• یکشنبه / ۲۴ آذر ۱۳۹۸ / ۰۸:۱۸
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 98092417302
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

کارشناس مسائل اقتصادی:

دولتمردان از نظرات کارشناسان اقتصادی بیشتر استفاده کنند

دولتمردان از نظرات کارشناسان اقتصادی بیشتر استفاده کنند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری کارشناس مسائل اقتصادی در چهارمحال و بختیاری دلیل افزایش قیمت بازار ارز طی روزهای گذشته را تشریح کرد.

بهمن قدمی‌دمابی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: امروزه دولت وظایف گوناگونی دارد که موجب شده نقش دولت بسیار مهم، گسترده و پررنگ‌تر از هر زمان دیگر احساس شود، بنابراین دولت برای آنکه بتواند وظایف خود را انجام داده و  به اهداف خود دست یابد، باید اقدامات گوناگونی انجام دهد مثلا در حوزه اقتصاد برای آنکه به اهداف اقتصادی دست یابد، مدیریت "انتظارات آتی" افراد جامعه است.

وی افزود: منظور از واژه انتظارات، پیش‌بینی آحاد جامعه از وضعیت آینده یک کشور در حوزه‌های مختلف و تاثیر آن در اقتصاد است، بنابرین دولت برای آنکه بتواند در حوزه‌های مختلف نقش خود را ایفا کند و به سایر اهداف دست یابد، لازم است انتظارات را مدیریت کند.

قدمی گفت: در حوزه اقتصاد اهمیت مدیریت انتظارات بیش از سایر حوزه‌هاست، مردم برای آنکه ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند تا در آینده دچار خرید با قیمت‌های بالا نشوند، سعی دارند تقاضای خود را افزایش دهند، از طرفی چون در کشور ما دسترسی افراد به سایر حوزه‌های مالی به سهولت بازار ارز، طلا و خودرو نیست، درنتیجه شاهد هجوم تقاضا به سمت این بازارها و به دنبال آن، افزایش قیمت در این بازارها هستیم.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: افزایش قیمت در این بازارها ناشی از شوک‌های اقتصادی است، به این معنا که افزایش قیمت بنزین منجر به افزایش قیمت در سایر حوزه‌ها می‌شود و اگر در آینده شوک‌هایی از این قبیل ادامه یابد، روند افزایشی مجددا شکل خواهد گرفت، در غیر این صورت انتظار بازگشت آرامش نسبی در بازار دور از انتظار نیست، گرچه آرامش به معنای کاهش قیمت بسیار و برگشت به حالت قبل نخواهد بود.

وی بیان کرد: اگر دولت بخواهد نوسانات را مهار کند و از التهاب این بازارها بکاهد، باید بتواند تدابیری بیندیشد که در مرحله اول انتظارات را مدیریت کند، یعنی به گونه‌ای عمل کند که این اطمینان را به مردم بدهد که قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: امید است دولتمردان در تصمیمات خود بیشتر و بهتر از نظر کارشناسان اقتصادی بهره ببرند تا بتوان کشور و ملت را از  نبرد اقتصادی پیروز و سربلند به مقصد برسانیم، چراکه در شرایط فعلی، کشور بیش از هرزمان به همدلی و اتحاد نیاز دارد.

انتهای پیام