• دوشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۸ / ۱۶:۳۹
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98072921462
  • خبرنگار : 50071

معاون هماهنگی اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان خراسان رضوی خبر داد؛

اختصاص 180 مدرسه به زائران پیاده در دهه پایانی صفر

مدرسه

ایسنا/خراسان رضوی معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: 140 آموزشگاه از طریق جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده و 40 آموزشگاه تحت عنوان گام‌های عاشقی به زائران پیاده امام رضا(ع) اختصاص پیدا می‌کند.

حسین شادکام در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اقدامات آموزش‌وپرورش برای این دهه، اظهار کرد: بخش عمده مشارکت آموزش و پرورش در دهه آخر صفر در حوزه اسکان است. برای اسکان بخشی از همکاران، هیئت‌ها و کاوران‌ها در مدارس از قبل پیش‌بینی شده که در قبال پرداخت وجه با قیمت نازل مستقر می‌شوند.

وی افزود: گروه دیگر به زائران پیاده امام رضا(ع) اختصاص دارد که از طریق تشکل‌هایی مانند جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده که به این بخش کمک می‌کنند، انجام می‌شود. 140 آموزشگاه برای این قسمت تعیین شده است. ما مدرسه را در اختیار جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده قرار می‌دهیم، آن‌ها نیز مدرسه را تحویل نیروهای خیر داده و آن‌ها برای اسکان زائران ارائه خدمت می‌کنند، در نهایت مدرسه به آموزش و پرورش تحویل داده می‌شود.

شادکام بیان کرد: گروه سوم تحت عنوان گام‌های عاشقی بوده که در این گروه 40 آموزشگاه برای اسکان زائران پیاده تعیین شده است. تفاوت این گروه با گروه دوم در این است که علاوه بر در اختیار قرار دادن ساختمان، مدیر آموزشگاه، همکاران، اولیای دانش‌آموزان و خود آن‌ها نیز در طول مدت اسکان از بعدازظهر 27 صفر تا روز آخر در مدرسه حضور یافته و در زمینه تغذیه، تامین وعده‌های غذایی، پذیرایی و انواع خدمات پشتیبانی را انجام می‌دهند.

معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی ادامه داد: خدمات در مدرسه توسط اولیا و بر اساس فنون، مهارت‌ها، مشاغل و امکانات ارائه می‌شود. خود دانش‌آموزان نیز در طول مدت اسکان زائران وظیفه نظافت، پذیرایی و فعالیت‌های فرهنگی را به عهده دارند. صِفر تا 100 خدمات یا پذیرایی توسط مدیر، همکاران، اولیا و دانش‌آموزان انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گروه دیگر مدارس صرفاً برای اسکان نیست، این مدارس یا در ناحیه با فاصله از محل تقاضا قرار گرفتند یا تقاضایی برای اسکان در این مدارس نیست که وظیفه پشتیبانی برای این مدارس را در نظر گرفتیم. این مدارس شامل مدارس غیر دولتی و سایر مدارس است که نسبت به تامین وعده‌های غذایی اقدام می‌کنند و ما آن‌ها را به مدارس هدف هدایت می‌کنیم.

شادکام با بیان اینکه دو تشکل دانش‌آموزی نیز در این مدت فعالیت دارند، عنوان کرد: نواحی 3 و 4 ما توسط سازمان دانش‌آموزی و نواحی 1، 2، 5 و 7 توسط بسیج دانش‌آموزی پشتیبانی می‌شوند. این تشکل‌ها دانش‌آموزان تحت پوشش این مدارس را که عمدتا مدارس ابتدایی هستند، سازماندهی و نیاز مدارس دیگر را تامین می‌کنند. امسال دانش‌آموزان عضو هلال احمر نیز در حوزه خدمات بهداشتی کمک خواهند کرد.

معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در خصوص هزینه ارائه این خدمات، گفت: غیر از مورد اول که هزینه از خود افراد دریافت می‌شود، در سایر موارد یک ریال از اعتبارات دولتی و کمک‌های اولیا در مدرسه در اجرای این طرح‌ها هزینه نمی‌شود و پشتیبانی در این ایام خاص تنها با عنوان نذورات تامین خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هدف ورود آموزش و پرورش در این طرح دو نکته است، تصریح کرد: نکته اول فرهنگ میزبانی است که باید دانش‌آموزان به عنوان شهروندان آینده با این رویکرد تربیت شوند تا نحوه مواجهه با مهمان را تمرین کنند. دوم اینکه بر اساس سند تحول بنیادین موظف هستیم فضای تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش را از فضای رسمی به غیر رسمی سوق دهیم تا دانش‌آموزان در این فضا رفتار مسئولانه و خدمت به همنوع را آموزش ببینند.

انتهای پیام