• شنبه / ۴ آبان ۱۳۹۸ / ۱۶:۱۸
  • دسته‌بندی: اردبیل
  • کد خبر: 98080402219
  • منبع : نمایندگی اردبیل

برای نخستین بار انجام شد

تعویض مفصل ران در بیمارستان مشگین شهر

تعویض مفصل ران در بیمارستان مشگین شهر

ایسنا/اردبیل برای نخستین بار در شهرستان مشگین‌شهر عمل تعویض استخوان و مفصل ران یک بیمار با موفقیت انجام شد.

به گزارش ایسنا، رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) مشگین‌شهر اظهار کرد: بیمار مرد ۴۲ ساله‌ای است که از مدت‌ها پیش از راه رفتن محروم شده بود.

پاکدل خاطرنشان کرد: با تعویض این مفصل توسط تیم جراحی به سرپرستی دکتر حسن‌زاده متخصص ارتوپدی، بیمار از دردی مزمن که مدت‌ها مانع یک فعالیت بدنی طبیعی شده، رها شد.

وی افزود: در این عمل مفصل خراب شده ران در ناحیه لگن با یک مفصل مصنوعی جایگزین و پزشک جراح سر استخوان ران را که خراب شده بود از بدن بیمار خارج کرده و آن را با یک کره فلزی جایگزین کرد.

رئیس بیمارستان ولیعصر (عج) مشگین‌شهر بیان کرد: اتصال این سر فلزی به باقیمانده استخوان ران با یک زائده به نام دسته Stem است که به سر فلزی متصل شده و پزشک جراح با قرار دادن دسته به داخل کانال مرکزی استخوان ران سر مصنوعی را در محل خود محکم می‌کند.

پاکدل ادامه داد: جراح ارتوپد سپس سطح داخلی حفره استابولوم در ناحیه لگن را که خراب شده با ابزارهای خاصی می‌تراشد که با این کار غضروف‌های خراب شده و استخوان‌های اضافه از داخل حفره استابولوم خارج شده و حفره به شکل یک نیمکره کامل درمی‌آید.

وی در ادامه  تشریح این عمل گفت: سپس یک کاسه فلزی به شکل نیمکره در داخل حفره آماده گذاشته شده و در داخل آن یک کاسه پلاستیکی از جنس پلی اتیلن گذاشته می‌شود که در بعضی موارد ممکن است کاسه پلاستیکی بدون کاسه فلزی و تنها توسط یک چسب مخصوص به داخل حفره استابولوم چسبانده شود. به آن چسب، سیمان استخوانی Bone cement می‌گویند.

وی بیان کرد: کسر فلزی در داخل کاسه پلاستیکی قرار داده می‌شود تا بتواند در جهات مختلف در درون آن حرکت کند.

رئیس بیمارستان حضرت ولیعصر مشگین‌شهر افزود: این عمل معمولا در مراکز درمانی بزرگ و مجهز انجام می‌شود که خوشبختانه در شهرستان مشگین‌شهر نیز با موفقیت انجام شد.

انتهای پیام