• یکشنبه / ۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۹
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 98110604198
  • خبرنگار : 50163

آیا وقف را می‌توان پس گرفت؟

آیا وقف را می‌توان پس گرفت؟

ایسنا/زنجان امام جمعه آب‌بر گفت: وقف پس از ثبت قابل پس گرفتن و خرید و فروش نیست.

حجت‌الاسلام مهدی منصوری ظهر امروز در جلسه با مدیران اوقاف شهرستان طارم، اظهار کرد: اوقاف نماینده واقف و وظایف آن نیز مشخص شده است.

وی با اشاره به این‌که اوقاف مورد اعتماد مردم و خیرین است، اضافه کرد: اوقاف به دنبال اجرای نیت واقفین است اما گاها برخی از مستاجران حق و حقوق موقوفات را پرداخت نمی‌کنند.

امام جمعه آب‌بر با اشاره به این‌که پرداخت حقوق موقوفات موجب آبادی بیشتر منطقه خواهد شد، افزود: از محل همین عواید اوقاف قادر خواهد بود اقدامات دیگری در راستای خدمت به مردم انجام دهد. وقف پس از ثبت قابل پس گرفتن و خرید و فروش نیست. هبه را می‌توان پس گرفت اما در مورد وقف نمی‌توان این کار را انجام داد.

در ادامه این جلسه نیز رئیس اداره اوقاف طارم با اشاره به مشکلات مالی اوقاف، گفت: سرمایه‌گذاری روی اموال وقفی و درآمد مشروع از اولویت‌های اوقاف است.

فاتحی با اشاره به اینکه با ابزارهای موجود، موقوفات نمی‌تواند جوابگوی چالش‌های موجود در زمینه توسعه و حل مشکلات جامعه باشد، عنوان کرد: از همین رو اوقاف باید روی سرمایه‌گذاری اموال وقفی و درآمد نقدی از راه معاملات مشروع تکیه کند.

رئیس اداره اوقاف شهرستان طارم ادامه داد: این کار موجب خواهد شد که اوقاف علاوه بر تامین هزینه‌های جاری موقوفه، حداکثر منافع را برای موقوف علیهم تامین کند و این ممکن نیست مگر این‌که وقف دارای مدیریت مالی قوی و کارآمد باشد.

وی با اشاره به این‌که کمبود منابع مالی و نقدینگی برای امور اداری موقوفات یکی از مشکلات بخش اوقاف است، تصریح کرد: گاهی زمین‌های وقفی مرغوبی وجود دارد که می‌تواند تبدیل به طرح‌های سودده شود، ولی نداشتن منابع مالی و یا حتی هزینه اداری بسیاری از فرصت‌ها را از بین می‌رود پس باید بخش مدیریت مالی و اداری را در اوقاف تقویت کرد، تا سود بیشتری عاید موقوفات شود.

انتهای پیام