• یکشنبه / ۱۷ آذر ۱۳۹۸ / ۲۱:۰۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 98091712848
  • خبرنگار : 50182

رییس ستاد انتخابات استان:

پرونده ثبت‌نام داوطلبین مجلس در کرمانشاه با ۴۱۲ کاندیدا بسته شد/ به ازای هر کرسی، ۵۱ کاندیدا

پرونده ثبت‌نام داوطلبین مجلس در کرمانشاه با ۴۱۲ کاندیدا بسته شد/ به ازای هر کرسی، ۵۱ کاندیدا

ایسنا/کرمانشاه رییس ستاد انتخابات استان کرمانشاه از ثبت‌نام نهایی ۴۱۲ کاندیدا در استان برای انتخابات مجلس یازدهم خبر داد.

محمد ابراهیم الهی تبار در نشست خبری امروز (۱۷ آذر) با اشاره به شروع فرآیند یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از ۱۰ آذر ماه امسال، گفت: همزمان با ابلاغ دستور وزیر کشور مبنی بر شروع فرآیند انتخابات در این تاریخ، کار ثبت نام کاندیداها نیز آغاز شد. 

وی افزود: فرآیند ثبت نام کاندیداها از ۱۰ آذرماه شروع و به مدت یک هفته و تا ساعت ۱۸ روز ۱۶ آذرماه ادامه داشت و طی این مدت در استان کرمانشاه 412 نفر کاندیدا شدند که از این تعداد 367 نفر مرد و ۴۵ نفر زن هستند.

وی خاطرنشان کرد: این تعداد داوطلب نسبت به دور گذشته انتخابات مجلس با ثبت نام ۲۹۵ کاندیدا در استان، رشد ۳۸ درصدی داشته است.

به گفته الهی تبار بیشترین تعداد کاندیداها با ثبت نام 210 داوطلب مربوط به حوزه انتخابیه کرمانشاه است، همچنین در حوزه انتخابیه پاوه روانسر، جوانرود و ثلاث باباجانی 52 نفر، حوزه انتخابیه اسلام آباد غرب و دالاهو 43 نفر، حوزه انتخابیه قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب 40 نفر، حوزه انتخابیه سنقر و کلیایی 38 نفر و حوزه انتخابیه کنگاور، هرسین و صحنه نیز 29 نفر در این دوره کاندیدا شده‌اند.

الهی تبار خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد داوطلبین در این دوره در سطح استان به ازای هر کُرسی مجلس 51 نفر کاندیدا شده‌اند.

 وی افزود: در این میان بیشترین کاندیداهای متقاضی به ازای هر کرسی مجلس مربوط به حوزه انتخابیه کرمانشاه است که به ازای هر کُرسی 69 نفر با هم به رقابت می پردازند و کمترین هم مربوط به حوزه انتخابیه کنگاور، هرسین و صحنه است که به ازای یک کُرسی که در اختیار دارند 29 کاندیدا با هم رقابت می‌کنند.

معاون سیاسی، امنیتی استانداری کرمانشاه در خصوص میزان تحصیلات کاندیداها با اشاره به ثبت نام 317 نفر با تحصیلات کارشناسی ارشد در این دوره انتخابات، گفت: همچنین از مجموع کاندیداها ۵۷ نفر دارای مدرک دکترا و ۱۵ نفر دارای تحصیلات حوزوی هستند.

وی یادآور شد: همچنین در این دوره انتخابات یک نفر با مدرک فوق دیپلم و 22 نفر نیز با مدرک کارشناسی ثبت نام کردند که این افراد عمدتا یا سابقه نمایندگی در ادوار مختلف داشته و یا سابقه ایثارگری دارند.

الهی تبار با اشاره به جوانگرایی داوطلبین در این دوره انتخابات، گفت:  رده سنی ۳۰ تا ۴۰ سال با سهم ۳۹ درصدی بیشترین گروه سنی داوطلبین را به خود اختصاص داده است و ۱۵۷ کاندیدا در این گروه سنی در انتخابات این دوره ثبت نام کرده اند.

 به گفته معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمانشاه کارمندان، مشاغل آزاد و فرهنگیان بیشترین فراوانی را در میان گروه های شغلی داوطلبین این دوره انتخابات در استان دارند.

الهی تبار خاطرنشان کرد: در این دوره همچنین ۲۳ بیکار به عنوان کاندیدای انتخابات ثبت نام کردند.

رییس ستاد انتخابات کرمانشاه با بیان اینکه 22 نفر از کاندیداهای این دوره سابقه نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارند، خاطرنشان کرد: همچنین از میان داوطلبین 93 نفر سابقه داوطلبی در ادوار مختلف انتخابات مجلس را دارند.

به گفته الهی تبار از هشت نماینده فعلی استان نیز به جز حسن سلیمانی نماینده کنگاور، هرسین و صحنه، همگی در این دوره انتخابات مجلس ثبت نام کرده اند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در ادامه در خصوص ادامه فرآیند انتخابات این دوره گفت: با اتمام ثبت نام کاندیداها کار بررسی صلاحیت کاندیداها از امروز (17 آذر) شروع شده و هیات های اجرایی در سطح حوزه های انتخابیه استان تا 26 آذرماه برای بررسی صلاحیت کاندیداها فرصت دارند.

وی افزود: 27 آذرماه نتیجه بررسی صلاحیت کاندیداها به خودشان اعلام خواهد شد و افرادی که صلاحیت آنها تایید نشده چهار روز و از 28 آذرماه تا اول دی ماه برای اعلام اعتراض خود فرصت دارند.

الهی تبار خاطرنشان کرد: در بحث تایید صلاحیت کاندیداها یک مرحله از کار توسط هیات های اجرایی با استناد به استعلام از مراجع چهارگانه انجام خواهد شد و در مرحله بعدی هیات نظارت بر اساس چارچوب قانونی در این زمینه اقدام می‌کند.

 معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه امکان تغییر حوزه انتخابیه برای کاندیداها وجود دارد، گفت: بعد از تایید صلاحیت کاندیداها، این امکان وجود دارد که کاندیداها حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند و برای این کار تنها تا 15 روز پیش از روز رای‌گیری فرصت دارند و با تغییر حوزه انتخابیه داوطلبین مجددا در حوزه جدید ثبت نامی نیز صلاحیت آنها بررسی می‌شود. 

معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمانشاه در ادامه با تاکید بر لزوم مشارکت حداکثری مردم در این دوره انتخابات گفت: امیدواریم با بررسی های صورت گرفته و تایید صلاحیت کاندیداها از احزاب و گروه های سیاسی مختلف بتوانیم زمینه حضور پرشور مردم با آرا و نظرات گوناگون را در این دوره انتخابات فراهم کنیم. 

وی افزود: این انتخابات اولین انتخابات کشور بعد از حوادث اخیر در کشور است و حضور پرشور مردم در این انتخابات می‌تواند به عنوان شاخصی برای تعیین میزان سرمایه اجتماعی کشور و نظام نقش سرنوشت سازی در آینده کشور داشته باشد.

وی افزود: هرچه حضور مردم در این انتخابات پرشورتر باشد پایه های نظام و کشور برای مقابله با بحران های و شیطنت های استکبار مستحکم تر خواهد شد.

الهی تبار در بخش دیگر صحبت هایش در خصوص تخلفات برخی کاندیداها در خصوص تبلیغات زودهنگام گفت: این امر رصد و با تخلفات برخورد می‌شود.

 وی افزود: همچنین فضای مجازی برای ما حکم فضای واقعی را دارد و اگر در این فضا نیز کاندیداها بصورت مستقیم دست به تبلیغات بزنند حتما این تخلفات رصد و در تایید صلاحیت آنها اعمال خواهد شد، البته خلاهای قانونی در این زمینه را منکر نمی‌شویم.

انتهای پیام