• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۱۶:۴۱
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 98091712721
  • خبرنگار : 50031

سوریه بازار هدف محصولات صادراتی فارس

سوریه بازار هدف محصولات صادراتی فارس

ایسنا/فارس نشست تخصصی توسعه تجارت با سوریه و اعزام هیئت‌های تجاری از فارس به این کشور با حضور فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی در شیراز برگزار شد.

امید ماهرانی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس یکشنبه 17 آذر در نشست تخصصی توسعه تجارت با کشور سوریه گفت: 15 بازار را به عنوان بازارهای بین المللی برای حضور کالاها و محصولات استان فارس پیش بینی کردیم که رصد و بررسی کارشناسی و تدوین برنامه های مشخص استان از برنامه های ما برای این بازارهاست.

ماهرانی افزود: به دنبال حضور با ثبات کالاها و محصولات استان در بازارهای هدف صادرات استان هستیم بنابراین پتانسیل ها، ظرفیت ها و راهکارهای ورود به بازار سوریه را به خوبی شناسایی و تبیین می کنیم.

او ادامه داد: متاسفانه تاکنون حضور محصولات استان فارس در بازارکشور سوریه بسیار کم بوده لذا تلاش می کنیم شرایط حضور بیش از پیش فعالان اقتصادی و محصولات فارس در این کشور به خوبی مهیا شود و سهم مناسبی از بازار این کشور را به محصولات استان اختصاص دهیم.

به گزارش ایسنا، رضوان نماینده تسهیلگر فعالین اقتصادی ایران و سوریه نیز با اشاره به جمعیت 18 میلیونی سوریه، گفت: بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات نقش محوری در اقتصاد این کشور دارد که با توجه به پتانسیل های فارس، این استان می تواند سهم خوبی در تجارت و صادرات به این کشور داشته باشد.

وی با یادآوری اینکه ایران امتیازهای ویژه ای در سوریه دارد و بنا داریم از این فضا برای گسترش مبادلات تجاری بین دو کشور استفاده کنیم، اضافه کرد: یکی از امتیازهای ویژه ایران این است که تمام کالاهایی که واردات آنها به کشور سوریه آزاد است تعرفه چهار درصد گمرک وارد این کشور شود که این امتیاز قابل توجهی است.

رضوان با اشاره به اینکه علاوه بر بازار عمومی تجار و بازرگانان ایران در بازار خصوصی این کشور نیز حضور قوی و کارآمدی دارند، افزود: اعطای مجوزهای فوق العاده شامل تشریفات مناقصه، مجوزات پزشکی، مجوزات دارویی، مجوزات گردشگری و سیاحت و ... از دیگر ویژگی های کشور سوریه به ایران است که به هیچ کشور دیگری داده نشده است.

نماینده تسهیلگر فعالین اقتصادی ایران و سوریه ادامه داد: در حال حاضر واردات 88 قلم کالا به کشور سوریه ممنوع است که با رایزنی هایی که انجام شده برخی از کالاها آزاد می شود و در یک ماه آینده تعداد کالاهای صادراتی از ایران به این کشور تنها به 24 قلم و در شش ماه آینده به 4 قلم کالا می رسد.

رضوان خاطرنشان کرد: کشور سوریه 80 درصد نیاز به بازسازی دارد لذا این فرصت خوبی برای حضور در بازار این کشور است که بر اساس اولیت بندی های این کشور مواد غذایی و دانش فنی در بسیاری از حوزه‌هاست.

او ادامه داد: همچنین زمینه هایی نظیر کشت فراسرزمینی، سیمان، بسته بندی و فرآوری مواد غذایی جز اولویت های مناسب برای حضور در بازار کشور سوریه است.

رضوان افزود: در بخش مالی نیز مبادلات تجاری این کشور بر اساس لیر و دلار انجام می شود که با همکاری دو بانک ایرانی و سوری؛ بانک مشترک بین ایران و سوریه راه اندازی شده و هم اکنون در مرحله جانمایی شعبه این بانک قرار دارد.

نماینده تسهیلگر فعالان اقتصادی ایران و سوریه با بیان که صرافی های ایرانی نیز در سوریه فعالند و اقدامات مالی را برای تجار و بازرگانان انجام می دهند، در خصوص بحث حمل و نقل نیز گفت: در حال حاضر عمده ارسال و انتقال کالا به کشور سوریه با استفاده از سیستم حمل و نقل دریایی و هوایی انجام می شود که در بحث حمل و نقل زمینی نیز اقداماتی درحال انجام است.

رضوان در بحث امنیتی نیز ادامه داد: امروز شرایط حضور در کشور سوریه مناسب است و نگرانی از جمله در بعد امنیتی وجود ندارد و برای فعالان اقتصادی کشور ما می توانند در سوریه جایگاه بسیار مناسبی داشته باشند و سهم خوبی از بازار این کشور برخوردار شوند.

او خاطرنشان کرد: عمده حمایت های ما از تجار و بازرگانان ایرانی بر اساس قوانین و چارچوب های کشور سوریه خواهد بود که آماده همکاری همه جانبه با فعالان اقتصادی برای انجام صادرات با کمترین مشکل هستیم.

انتهای پیام