• یکشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۰
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 98090301574
  • خبرنگار : 50005

احیای جداره‌های تاریخی و میراث ماندگار معماری تبریز قدیم

احیای جداره‌های تاریخی و میراث ماندگار معماری تبریز قدیم

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت و ساماندهی جداره های تاریخی تبریز خبر داد.

مرتضی آبدار با بیان اینکه بافت‌ تاریخی، میراثی ماندگار از معماری گذشته هر منطقه محسوب می‌شود که حفظ و نگهداری از آن‌ها وظیفه نسل حاضر است، گفت: در راستای احیا و حفظ آثار تاریخی ارزشمند آذربایجان، مرمت و ساماندهی جداره های تاریخی تبریز از جمله جداره نبش فردوسی، گراند هتل، هتل ژاله، هتل جهان نما و اکرامی تبریز از سوی معاونت میراث فرهنگی استان در حال اجرا هست.

آبدار با تاکید بر ضرورت احیا و صیانت از این آثار تاریخی، ادامه داد: طی دو سال اخیر در قالب تفاهم‌نامه با بخش خصوصی و به صورت مشارکتی، مرمت و ساماندهی این جداره ها به صورت مداوم در دستور کار بوده و در سال جاری با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی اقداماتی چون "برچیدن قسمت‌های فرسوده نما و مرمت آن‎ها، مرمت پنجره‌های فرسوده، رنگ آمیزی کارهای چوبی، اصلاح پله روشنایی، اصلاح ازاره سنگی و ..." تداوم یافته و تاکنون بیش از 5۰ درصد نسبت سال گذشته پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تبریز، جداره های نبش فردوسی، گراند هتل، هتل ژاله، هتل جهان نما و جداره اکرامی متعلق به دوره پهلوی بوده و در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

انتهای پیام