• شنبه / ۲۳ آذر ۱۳۹۸ / ۲۰:۲۶
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 98092317215
  • خبرنگار : 50165

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان:

تحریم‌ها را به فال‌نیک بگیرید

تحریم‌ها را به فال‌نیک بگیرید

ایسنا/زنجان معاون هماهنگی امور قتصادی استاندار زنجان گفت: باید عدم خرید نفت از ایران را به فال نیک گرفت؛ چراکه سایر بخش‌های اقتصاد به تحرک درآمده است.

فرامرز نیک‌سرشت عصر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌ خصوصی، با اشاره به نحوه برگزاری این جلسات، اظهار کرد: در این جلسات، فقط طرح مسئله و مشکل اتفاق می‌افتد به همین دلیل باید کارگروه‌های تخصصی برای پیش‌بینی راه‌حل مشکلات مطرح‌ شده در این جلسات و تعاونی‌ها که امروز محور جلسات بود، تشکیل شود.

این مسئول ادامه داد: تعاونی‌ها آن‌گونه که باید جایگاه خود را در نظام اقتصادی پیدا نکرده‌اند و به طور کلی می‌توان گفت که در بحث نقش اقتصادی تعاونی‌ها، کوتاهی شده است.

وی با بیان اینکه باید در مورد تعاونی‌ها بازبینی‌های لازم اتفاق بیفتد، گفت: این بازبینی باید به بهبود مدیریت در تعاونی‌ها منجر شود. باید توجه داشت که توانایی‌های دولت محدود است و نباید اثرگذاری در همه نقش‌ها در اقتصاد را از دولت انتظار داشته باشیم.

نیک‌سرشت با اشاره به اتکای کشور به نفت، تصریح کرد: اقتصاد کشور تک‌محصولی است و باید عدم خرید نفت از ایران را به فال نیک گرفت؛ چراکه این تحریم‌ها موجب تحرک اقتصاد در بخش‌های دیگر شده است.

این مسئول با اشاره به لزوم توجه به صنعت چاقوسازی به عنوان صنایع دستی زنجان، یادآور شد: باید ضمن حفظ اصالت صنایع‌ دستی این کالا، به صنعتی کردن آن نیز توجه کرد؛ باید برای صنعت چاقو زنجیره تولید و عرضه تشکیل داد و نیز لوازم کاربردی از چاقو برای عرضه، تهیه شود که تحقق این مهم نیازمند هدف‌گذاری برای توسعه خوشه چاقو و کمک همه بخش‌ها برای توسعه این خوشه است.

معاون امور اقتصادی استاندار زنجان با بیان اینکه باید کشاورزان در حفظ آب و منابع آبی همراهی کنند، عنوان کرد: البته باید حق‌آبه استان زنجان حفظ شود ولی همراهی کشاورزان در حفظ این آب ضروری است.

این مسسئول با اشاره به مصرف‌نادرست آب در بخش کشاورزی، خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که این میزان مصرف‌، بسیار غیرمنطقی است به همین دلیل توسعه کشاورزی صنعتی و افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است.

در ادامه رئیس اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان با اشاره به اهمیت تشکیل تعاونی‌ها در کشور، اظهار کرد: اهمیت این موضوع به میزانی زیاد است که مقرر شده، ۲۵ درصد از اقتصاد کشور به تعاونی‌ها سپرده شود.

علی یگانه‌فرد ادامه داد: زنجان جزو استان‌های مساعد در کشور در زمینه تشکیل تعاونی‌ها است و استان زنجان در این زمینه پس از آذربایجان‌ غربی و گیلان قرار دارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان، با بیان اینکه کل تعاونی‌های استان زنجان ۴۴۷۲ مورد است، گفت: در استان زنجان ۴۴۷ تعاونی کشاورزی، جنگل‌داری و غیره وجود دارد؛ همچنین ۲۲۴ تعاونی صنعتی و ۹۰ تعاونی ساختمانی نیز در زنجان دایر است.

وی، تعداد اتحادیه‌های تعاونی زنجان را ۱۲ مورد اعلام کرد و یادآور شد: با توجه به اینکه در کشور ۵۹۱ اتحادیه تعاونی دایر است، استان زنجان ۲ درصد از اتحادیه‌های تعاونی را به خود اختصاص داده است.


انتهای پیام