• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۳:۰۲
  • دسته‌بندی: همدان
  • کد خبر: 98091712402
  • خبرنگار : 50289

افزایش کاندیداتوری همدانی‌ها در انتخابات مجلس یازدهم

افزایش کاندیداتوری همدانی‌ها در انتخابات مجلس یازدهم

ایسنا/همدان رئیس ستاد انتخابات استان همدان تعداد کاندیداهای قطعی ثبت نام شده در استان را ۴۲۱ نفر اعلام کرد و گفت: این تعداد در دور نهم انتخابات مجلس ۱۳۳ نفر و در دور دهم ۲۹۶ نفر بوده است که امسال رشد تعداد متقاضیان کاندیداتوری افزایش مشارکت و حس تکلیف افراد را نشان می دهد.

مصطفی آزادبخت امروز در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: هیئت های نظارت استان با کمترین اختلاف نظر تشکیل شد و ثبت نام کاندیداها به پایان رسیده و استعلام از مراجع چهارگانه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه هیئت های نظارت منتظر اعلام نظر و پاسخ استعلامات هستند، افزود: وحدت و هماهنگی در تمام مراحل انتخابات استان همدان برقرار است و با بسترسازی مناسب گام های اول و دوم به خوبی برداشته شده است.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان ادامه روند برگزاری انتخابات را منظم و خوب پیش بینی کرد و یادآور شد: تعداد کاندیداهای قطعی ثبت نام شده در استان ۴۲۱ نفر است که این تعداد در دور نهم انتخابات مجلس ۱۳۳ نفر و در دور دهم ۲۹۶ نفر بوده که امسال رشد تعداد متقاضیان کاندیداتوری نشان دهنده افزایش مشارکت و حس تکلیف افراد بوده است.

وی با اشاره به تعداد افرادی که تکمیل مدارکشان در حال بررسی هیئت اجرایی است، افزود: ممکن است تعداد کاندیداها افزایش یابد.

وی تعداد کاندیداها را به تفکیک شغلی اعلام کرد و گفت: ۵۰ نفر دارای شغل آزاد، ۴۸ نفر اساتید دانشگاه، ۳۷ نفر بازنشسته، شش نفر روحانی،۵۱ نفر فرهنگی، ۱۵۷ نفر کارمند، چهار نفر نظامی، ۹ نفر نمایندگان فعلی، هشت وکیل، ۱۱ پزشک، ۱۰ نفر بیکار و ۲۸ نفر دارای سایر مشاغل برای حضور در رقابت های انتخاباتی مجلس یازدهم اعلام آمادگی کرده اند.

معاون سیاسی استاندار همدان ۵۸ نفر از کاندیداها را دارای سابقه کاندیداتوری اعلام کرد و گفت: ۳۳۵ نفر برای نخستین بار است که در رقابت های انتخاباتی شرکت می کنند و ۱۸ نفر دارای سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی هستند.

وی تعداد کاندیداها به تفکیک شهرستان ها را نیز اعلام کرد و یادآور شد: تعداد کاندیداهای ستاد شهرستان همدان ۱۳۹ نفر، ملایر ۷۱ نفر، نهاوند ۴۲ نفر، تویسرکان ۲۹ نفر، بهار و کبودراهنگ ۶۲ نفر، اسدآباد ۳۳ نفر و رزن ۴۵ نفر است و تعداد بانوان شهرستان ها که برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده اند نیز در همدان ۱۵ نفر، ملایر ۱۰ نفر، نهاوند ۴ نفر، تویسرکان یک نفر، بهار و کبودراهنگ شش نفر و در رزن یک نفر بوده است.

آزادبخت ترکیب سنی کاندیداها را بیان کرد و افزود: تعداد کاندیداهای رده سنی ۳۰ تا ۳۵ سال ۸۱ نفر، ۳۶ تا ۴۰ سال ۹۹ نفر، ۴۱ تا ۴۵ سال ۷۴ نفر، ۴۶ تا ۵۰ سال ۶۶ نفر، ۵۱ تا ۵۵ سال ۵۲ نفر، ۵۶ تا ۶۰ سال ۲۵ نفر، ۶۱ تا ۶۵ سال ۱۱ نفر، ۶۶ تا ۷۰ سال هشت نفر و ۷۱ تا ۷۵ سال یک نفر بوده است.

وی ادامه داد: اکثر کاندیداهای ثبت نامی در رنج سنی جوانان ۳۰ تا ۴۰ سال قرار دارند و ۹۳ نفر دارای سابقه ایثارگری هستند و ۱۶ نفر از ایثارگران با مدرک کارشناسی ثبت نام شده اند که پس از ارزیابی در چارچوب قانون به رقابتی سالم خواهند پرداخت.

آزادبخت با تأکید بر اینکه پیش از اعلام تأیید صلاحیت ها نمی توان اسامی افراد را اعلام کرد، یادآور شد: هیئت نظارت بر انتخابات با دقت وظیفه خود را انجام خواهند داد و تعدادی از موارد تبلیغات زودهنگام را نیز به مراجع قضائی اعلام کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از کاندیداها بدون علت ردصلاحیت و یا مورد تأیید قرار نمی گیرند و همه در چارچوب قانون و براساس مدارک و اسناد موجود در مراجع چهارگانه مورد بررسی و اعلام نظر خواهند شد.

وی اصل انقلاب را متعلق به مردم دانست و تأکید کرد: مردم استان همدان دارای شعور بالا و متعهد به انقلاب هستند و با توجه به اینکه آگاهی و دید مردم بیشتر شده، میزان حضور مردم در انتخابات را خوب و پرشور پیش بینی می کنیم به طوریکه تمام دنیا متحیر خواهند شد.

رئیس ستاد انتخابات استان همدان رعایت اصل بی طرفی را برای هیئت های اجرایی و فرمانداران و بخشداران متذکر شد و گفت: بخشداران و فرمانداران استان همدان افراد با تجربه و مقیدی هستند و ما با حضور آنان موافقیم.

وی درباره ارزیابی عملکرد نمایندگان نظری نداد و گفت: سلایق متعددی در این دوره از انتخابات حضور دارند که این امر میزان موجب به میدان آمدن مردم و حضور پرشور آنان در انتخابات خواهد شد.

وی زمان اعلام نظر اولیه هیئت اجرایی را ۱۰ روز بیان کرد و یادآور شد: ابلاغ ردصلاحیت به داوطلبان توسط فرمانداری ها یک روز، فرصت شکایت داوطلبان به هیات نظارت استان چهار روز بوده و رسیدگی به آن توسط هیئت نظارت استان ۲۰ روز بوده است.

انتهای پیام