• چهارشنبه / ۲۰ آذر ۱۳۹۸ / ۱۰:۲۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 98092014843
  • خبرنگار : 50044

سرپرست معاونت آموزشی - پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی خبر داد

ارائه روش های نوین تصفیه پساب های صنعتی در نمایشگاه پژوهش گیلان

ارائه روش های نوین تصفیه پساب های صنعتی در نمایشگاه پژوهش گیلان

ایسنا/گیلان سرپرست معاونت آموزشی - پژوهشی پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی گفت: پژوهشکده محیط زیست محصولات مرتبط با روش های نوین تصفیه آب و پساب های صنعتی را در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان گیلان در معرض دید عموم قرار داده است.

نیلوفر عابدین زاده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به نام گذاری هفته پژوهش از ۲۳ تا ۲۹ آذر ماه، اظهار کرد: شعار هفته پژوهش امسال (پژوهش اثربخش، فناوری ارزش آفرین و رونق تولید) نام گذاری شده است.

وی تصریح کرد: هفته پژوهش و فناوری، هفته ای است که فرصت مناسبی برای توجه و تمرکز روی ابعاد مختلف امر پژوهش و فناوری در کشور فراهم می آورد تا کلیه ذی نفعان ضمن اطلاع از روندها و وضعیت موجود در کشور برای آینده، برنامه ریزی و اقدامات بهتر و مهم تری را در دستور کار خود قرار دهند.

عابدین زاده، انتخاب و معرفی برگزیدگان حوزه پژوهش و فناوری و تجلیل از آنها و همچنین ایجاد فرصت تعامل بین ذی نفعان این حوزه به شیوه های مختلف نظیر برگزاری نمایشگاه، فن بازار، مصاحبه های مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی فضایی را در کشور ایجاد و به آن دامن می زند که ضمن ارتقاء شأن و جایگاه پژوهش و فناوری و فعالین در این عرصه، بسترسازی مستحکمی را برای ادامه راه تقویت و توسعه پژوهش و فناوری که ضامن پیشرفت واقعی کشور و ایجاد ثروت، رفاه و امنیت برای مردم است در ابعاد اجتماعی و فرهنگی فراهم کند.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین رسالت هفته پژوهش این است که، این تفکر را در اذهان مسئولان و مردم ایجاد و احیاء کند که تحقیق و پژوهش نقش مهمی در پیشرفت استان و کشور دارد.

عابدین زاده ادامه داد: ستاد برگزاری هفته پژوهش و فناوری، همه ساله برنامه‌های متعددی را با همکاری سازمان ها، نهادها، دانشگاه ها و مؤسسات مرتبط با پژوهش و فناوری برگزار می‌کند و پژوهشکده محیط زیست نیز طبق روال سال های گذشته در نمایشگاه هفته پژوهش و کارگروه های استانی تشکیل شده مربوط به این هفته حضور فعال داشته و ضمن معرفی عملکرد پژوهشی خود در نمایشگاه فن بازار به معرفی محصولات و خدمات پژوهشی پرداخته است.

وی با بیان اینکه پژوهشکده محیط زیست محصولات مرتبط با روش های نوین تصفیه آب و پساب های صنعتی را در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار داده است، گفت: این محصولات شامل تصفیه پساب صنعتی واحد بهره برداری نفت، تصفیه شیرابه لندفیل، تولید و اصلاح غشاهای اسمز معکوس، تولید ماده ضد رسوب، تولید منعقد کننده های گیاهی و استفاده از فناوری پیل سوختی میکروبی برای تصفیه پساب های صنعتی  است.

به گزارش ایسنا؛ طرح فناورانه تصفیه پساب صنعتی واحد بهره برداری نفت جهت تخلیه به محیط پذیرنده، بررسی فن آوری های نوین در حذف عناصر کیفی خاص از آب های آشامیدنی روستایی، بازیافت پسماند لاستیک به عنوان جاذب نفت، ارزیابی و مکان یابی بهینه ایستگاه های ثابت و سیار امداد و نجات در مناطق روستایی استان با تاکید بر حوادث غیرمترقبه، وجه تسمیه روستاهای استان گیلان، استقرار سامانه پیل سوختی میکروبی در تالاب جهت تصفیه لجن و احیای اکوسیستم، مقایسه گونه های درختی پهن برگ و سوزنی برگ در گیاه پالایی شیرابه کمپوست، شناسایی عوامل ایجاد بورد واحدهای تولید پودر ماهی و طراحی و ساخت سامانه بهینه کنترل بو در مقیاس نیمه صنعتی، بررسی گندزدایی از آب آشامیدنی و فاضلاب با استفاده از نانوسیلور، محاسبه نیاز آبی تالاب بوجاق، دستیابی به دانش فنی اصلاح و ساخت غشاهای مرسوم اسمز معکوس و الترافیلتراسیون جهت بهبود عملکرد آن ها و ... از طرح های ارائه شده پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان گیلان است.

انتهای پیام