• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۰۸:۲۶
  • دسته‌بندی: لرستان
  • کد خبر: 98091711973
  • خبرنگار : 50176

شکاف بین نسلی دانش‌آموزان و والدین در نتیجه بی‌توجهی به آموزش‌های اخلاقی

شکاف بین نسلی دانش‌آموزان و والدین در نتیجه بی‌توجهی به آموزش‌های اخلاقی

ایسنا/لرستان معاون آموزش‌وپرورش لرستان گفت: متأسفانه برخی خانواده‌ها تعلیم نکات تربیتی و منش‌های اخلاقی را جزء وظایف مدارس می‌دانند و تلاشی برای آموزش رفتارهای ابتدایی اخلاقی به فرزندان‌شان نمی‌کنند که همین امر موجب بروز شکاف بین نسلی میان دانش‌آموزان و والدین می‌شود.

حجت‌ مؤمنی در دوره توانمندسازی معاونان و مربیان پرورشی، مشاوران، مربیان پیشتاز و دبیران درس تفکر و سبک زندگی که جمعه، پانزدهم آذر در خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: درس تفکر و سبک زندگی چند سالی است که اجرا می‌شود و نتایج خوبی را به همراه داشته و باید بدانیم که درس تفکر و سبک زندگی تنها نقطه تلاقی مربیان پرورشی و مشاوران با دانش‌آموزان است که مربی و مشاور باید در کلاس با توجه به نقش راهبری تربیتی که در مدرسه دارند به مطالبات و نیازهای دانش‌آموزان در این زمینه پاسخ بدهند.

وی اضافه کرد: متأسفانه امروزه تصور اشتباهی بین خانواده‌ها به وجود آمده که تعلیم نکات تربیتی و منش‌های اخلاقی را جزء وظایف مدارس می‌دانند و تنها تأمین خوراک، پوشاک و مسکن فرزندان‌شان را وظیفه خود می‌دانند و تلاشی برای آموزش رفتارهای ابتدایی اخلاقی به فرزندان‌شان نمی‌کنند که همین امر موجب بروز شکاف بین نسلی بین دانش‌آموزان و والدین می‌شود.

مؤمنی بیان کرد: اگر معلمی خلاق و توانمند برای تدریس درس تفکر و سبک زندگی انتخاب شود می‌تواند بسیاری از خلأها و نواقص تربیتی را برای دانش‌آموزان جبران کند و اگر این اتفاق نیافتد ممکن است دانش‌آموزان به‌دلیل فقدان مسائل تربیتی هزینه‌های جبران‌ناپذیری را متحمل شوند.

وی با تأکید بر این‌که باید همه همکاران درس تفکر و سبک زندگی را با جدیت دنبال کنند، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد باید یک محتوای خوب کمک‌آموزشی برای معلمان این درس تدوین شود تا معلم بتواند مطالب این درس را با استفاده از ظرفیت همه دانش‌آموزان در کلاس تبیین و تشریح کند.

مؤمنی عنوان کرد: در دنیای مدرن و متمدن امروز که رسانه‌های جمعی با تمام توان سعی در ایجاد تفکر اندیشه و نوجوانان و جوانان دارند مهم‌ترین وظیفه ما به‌عنوان مربیان تعلیم و تربیت اشاعه فرهنگ تربیتی معنوی و الهی و سوق دادن دانش‌آموزان به‌سمت معارف دینی و الهی است. در این بین گروه همسالان و دانش‌آموزان ممتاز در زمینه‌های دینی و فرهنگی از تأثیرگذارترین افراد در انتخاب مسیر درست هستند.

انتهای پیام