• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۰۹:۱۸
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 98091712024
  • خبرنگار : 71129

رهبر میانمار برای دفاع دربرابر اتهام نسل‌کشی مسلمانان روهینجا به لاهه رفت

رهبر میانمار برای دفاع دربرابر اتهام نسل‌کشی مسلمانان روهینجا به لاهه رفت

رهبر دوفاکتوی میانمار امروز (یکشنبه) برای حضور در دادگاه لاهه به منظور دفاع از کشورش در مقابل اتهام نسل‌کشی مسلمانان روهینجایی عازم لاهه شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، آنگ سان سوچی، رهبر دموکراسی خواه میانمار یک روز پس از راهپیمایی هزاران نفری در شهر نایپیداو، پایتخت این کشور در حمایت از وی، کشورش را به مقصد لاهه ترک گفت.

انتظار می‌رود که یک تجمع از هواداران آنگ سان سوچی امروز بعدازظهر برگزار شود و قرار است راهپیمایی‌هایی هم در روزهای آتی و در زمان برگزاری این دادگاه که ۱۰ تا ۱۲ دسامبر برگزار می‌شود، صورت گیرد.

از زمانیکه رهبر دوفاکتوی میانمار اعلام کرد که در این دادگاه حضور می‌یابد، راهپیمایی‌های حمایتی گسترده‌ای در حمایت از وی در شهرهای کوچک و بزرگ برگزار شده است.

گامبیا به عنوان یک کشور اصلی مسلمان در غرب آفریقا شکایتی را در نوامبر علیه میانمار و نسل کشی مسلمانان روهینجایی توسط این کشور به دادگاه لاهه ارائه کرد.

در جریان این سه روز دادگاهی، گامبیا از گروه ۱۶ عضوی قضات سازمان ملل در دیوان کیفری بین‌الملل می‌خواهد تا اقداماتی مشروط را برای حفاظت از مسلمانان روهینجایی اعمال کند.

بیش از ۷۳۰ هزار مسلمان روهینجایی در ۲۰۱۷ و پس از سرکوب وحشیانه نیروهای ارتش از میانمار گریخته‌اند به طوریکه سازمان ملل گفته که این اقدام یک "قصد برای نسل کشی" بوده و شامل نسل کشی و تجاوز می‌شود.

با وجود محکومیت‌های بین‌المللی آنگ سان سوکی همچنان در میانمار محبوبیت دارد.

انتهای پیام