• دوشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۸ / ۲۰:۵۰
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98072921574
  • خبرنگار : 71588

درخواست دولت انگلیس برای رای‌گیری دوباره توافق بریگزیت رد شد

جان برکو

رئیس مجلس عوام انگلیس تلاش مجدد دولت این کشور را برای رای‌گیری درخصوص توافق جدید بریگزیت، رد کرد.

به گزارش ایسنا، جان برکو، رئیس مجلس عوام انگلیس خاطرنشان کرد که دولت انگلیس همان طرحی را که روز شنبه به پارلمان ارائه کرده بود، دوباره و بدون تغییری به صحن پارلمان‌ آورده است.

پیشتر، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در نامه‌ای بدون امضا از اتحادیه اروپا خواست بریگزیت را عقب بیاندازد اما در یک نامه ثانوی همراه با آن که امضا شده، گفت هرگونه تاخیر در این کار را اشتباه می‌داند.

به نقل از بی بی سی، نامه اول نخست وزیر انگلیس به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، خواستار به تعویق انداختن فرآیند برگزیت می‌شود. او بر اساس قانون موسوم به "بن" که ماه پیش در پارلمان تصویب شد موظف به این کار است.

بر اساس برنامه‌ریزی فعلی، انگلیس باید در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج شود، اما به دلیل مصوبه‌ای که نمایندگان پارلمان این کشور در روز شنبه تصویب کردند، دولت این کشور ناچار شد درخواست تاخیر در بریگزیت را به اتحادیه اروپا ارائه کند.

در پی تصویب اصلاحیه روز شنبه، درباره توافق جدید بریگزیت که توسط بوریس جانسون به دست آمده، رای‌گیری نشد.

جانسون در تلاش بود تا در روز دوشنبه درباره کلیات این توافق در پارلمان رای‌گیری کند.

بوریس جانسون همواره وعده داده که انگلیس "چه با توافق و چه بدون توافق" در روز ۳۱ اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد و همچنان در تلاش است تا از هرگونه تاخیر در این اتفاق جلوگیری کند.

توافق او با اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن به رای نمایندگان پارلمان انگلیس نیاز دارد.

اما جان برکو که ریاست پارلمان را برعهده دارد گفت بر اساس سنت‌های پارلمانی کشور به این نتیجه رسیده که رای‌گیری مورد نظر دولت در روز دوشنبه انجام نشود.

تصمیم روز دوشنبه او که دشواری تازه‌ای بر سر راه توافق بریگزیت قرار داد، با انتقاد نمایندگان محافظه‌کار روبه‌رو شد.

برخی از این نمایندگان، جان برکو را به نقض بی‌طرفی متهم کردند.

انتهای پیام