• جمعه / ۱۷ آبان ۱۳۹۸ / ۲۱:۰۲
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98081710116
  • خبرنگار : 50178

زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است

زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است

ایسنا/لرستان یک دکترای باستان‌شناسی و سرپرست سومین فصل کاوش باستان‌شناختی غار کلدر می‌گوید: زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است‌.

بهروز بازگیر در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگ اقوام که در محوطه باغ گلستان قلعه فلک‌الافلاک برگزار شد، اظهار کرد: جای‌جای ایران ما دارای شاخصه‌های تاریخ و تمدن و فرهنگ و باستان‌شناسی است. در سلسله جبال زاگرس اتفاق‌هایی در تاریخ تمدن بشریت داریم که فقط مختص به ایران نیست.

وی با اشاره به دوران پارینه سنگی، تصریح کرد: از چهار میلیون سال پیش انسان‌ها در کره زمین می‌زیسته‌اند و همه می‌دانیم که انسان‌ها پیش از ورود به شهر در غارها زندگی می‌کرده اما در زاگرس انسان‌های هوشمند وجود داشته‌اند.

بازگیر یادآور شد: سال ۱۹۵۰ میلادی، کاوش باستان‌شناسان غربی به این نتیجه منجر شد که در غار کلدر خرم‌آباد تاریخی با قدمت ۵۴ هزار ساله به‌دست آمد و فروردین امسال بخشی از فسیل انسان هوشمند را در این غار به‌دست آوردیم و الان در دانشگاه کپنهاگ دانمارک آزمایش DNA آن در حال انجام است.

این باستان‌شناس با بیان اینکه زاگرس نقش مهمی در تحولات دیگر انسانی و خدمت به بشریت داشته، تصریح کرد: نخستین حیواناتی که اهلی شدند در محدوده زاگرس بوده، برای اولین بار در دنیا دانه‌های گیاهی در زاگرس اهلی شده و کارهای بزرگی برای بشریت در این محدوده رقم زده شده و این شواهد وجود دارد.

وی اضافه کرد: نخستین آلیاژ دنیا توسط مردمان زاگرس ساخته شد و اولین بار با ترکیب مس و قلع مفرغ‌های لرستان شکل گرفت. از هفت گنجینه بزرگ دنیا یکی از آنها در غار کلماکره لرستان پیدا شده است.

انتهای پیام