• پنجشنبه / ۳۰ آبان ۱۳۹۸ / ۱۱:۳۴
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 98083019491
  • خبرنگار : 50165

نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان:

خدمتی بالاتر از خدمت به مردم نیست

آیت‌الله علی خاتمی

ایسنا/زنجان نماینده ولی‌فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه به فرموده امام راحل، شأن ما خدمت به مردم است، گفت: خدمتی بالاتر از این نیست که در خدمت مردم باشیم.

آیت‌الله علی خاتمی پیش از ظهر امروز در سومین جلسه مشترک شورای اسلامی استان زنجان با مجمع نمایندگان استان، با اشاره به اینکه عرصه‌های خدمت‌رسانی در جمهوری اسلامی متفاوت است و هرکس با فراخور توانایی خود در عرصه‌های مختلف فعال است، گفت: شوراها نیز که از قوانین مترقی جمهوری اسلامی هستند، باید در خدمت به مردم بکوشند.

وی با اشاره به اینکه بدنه شورا رشد کرد اما عضو به میزان سایر اعضا رشد نکرد، گفت: فعالیت نهادی‌ همچون شوراها، با همه مترقی بودن دیر شروع شد و همین امر موجب بروز چند اشکال فنی شد و مخصوصا در دوره نخست که ورود اعضا به شورا به صورت دعوتی بود.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه مقررات و نواقص گاهی محلی که نیاز به تدبیر و قانون دارد، گفت: از همین‌رو شوراها باید برای اصلاح آن به اتفاق‌نظر با سایر مجموعه‌های استانی برسند و سپس ببینند اگر استان‌های دیگر نیز همین مشکلات را داشتند، با جمع‌بندی آن‌را به مجلس ببرند تا اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه قانون اساسی که میثاق ملی است، راه برای اصلاح دارد، تصریح کرد: در همین دو سال اخیر برای حذف قوانین دست و پاگیر در مجلس، کارهای بزرگی صورت گرفته است.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات صرفا مربوط به استان زنجان نبوده و منطقه‌ای است، گفت: روسای استان‌ها می‌توانند با هم‌افزایی به نتایج خوبی برسند.

این مسئول با اشاره به اینکه تعهد دادن برای توسعه هر شهر، باید به اندازه استعداد آن شهر باشد، گفت: هر کاری ظرفیت خاصی را می‌طلبد و توسعه شهرها باید بر اساس ظرفیت آنها باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به اینکه شوراها نباید خرج سیاست انتخابات شود، گفت: در عین حال باید زمینه مشارکت بیش از پیش مردم فراهم شود.

در ادامه رئیس شورای استان زنجان اظهار کرد: مردم زنجان با یک گفتمان منطقی با موضوع افزایش قیمت بنزین برخورد کردند که نشان از فرهنگ ترقی زنجان است و نشان می‌دهد که هوش اجتماعی مردم زنجان بالاست و مردم خوشبختانه به این نتیجه رسیدند که تخریب اموال عمومی درست نیست و باید از مسیر درست مطالبات خواسته شود.

سجاد خدایی با اشاره به اینکه یکی از موضوعاتی که مبتلا به همه شهرداری‌ها است، بحث حمل و نقل عمومی و ناوگان فرسوده آن است، افزود: امروز شاهد این هستیم که رانندگانی که ۱۰ سال آنها به پایان رسیده، فسخ قرارداد کرده و از همین‌رو حمل و نقل عمومی دچار مشکل شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه از طرفی مجوز برای واردات اتوبوس داده نمی‌شود، گفت: اگر برای این امر فکری اندیشیده نشود مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

رئیس شورای استان زنجان با بیان اینکه در حوزه اصلاح سهمیه سوخت نیز تاکید داریم که نحوه توزیع باید عادلانه باشد و دولت در سیاست‌های خود در این باره تجدیدنظر کند، بیان کرد: باید بودجه ایجادی از محل صرفه‌جویی بنزین در مسیر درستی هزینه شود.

خدایی با اشاره به اینکه حمل و نقل عمومی یک زیرساخت است که باید توجه ویژه به آن شود، افزود: باید سیاست‌ها طوری باشد که مردم مصرف‌کننده نباشند و اقدامی شود که اشتغال‌زایی بیشتری ایجاد شود، در صورتی‌که توزیع یارانه‌ها به شکل کنونی موجب کرختی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های شهر و روستاها با هم متفاوت است و باید از ظرفیت هر شهر به نسبت توانایی آن استفاده کرد، گفت: قطعا پیچیدن یک نسخه برای شهرها و روستاهای محکوم به شکست خواهد بود.

رئیس شورای استان زنجان با اشاره به اینکه مردم می‌دانند عوارض امروز صرف شهر و روستای آنها می‌شود که اگر نباشد نیز بی‌اعتماد خواهند شد، گفت: به عقیده بنده، نحوه اخذ عوارض به این شکل، یعنی گرفتن عوارض و ریختن آن به حساب دولت درست نیست و باید ساز و کار درستی برای آن اندیشیده شود چون در این صورت قطعا شهرداری‌های کوچک از گردونه خارج می‌شوند.

در این جلسه رئیس شورای شهر زنجان گفت: نمایندگان مجلس در دو بخش ملی و محلی است فعالیت می‌کنند و یکی از وظایف آنها تبیین جایگاه شوراها با تدوین قوانین است که در این حوزه اقدامات خوبی انجام شده ولی مشکل قوانین پشتیبان در حوزه اجرایی قوانین است.

حمیدرضا حمیدی با بیان اینکه متاسفانه در هر بار اصلاح قوانین شوراها با کاهش قوانین و تضعیف آن مواجه شدیم، افزود: این روند تا جایی پیش رفت که می‌خواستند انتخاب شهردار را نیز از اختیارات شورا حذف کنند که خوشبختانه این اتفاق رخ نداد.

این عضو شورای شهر زنجان با اشاره به ضعف‌های شورایی‌ها، گفت: به وظایف شورا واقف نیستیم و با شهرداری و شهردار مسامحه کرده و از تخلفات چشم‌ می‌شود. مکانیزم مشخصی برای نظارت شهرداری‌ها نداریم. هیچ نتیجه‌ای از مشکلات ما در شوراهای عالی به نتیجه نرسیده است. 

وی ادامه داد: هیچ مکانیزم مشخصی برای ارزیابی یک مسئول در بخش‌های مختلف وجود ندارد و به تبلیغ رو می‌آوریم. 

حمیدی در بخش دیگری افزود: به شدت با مقایسه با شهرهای دیگر مخالفم و همیشه هم منفی‌بافی می‌کنیم و این یک معنی دارد که اعتماد به نفس عمومی در کشور پایین آمده است که باید در این رویه تغییر ایجاد کنیم.

به گزارش ایسنا، جلسه شورای استان با حضور نمایندگان به منظور هم‌افزایی بیشتر و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس در توسعه شهرها برگزار شد و این در شرایطی بود که برخلاف دعوت به‌عمل آمده فقط یک نفر از نمایندگان استان حضور داشتند که این امر موضوعی که موجب انتقاد نماینده ولی‌فقیه در استان نیز شد.

انتهای پیام