• سه‌شنبه / ۳۰ مهر ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۵
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98073021782
  • خبرنگار : 50037

احیای تالاب «چم‌شور» در دستور کار محیط زیست همدان

تالاب میقان

ایسنا/همدان مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد- همدان از اجرای طرح مطالعاتی تالاب فصلی چم‌شور این شهرستان در سال آینده خبر داد.

روح‌الله زال‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با اجرای طرح مطالعاتی تالاب فصلی چم‌شور در رابطه با وضعیت منابع آبی، گیاهی و خاک و ارائه طرح مطالعاتی به سازمان و مورد تأیید قرار گرفتن آن، نسبت به احیای این تالاب فصلی اقدام خواهد شد.

وی با بیان اینکه مطالعه و تثبیت مرزی تالاب چمشور به عنوان یکی از برنامه های سه ساله سند راهبردی محیط زیست شهرستان در برنامه ششم توسعه استان درنظر گرفته شده است، افزود:‌ تالاب فصلی چم‌شور با وسعت ۵۰۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری اسدآباد واقع شده که از سال ۸۸ خشک شده بود و طی ۱۰ سال اخیر در بهار و پاییز تنها حدود یک یا دو هکتار تالاب آبگیری می شد و بارش اوایل بهار امسال بیش از ۱۰۰ هکتار از ۵۰۰ هکتار این تالاب فصلی خشک شده را وسعت بخشید البته به علت فصلی بودن، این تالاب در تابستان ها به خاطر گرما خشک می شود.

زال‌پور با اشاره به آبگیری تالاب فصلی چم‌شور در بهار، پاییز و زمستان طی آغاز بارندگی ها تصریح کرد: این تالاب در فصل بهار و پاییز با آغاز بارندگی ها زیستگاه پرندگان و جانوران بسیاری بوده و هر سال در بهار و پاییز پذیرای پرندگان مهاجر نظیر فلامینگو بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: علاوه بر طرح مطالعه و تثبیت مرزی تالاب چم‌شور، محیط زیست اسدآباد در سند راهبردی سه ساله استان همدان در برش شهرستانی دارای سه برنامه دیگر شامل مطالعه و اجرای طرح مدیریتی منطقه حفاظت شده آلمابلاغ، آزادسازی حریم تالاب پیرسلمان و خرید و راه اندازی تابلوی نمایشگر کیفیت هوایی شهر اسدآباد است که این برنامه ها تا سال ۱۴۰۰ باید اجرا شوند.

انتهای پیام