• پنجشنبه / ۲۱ آذر ۱۳۹۸ / ۱۴:۳۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 98092115868
  • خبرنگار : 71453

مسکو دو دیپلمات آلمانی را عنصر نامطلوب خوانده و اخراج کرد

مسکو دو دیپلمات آلمانی را عنصر نامطلوب خوانده و اخراج کرد

روسیه امروز (پنج‌شنبه) در اقدامی تلافی‌جویانه دو دیپلمات آلمانی را عنصرنامطلوب خواند و آنها را اخراج کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه با احضار ژیزا آندرآس فون گایر، سفیر آلمان در مسکو، اعلام کرد که دو دیپلمات آلمانی را اخراج خواهد کرد.

این وزارتخانه به سفیر آلمان گفت که دو همکار سفارت آلمان در مسکو «عنصر نامطلوب» هستند و هفت روز وقت دارند تا خاک روسیه را ترک کنند.

دولت آلمان ۴ دسامبر اعلام کرده بود که به دلیل اینکه مسکو در پرونده مرگ یک گرجستانی در پایتخت آلمان همکاری نمی‌کند دو نفر از اعضای سفارت روسیه را سریعا به کشورشان بازمی‌گرداند. روسیه نیز در اقدامی تلافی‌جویانه دو دیپلمات آلمانی را از مسکو اخراج کرد .

این شهروند گرجستانی، «زلیمخان خانگوشویلی» فرمانده یک واحد از نیروهای شورشی چچن در جنگ علیه روسیه بود که اواخر ماه اوت سال جاری میلادی (یکم شهریور) در برلین به قتل رسیده بود.

دفتر دادستانی کل آلمان مدعی است شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد «افرادی مرتبط با دولت روسیه یا چچن» در این ترور دست داشته‌اند.

در عین حال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز دوشنبه اطمینان داده بود که این اخراج‌های متقابل یک بحران دیپلماتیک به شمار نمی‌رود و مسکو تمام تلاش خود را خواهد کرد تا آلمان پرونده این جنایت را حل کند.

در این بین، پس از اعلام روسیه درباره اخراج دو دیپلمات آلمانی،‌ برلین این اخراج را "بی دلیل" دانست و اظهار کرد که این اقدام سیگنال‌های بدی مخابره می‌کند. وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه‌ای از تصمیم روسیه برای اعلام دو کارمند سفارت آلمان در مسکو به عنوان "عنصر نامطلوب" ابراز تاسف کرد.

انتهای پیام