحه به منظور آخرین دفاع، یک هفته پس از ارائه لایحه رأی دادگاه اعلام خواهد شد؛ بنابراین رأی دادگاه درباره پرونده اخلال‌گران در نظام اقتصادی موسوم به «پرهام» تا ۱۵ روز آینده صادر می‌شود.

وی تأکید کرد: طبق آیین‌نامه و استجازه رئیس وقت قوه قضائیه از رهبر معظم انقلاب، رأی دادگاه‌های رسیدگی به پرونده‌های اخلال‌گران اقتصادی در غیر موارد اعدام، قطعی است.

با اضافه شدن شکایت های جدید میزان وجه مالباختگان در استان گلستان به بیش از ۱۱۲ میلیارد و ۱۸ میلیون تومان و در استان سیستان و بلوچستان هم به ۱۶۹ میلیارد و ۹۴۱ میلیون تومان رسید و تعداد شاکیان هم به ۲ هزار و ۸۵۲ نفر افزایش یافت.

دادگاه علنی رسیدگی به این پرونده از هفتم مهر در گرگان آغاز شد. پرونده پرهام سه متهم دارد که هر سه در زندان هستند.

انتهای پیام