• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۱:۴۷
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 98091712262
  • منبع : مطبوعات

نوبرانه‌های پرسپولیس

نوبرانه‌های پرسپولیس

«در این با ذوب آهن نشانه‌های دیگری از «حیات» در کالبد قهرمان سه دوره گذشته لیگ برتر مشاهده شد؛ چیزهایی که این فصل کمتر دیده بودیم اما ظهور آنها در اصفهان می‌تواند نویدبخش باشد.»

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «پرسپولیس بعد از ۹ سال توانست ذوب‌ آهن را در اصفهان شکست بدهد؛ بردی با سه گل که علاوه بر بهبود موقعیت سرخپوشان در جدول رده‌بندی، شرایط روحی و روانی آنها را هم بهتر کرد. غیر از نتیجه نهایی ثبت‌شده روی اسکوربورد اما، در این بازی نشانه‌های دیگری از «حیات» در کالبد قهرمان سه دوره گذشته لیگ برتر مشاهده شد؛ چیزهایی که این فصل کمتر دیده بودیم اما ظهور آنها در اصفهان می‌تواند نویدبخش باشد.

عطش و انگیزه

بسیاری بر این باورند که بازیکنان پرسپولیس بعد از کسب سه قهرمانی لیگ برتر، چهار جام دیگر و نیز راهیابی به فینال لیگ قهرمانان آسیا، امسال از انگیزه کافی برای ادامه درخشش بهره‌مند نیستند. این به‌ طور کلی ادعای غلط و دور از ذهنی نیست. همه جای دنیا هم تهییج بازیکنان در موقعیت مشابه کار بسیار سختی به‌ نظر می‌رسد؛ ماموریت دشواری که بر عهده کالدرون قرار گرفت و او را به درد سر انداخت. پرسپولیس امسال در همه ارکانش تا حدودی با مشکل اشباع‌شدگی مواجه بود اما حداقل در اصفهان چیزی غیر از این دیدیم. پرسپولیسی‌ها نه‌تنها در فولادشهر سه گل زدند و با همه وجود برای حفظ دروازه خودی تلاش کردند؛ بلکه در بیرون از زمین هم انگیزه و عطش کم‌نظیری برای کسب این برد داشتند. در جریان شادی گل‌های دوم و سوم پرسپولیس، شاهد هجوم نیمکت‌نشین‌های تیم به سمت زمین و زننده گل بودیم. آن چه از بازگشت نسبی یکپارچگی و تمنای پیروزی به اردوگاه سرخ‌ها حکایت دارد. همچنین واکنش‌های هیجانی بوژیدار رادوشوویچ بعد از سیوهایش، علامتی دیگر در همین راستا به‌ شمار می‌آید. شاید اینها نشانه‌های کوچکی به‌ نظر برسند اما واقعا مهم هستند. وقتی ثانیه آخر داربی رفت لیگ پانزدهم بعد از گل جری بنگستون همه نیمکت‌نشین‌های پرسپولیس وسط زمین ریختند، معلوم بود که آن تیم آینده درخشانی دارد. این نشانه‌ها را باید جدی گرفت.

صلح در نشست

از دیگر نشانه‌های غیر فنی «وضعیت سفید» در پرسپولیس می‌توان به تغییر محسوس ادبیات گابریل کالدرون در نشست خبری بعد از مسابقه اشاره کرد. سرمربی آرژانتینی سرخ‌ها بدشانس است که بلافاصله بعد از برانکو به این تیم آمده و سنگینی سایه این مربی موفق را حس می‌کند. به همین دلیل هم کسب محبوبیت و مقبولیت برای او کار آسانی نیست. در این میان برخی واکنش‌ها و اظهارات کالدرون موجب ایجاد سوءتفاهم می‌شد اما به‌ نظر می‌رسد او رفته‌رفته شناخت بیشتری نسبت به شرایط پیدا کرده و به تدریج رفتار متناسب با محیط انجام می‌دهد. به‌ عنوان مثال اوایل فصل وقتی از کالدرون در مورد نیمکت‌نشینی مدافعان میانی سرشناس پرسپولیس سوال می‌شد، او به تندی و خیلی خشک جواب می‌داد: «من فلسفه خودم را دارم و هر بازیکنی زودتر خودش را با این فلسفه تطبیق بدهد، به ترکیب می‌رسد.» حالا اما او در واکنش به سوال مشابه این‌ طور جواب می‌دهد: «من سه مدافع میانی بین‌المللی و عالی دارم که از این بابت خوشحالم اما به هر حال در هر بازی یکی از آنها باید بیرون بماند. متاسفانه چاره‌ای نیست؛ هرچند دوست دارم همین رقابت را در سایر خطوط هم ببینم.» هر دو جواب یک مقصود مشترک دارند اما تفاوت در استفاده از کلمات می‌تواند جنگ یا صلح خلق کند. همچنین کالدرون در همین نشست با ادبیاتی متواضعانه در مورد علیرضا بیرانوند حرف زد و نیز با بحران درگیری امید عالیشاه و سیامک نعمتی هم از سر احتیاط برخورد کرد.

دقت در ضربه‌زنی

اگرچه عادت به تیر زدن و اتلاف موقعیت‌های آشکار گل در اصفهان هم ترک نشد اما بازیکنان پرسپولیس در دیدار با ذوب‌ آهن بالاخره کمی دقت را چاشنی کارشان کردند و تیم را نجات دادند. عصر پنج‌شنبه پرسپولیسی‌ها ۱۱ ضربه به سمت دروازه ذوب‌آهن زدند که از این تعداد سه ضربه به گل تبدیل شد؛ در حالی که پیش از این بازی نرخ تبدیل به گل شدن شوت‌ها یک از ۱۳ بود! گابریل کالدرون پیش‌تر در مواجهه با انتقادات ناچار شده بود توضیح بدهد در اروپا به‌طور متوسط از هر پنج شوت یکی تبدیل به گل می‌شود و شرایط فعلی در پرسپولیس اصلا استاندارد نیست. با این حال قرمزها در اصفهان کمی این دغدغه کالدرون را رفع کردند. حالا باید دید به چهارچوب زدن سرخ‌ها تداوم خواهد داشت یا نه. بازی با ذوب‌ آهن پس از دیدار با شاهین بوشهر، دومین مسابقه کل فصل بود که علیپور در آن موفق به گلزنی شد. احیای احتمالی آقای گل سرخ‌ها هم قطعا یک خبر خوب دیگر برای کالدرون خواهد بود.»

انتهای پیام