• چهارشنبه / ۱۱ دی ۱۳۹۸ / ۲۱:۵۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 98101108697
  • خبرنگار : 50069

والدین کودکی را از فرزندان خود دریغ نکنند

والدین کودکی را از فرزندان خود دریغ نکنند
عکس از آرشیو

ایسنا/خراسان رضوی معاون مقطع ابتدایی اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: برخی والدین اصرار دارند فرزندانشان را در تمامی کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام و به اجبار آن‌ها را با استعداد کنند در صورتی که بارها از والدین درخواست کرده‎ایم بگذارند، کودکانشان کودکی کنند و بچگی را از آن‌ها دریغ نکنند.

ابوالحسن حقیقی در همایش تجلیل از منتخبان آموزش ابتدایی کاشمر که چهارشنبه 11 دی‌ماه در محل سالن همایش‌های شهید شهابیان این شهر برگزار شد، عنوان کرد: پدر و مادرها اصرار دارند تمام آموزش‌های نداشته زمان خودشان را با فرستادن فرزندشان به کلاس‎های مختلف به آن‌ها انتقال دهند.

وی ادامه داد: بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت دوران تحصیلی را به سه دوره ابتدایی، متوسطه و دانشگاه تقسیم کرده‎اند، از دوره ابتدایی به عنوان دوره زندگی کردن، متوسط اندیشیدن و از دانشگاه به عنوان دوره دانشمند شدن نام می‎برند.

معاون مقطع ابتدایی اداره آموزش و پرورش خراسان رضوی بیان کرد: به رغم اینکه بارها از اولیاء درخواست کرده‌ایم، بگذارند فرزندشان  کودکی خود را داشته باشد؛ اما همچنان می‎خواهند فرزندشان در این دوره دانشمند شود.

وی تاکید کرد: دوره کودکی بهترین زمان تربیت و دوره مهارت‎های زندگی و اخلاق است، در هیچ دوره دیگری نمی‎توان به زیبایی دوران کودکی فرزند را تربیت کرد، البته در این خصوص معلم نقش بسیار برجسته و بی‎بدیلی دارد که باید به زیبایی در دوران کودکی ایفا شود.

حقیقی گفت: براساس سند تحول بنیادین نقش معلم به مربی تبدیل شده و نقش هدایت‌گری دارد و این موجب شده در تمامی پایه‎های تحصیلی استان درصد قبولی دانش‌آموزان رشد داشته و کاشمر در مقایسه با استان نیز وضعیت بهتری داشته باشد.

وی در ادامه از تغییر رویکرد جشنواره جابربن حیان خبر داد و تصریح کرد: به رغم اینکه در سنوات گذشته جشنواره جابربن حیان فقط یک بخش علمی داشت اما امسال سه بخش فناوری، دست‌ورزی، سخنوری و نویسندگی نیز به این جشنواره اضافه شده است.

حقیقی گفت: باید زمینه حضور دانش‌آموزان پرسشگر، فعال، کنجکاو و پویا را در این جشنواره به وجود آورد و شوق یادگیری را در آنان ایجاد نمود.

معاون مقطع ابتدایی مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: تلاش‌های صورت گرفته موجب شده آموزش و پرورش کاشمر در بین مناطق 47 گانه استان خراسان رضوی به خوبی بدرخشد.

80 درصد دانش‌آموزان و افراد جامعه دچار افسردگی و اضطراب هستند

در این همایش مدیر آموزش و پرورش کاشمر گفت: ماموریت در آموزش ابتدایی با گذشته فرق می‎کند، باید دید دانش‌آموزی که محصول نوع آموزش سنتی، قدیمی و حتی فعلی است اکنون چه وضعیتی دارد، آیا به آن هدف‌هایی که در سند تحول بنیادین اشاره می‎شود و اهدافی که اولیاء و معلمان متصور هستند، رسیده‌اند یا نه.

علی طاهریان افزود: در نوع آموزش گذشته دانش‌آموز در خارج از مدرسه انگیزه‎ای برای مطالعه ندارد و اگر مطالعه‌ای هم می‎شود به دلیل ترس از نگاه معلم و نگاه‌های دیگران است.

وی بیان کرد: باید دید در روش قبل آزادی، اخلاق‌گرایی و زیبایی پسندی را توانسته‌ایم در دانش‌آموز نهادینه کنیم و اجازه ظهور و بروز این گونه ارزش‎ها را داده‌ایم، متاسفانه در روش گذشته مشکلات بسیاری را به وجود آورده‌ایم.

مدیر آموزش و پرورش کاشمر اظهار کرد: این که همچنان مشکلات و آسیب‎های اجتماعی و نابهنجاری‎ها وجود داشته باشد و نتوانیم از خودمان مراقبت کنیم چه سودی دارد، بیش از 80 درصد دانش‌آموزان و افراد جامعه دچار افسردگی و اضطراب هستند و نمی‎توانند بر اضطراب خود غلبه کرده و از خود مراقبت کنند.

طاهریان تاکید کرد: باید به مهارت‎ها توجه داشت، اخلاق یک مقوله بسیار کلی‎تر از مذهب و یک مکتب جهانی و ابدی است، باید دانش‌آموز بتواند آزادی بیان داشته و هراسی از بیان واقعیت‎ها نداشته باشد، اینکه برای یک ننوشتن تکلیف مجبور به دروغ شود و نتواند حقیقت را بگوید و یا اعتراض کند، روش درستی نیست.

وی گفت: دانش‌آموز باید اخلاق‌گرا باشد و بتواند به زیبایی‎ها عشق ورزد و از عمر خود بهره ببرد.

انتهای پیام